Správne riešenie domácej pracovne? Dve základné pravidlá

pracovna

Nie každý má to šťastie, aby si mohol vo vlastnom byte vyčleniť jednu miestnosť a z tej si urobiť pracovňu. Väčšinou sa situácia rieši rôznymi kombináciami funkčných využití jednej a tej istej miestnosti. Najčastejšie sa stávajú pracovne súčasťou spálne alebo obývacej izby. Veď v podstate ide len o stôl, stoličku a elektrickú zásuvku.

Aj pri budovaní tak na prvý pohľad jednoduchého vybavenia, akým sa zdá byť pracovňa, je potrebné dodržovať niekoľko základných pravidiel a zaistiť si tak vyhovujúce a hlavne k práci a sústredeniu stimulujúce pracovné miesto.

kancelarske-stolicky
Kancelárske stoličky

Pravidlo č.1 – výška stola a stoličky

Ideálne je, keď môže byť stôl aj stolička polohovateľná – výškovo nastaviteľná. Pri stoličkách to nie je problém, aj tie obyčajné pracovné stoličky za cca 40€ ponúkajú modulovateľnú výšku aj sklon sedáka, často tiež operadla. Pri stole to tak často nebýva. Zvyčajne sa používa výška dosky stola 75 cm pre stredne – priemerne urasteného používateľa (cca 186 cm). Správna výška stola napomáha rovnému sedeniu a pohodlnému sedeniu. Vyskúšajte si všetko ešte skôr, než za to zaplatíte. Oplatí sa to!

Dobré je, keď sú prípadne kolieskové stoličky opatrené buď brzdou alebo keď nie sú v priamom styku napr. s drevenou alebo linoleovou podlahou. Ľudovo povedané, na takejto stoličke sa potom ťažko sedí, pretože je „ako živá“ a nie je takmer možné sa hlboko oprieť.

pisacie-stoly
Písacie stoly

Pravidlo č.2 – osvetlenie

Tu je potrebné dodržovať základné pravidlo hovoriace o tom, že pre ľaváka je najideálnejšie, keď mu svetlo dopadá na stôl z pravej strany a pre praváka zo strany ľavej. Je to pochopiteľné. Keby pravákovi prichádzalo svetlo z pravej strany, tak by sa mu na papieri robil tieň jeho vlastnej ruky. AK nie je možné takéto pravidlo rešpektovať, je najlepšie zvoliť osvetlenie zhora, teda vysokú kĺbovú lampu.

svietidla-a-lampy
Svietidlá a lampy

Inšpirujte sa u nás a vytvorte si doma modernú kanceláriu, v ktorej budete svoj pracovný čas tráviť radi. Teraz už viete, ako na to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *