Ani mokro, ani sucho! Pre zdravý domov je dôležitá správna vlhkosť vzduchu. Vysoká vlhkosť podporuje rast plesní, nízke hodnoty zase vysušujú pokožku aj sliznice, ktoré sa potom horšie bránia infekciám. Správna úroveň vlhkosti v interiéri tiež prispieva k pocitu tepelnej pohody alebo dlhšej životnosti dreveného vybavenia, napríklad podláh.
Ako na to? Najprv musíte zistiť, aké hodnoty dosahuje vlhkosť u vás doma. K tomu slúžia špeciálne prístroje, takzvané vlhkomery, praktickejšie sú však kombinované domáce meteostanice. Tie vás informujú nielen o vlhkosti, ale aj o teplote, a to ako v interiéri, tak (ak majú vonkajšiu jednotku) aj v exteriéri. Zdravá hodnota vlhkosti vzduchu v budovách sa pohybuje medzi 40 – 60 %. Vo vykurovacej sezóne najmä v panelákových bytoch sa však hodnoty môžu dostať až pod 30%. Potom nezostáva než si pomôcť.
Kde sa vlhkosť berie a mizne
V domácnostiach sa o vznik vodných pár starajú bežné domáce činnosti, ako je sušenie bielizne na sušiaku, varenie či horúci kúpeľ alebo sprcha. Lenže… Ak periete v bežných pracích práškoch, géloch a avivážach s umelou parfumáciou, je žiaduce v miestnosti so sušenou bielizňou viac vetrať. A tým sa zbavíte aj vlhkosti. Veľa domácností navyše už používa sušičky bielizne, v ktorých vlhkosť kondenzuje a „mizne“ v nádržke na vodu. Kúpeľne sú vybavené odvetrávaním na prevenciu vzniku plesní a pary z varenia kvôli pachom odsávajú kuchynské digestory. Nezostáva teda než dostať vodu do interiéru inak.
Najjednoduchšie, ale nie príliš efektívne sú známe keramické či nerezové nádržky na vodu, ktoré sa umiestňujú na radiátory. Výkonnejšie a ľahšie regulovateľné sú moderné elektronické prístroje v podobe zvlhčovačov. Zvlhčovače zo zabudovanej nádržky čerpajú vodu a rozptyľujú ju do vzduchu.
Moderné a efektívne prístroje
Parné a ultrazvukové zariadenia vypúšťajú viditeľnú paru a vzduch zvlhčia takmer ihneď. Prístroje, ktoré využívajú princíp studeného odparu, vypúšťajú rovno zvlhčený vzduch. Medzi ne patria aj tzv. „práčky vzduchu“, diskové zvlhčovače, ktoré odparujú vodu za studena a dokážu vzduch vyčistiť od väčších nečistôt. Je možné ich odporučiť do domácností so starožitným nábytkom či hudobnými nástrojmi, ktoré sú citlivé na vodnú paru. Vzduch zvlhčujú aj čističky s vodným filtrom, ktoré ale majú nižšiu účinnosť čistenia vzduchu. Niektoré zvlhčovače sú kombinované s arómou difuzérom, takže vzduch aj príjemne prevonia.