Nie každý má to šťastie, aby si mohol vo vlastnom byte vyčleniť jednu miestnosť a z tej si urobiť pracovňu. Väčšinou sa situácia rieši rôznymi kombináciami funkčných využití jednej a tej istej miestnosti. Najčastejšie sa stávajú pracovne súčasťou spálne alebo obývacej izby. Veď v podstate ide len o stôl, stoličku a elektrickú zásuvku.
Aj pri budovaní tak na prvý pohľad jednoduchého vybavenia, akým sa zdá byť pracovňa, je potrebné dodržovať niekoľko základných pravidiel a zaistiť si tak vyhovujúce a hlavne k práci a sústredeniu stimulujúce pracovné miesto.
Pravidlo č.1 – výška stola a stoličky
Ideálne je, keď môže byť stôl aj stolička polohovateľná – výškovo nastaviteľná. Pri stoličkách to nie je problém, aj tie obyčajné pracovné stoličky za cca 40€ ponúkajú modulovateľnú výšku aj sklon sedáka, často tiež operadla. Pri stole to tak často nebýva. Zvyčajne sa používa výška dosky stola 75 cm pre stredne – priemerne urasteného používateľa (cca 186 cm). Správna výška stola napomáha rovnému sedeniu a pohodlnému sedeniu. Vyskúšajte si všetko ešte skôr, než za to zaplatíte. Oplatí sa to!
Dobré je, keď sú prípadne kolieskové stoličky opatrené buď brzdou alebo keď nie sú v priamom styku napr. s drevenou alebo linoleovou podlahou. Ľudovo povedané, na takejto stoličke sa potom ťažko sedí, pretože je „ako živá“ a nie je takmer možné sa hlboko oprieť.
Pravidlo č.2 – osvetlenie
Tu je potrebné dodržovať základné pravidlo hovoriace o tom, že pre ľaváka je najideálnejšie, keď mu svetlo dopadá na stôl z pravej strany a pre praváka zo strany ľavej. Je to pochopiteľné. Keby pravákovi prichádzalo svetlo z pravej strany, tak by sa mu na papieri robil tieň jeho vlastnej ruky. AK nie je možné takéto pravidlo rešpektovať, je najlepšie zvoliť osvetlenie zhora, teda vysokú kĺbovú lampu.
Inšpirujte sa u nás a vytvorte si doma modernú kanceláriu, v ktorej budete svoj pracovný čas tráviť radi. Teraz už viete, ako na to.