Čo robiť, aby sa Black Friday nezmenil na nočnú moru

black-friday

V tomto článku vám poradíme, ako nenaletieť obchodníkom, ktorí ponúkajú zľavy, ktoré zľavami vôbec nie sú.

Ak aj vy milujete výpredaje alebo iné zľavové akcie, tak si pozrite náš článok Black Friday 2021 na Slovensku – najväčší zoznam obchodov.

Za pár dní to vypukne, pokiaľ už to teda skôr nevypuklo. Black Friday alebo Čierny piatok predstavuje najväčší festival zliav na tovar všetkého druhu, aký si dokážeme predstaviť. Okrem neodolateľných cenových lákadiel na nás však číhajú také triky obchodníkov. Poradíme, ako im nenaletieť.

Hovorí sa, že Slováci sú národ, ktorý je pri nakupovaní, veľmi citlivý na cenu dopytovaného tovaru. Keď niekedy sledujem zábery z amerických obchodov pri  ich otváraní na čierny piatok, nie som si istá, či to o Slovákoch nie je len také nepravdivé klišé. Ekonómovia by nám vysvetlili, že reakcie spotrebiteľov na zmenu ceny je niečo človeku úplne prirodzeného a všeobecne platného. Čierny piatok je špecifický len tým, že sa nám tých zliav zíde trochu viac v jeden jediný deň.

O to viac je nutné sa mať pri nakupovaní na Black Friday na pozore. Obchodníci sú si jedinečnej príležitosti moc dobre vedomí, a tak sa mnohý snažia na nás nachystať najrôznejšie pasce a pascičky. Úplným evergreenom je stanovenie zľavy z ceny, ktorú ale tesne pred zlacnením predávajúci zvýši. V takom prípade nie je problém vykázať zľavu v desiatkach percent. Pokiaľ nepatríte k ľuďom, ktorí ceny tovaru u daného obchodníka sledujú pravidelne, sami prakticky nemáte možnosť zistiť, že ona deklarovaná zľava vlastne nie je zľavou. Ešteže existujú sociálne siete. V najrôznejších spotrebiteľských skupinách a komunitách totiž nájdete printscreeny cenových ponúk z bežných predajných dní. Sme skrátka vynaliezaví a na nás si len tak nejaký zľavový chytrák nepríde.

kondela
Kondela

Fakt som lyžiar?

Predajcovia často našu pozornosť pútajú zľavami, ktoré môžu dosiahnuť až deväťdesiat percent. Vidíte, nevedomky som použila dva triky v jednom. Slovíčko „až“ vám vlastne hovorí len to, že v niektorých prípadoch môžete očakávať takú či makovú zľavu. Pôvodne som ale chcela upozorniť na ono deväťdesiatpercentné zníženie ceny. Takú zľavu skutočne niekto ponúkať môže, ale spravidla sa týka len drobného, ​​a teda aj bežne lacného tovaru. Je síce možno fajn, že pár ponožiek namiesto za desiatky eur zaobstaráte len za pár centov, ale v prípade chladničky alebo televízora by deväťdesiatpercentná zľava bola ďaleko príjemnejšia. Lenže na takýto tovar je zlacnenie rádovo nižšie, pokiaľ vôbec nejaké.

K ďalším obľúbeným obchodníckym trikom patrí napríklad tvrdenie, že kúpou zľavneného tovaru sa vám skracuje záručná lehota.

Vždy je teda potrebné kontrolovať, koľko naozaj za vami dopytovaný tovar zaplatíte. A najlepšie tieto výdavky porovnať s výdavkami, ktoré by vás stál nákup mimo Black Friday. Platí samozrejme aj otázka, či vôbec konkrétny tovar potrebujete. Je síce skvelé, že môžete mať pár zjazdových lyží napríklad za polovičnú cenu, ale ak nepatríte medzi vášnivých lyžiarov, potom si zaobstaráte len kus športového náčinia, ktoré vám deväťdesiatdeväť percent času bude trčať niekde doma v komore a zaberať miesto.

Pozor na záruku

Ak ste prekonali tieto prvé nástrahy, nejasajte. Ešte zďaleka nemusíte mať vyhrané. Výpočet obchodníckych trikov je v podstate nekonečný. K tým ďalším obľúbeným patrí napríklad tvrdenie, že kúpou zľavneného tovaru sa vám skracuje záručná lehota. Všeobecne nič také nie je pravda. Aj keď zaplatíte menej, než je bežné, dvojročná zákonná záruka sa tým nijako neskracuje (pochopiteľne sa bavíme o tovare dlhodobej spotreby, nie o potravinách, ktoré majú dátum spotreby vopred určený).

Ako sa nenechať zmiasť, keď je všetko také lacné? No áno, ale čo keď to pred zľavou nebolo drahšie?

Zľava sama o sebe nie je dôvodom pre kratšiu záruku, a to ani v prípade, keď ste sa na tom s predajcom dohodli. Žiadna zmluva totiž nemôže odporovať zákonu. Avšak existuje jediná výnimka. Tou je zľava z dôvodu nejakej vady predávaného tovaru. Lenže v takom prípade musí byť kupujúci na onú ​​vadu upozornený, a musí si byť teda vedomý, že nekupuje bezchybný kus.

4home.sk
4home.sk

Reklamujte kdekoľvek

Problematiky záruky sa týka aj ponuka typu „tri plus jedna zadarmo“. Predajcovia vám totiž niekedy môžu začať tvrdiť, že na tovar, ktorý je darom, sa záruka nevzťahuje. Áno, skutočnosť je naozaj taká, že záručná lehota platí len pri tom, za čo sme zaplatili. Lenže v týchto prípadoch je nutné presne určiť, ktorý konkrétny kus je ten, ktorý na nákup dostávate zadarmo. Pokiaľ to určiť nemožno alebo tak obchodník neurobí, potom sa jedná len o množstevnú zľavu a reklamovať je možné ktorýkoľvek kus z vášho nákupu.

Môžete sa stretnúť aj s tvrdením, že od kúpnej zmluvy nemožno odstúpiť, ak ste získali zľavu. Ani v tomto prípade nesadajte predajcovi na lep.

Aj keď ste zaobstarali tovar so zľavou, tak nie je pravda, že prípadnú vadu musíte reklamovať tam, kde ste ich kúpili. To pochopiteľne platí len vtedy, keď má predajca viac prevádzok. Typicky sa to teda vzťahuje na obchodné reťazce.

Stovka trikov obchodníkov

Inokedy sa zase môžete stretnúť s tvrdením, že od kúpnej zmluvy nemožno odstúpiť, ak ste získali zľavu. Ani v tomto prípade by ste nemali sadnúť predajcovi na lep. Podobne ako v prípade záručnej lehoty aj tu zákon hovorí jasne. Pri tovare zakúpenom na diaľku si je možné nákup rozmyslieť do štrnástich dní, tovar vrátiť a požadovať svoje peniaze späť. Ak prídu výhovorky, sú to naozaj len výhovorky.

Obchodníckych trikov je pochopiteľne oveľa viac. Stojí za to, aby ste sa aj počas Black Friday bili za svoje práva. Úspech ale môže prísť len vtedy, ak svoje práva poznáte. S chuťou do toho a šťastnú ruku pri nakupovaní so zľavou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *