Ako zariadiť pohodlný jedálenský kút kdekoľvek?

jedalensky-kut

Čo si navaríme, to si tiež hneď radi zjeme, preto je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny kuchýň aj jedálenský stôl so stoličkami. Aby jedlo chutilo. Ako zariadiť pohodlný jedálenský kút kdekoľvek? Vieme, aké vybrať pre malú kuchynku a čo sa hodí naopak do veľkého obytného priestoru.

Životný štýl ľudí sa veľmi zmenil, oddelené jedálne sú dávno anachronizmom. Návštevu si dnes málokedy vediete do obývačky, pretože väčšina rodinných interakcií sa odohráva v kuchyni a okolo jedálenského stola. Tento vývoj teda hovorí pre veľkú obytnú kuchyňu spojenú s jedálenskou časťou. Osobne neodporúčame kuchyňu bez možnosti umiestnenia pohodlného jedálenského stola. Pokiaľ staviate, nie je samozrejme problém nechať si navrhnúť kuchyňu podľa vašich predstáv.

Ale čo s tým v malom byte?

Pri rekonštrukcii je vždy možné (samozrejme s ohľadom na rozvody) premiestniť kuchyňu napríklad do miest, kde bola pôvodne obývačka a z malej kuchynky urobiť napr. pracovňu. Alebo je možné využiť stoly, ktoré šetria miesto, napr. tie sklápacie k stene. V takom prípade nezabudnite na úložný priestor, kam je možné odložiť všetky tie soľničky, cukorničky, obrúsky a ďalšie predmety, ktoré obvykle na jedálnom stole máme. Možnosťou sú napríklad police nad stolom. Obľúbeným riešením býva aj pretiahnutie kuchynskej dosky a k nej umiestnené barové stoličky.

kondela
Kondela

Na čo si dať pri výbere pozor

Pri výbere nábytku sa neriaďte len jeho vzhľadom, ale starostlivo si overte aj kvalitu jeho spracovania. Dokáže dobre plniť svoju funkciu? Je materiál kvalitný a správne ošetrený? Skontrolujte tvrdosť laku použitého na úpravu nábytku z masívu alebo dýhy a kvalitu škár aj spojov pri rozkladacích stoloch. Vyskúšajte stabilitu stoličiek a stola, zamerajte sa hlavne na dostatočné upevnenie nôh. Nehrozí nábytku ľahké prevrhnutie? Sú nohy dostatočne masívne?

V neposlednom rade sa zamyslite nad tým, ako nábytok korešponduje a vybavením domu či bytu a nepodceňujte ani praktickosť. Do väčších priestorov sa napríklad hodia okrúhle a oválne stoly, menším vyhovujú rozkladacie stoly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *