Ako vytapetovať obývačku na jednotku? Stačí dodržať týchto 6 krokov

tapety

Tapetovanie nie je žiadna veda. Behom niekoľkých hodín premení vašu obývačku k nepoznaniu. Tak napnite svaly, vypnite elektrický prúd a ideme na to!

Pod lupou

Nezabudnite, že každá tapeta je vyrábaná s istou malou odchýlkou v pravidelnosti vzoru. Superstarostlivému oku to neujde. Ale je to normálne a budete o tom vedieť len vy. Dobrí tapetári vzory zosadzujú v úrovni očí.

Dvakrát merajte

Pri práci s tapetami platí známe príslovie „dvakrát meraj, raz rež“. Všetko si poriadne zmerajte a nikam sa neponáhľajte, vyhnete sa tak prípadným nezrovnalostiam.

tapety-merkurymarket
Tapety merkurymarket

Pomôže vodováha

Tapety sa lepia zhora dole a tesne vedľa seba. Vzniknuté vzduchové bubliny vytláčajte od stredu do strán. Pre dodržanie nadväznosti vzoru zachovajte dole presah 5 cm. Pri strihaní sa oplatí presné meranie a precíznosť. Na kontrolu rovných stien môže pomôcť vodováha a závesná olovnica.

Od papiera po 3D

Medzi základné druhy patria papierové, vliesové, vinylové, sklovláknité alebo pretierateľné tapety. Stenu môžu ozvláštniť tiež fototapeta alebo tapeta s 3D efektom.

Ako správne lepiť vliesové tapety si môžete TU.

Nepodceňujte výber

V prvom rade je nutné vybrať správnu tapetu. Na trhu sa dá zohnať celá škála rôznofarebných a zaujímavo vzorovaných tapiet z mnohých materiálov. Pri výbere je dôležité porovnávať povrch, ktorý sa bude tapetovať, typ miestnosti, druh tapety, ktorý je pre dané požiadavky najvhodnejší, a v neposlednom rade skúsenosti s lepením a potrebné náčinie. Farba a vzor sú len na osobnom vkuse.

tapety-mall
Tapety mall

Príprava podkladu

Stena, ktorú sa rozhodnete tapetovať, by mala byť v prvom rade rovná. Olupujúca sa omietka sa zoškrabe, praskliny zatmelia, nerovnosti zahladia a staré tapety vhodným spôsobom odstránia. Pripravená stena by mala byť suchá a čistá, zbavená mastných škvŕn aj plesne.

Savý povrch pred tapetovaním dôkladne napenetrujte a nechajte schnúť minimálne 6 hodín, nesavý odmastite. Pri tapetovaní udržujte v byte stále rovnakú teplotu, ideálne medzi 19 a 21 stupňami. Ak máte doma vlhko, zapnite radiátor, v lete vetrajte. V miestnosti by tiež nemal byť prievan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *