10 tipov, ako rýchlo upratať byt, keď príde návšteva

upratovanie

Svokra za dverami? Dcéra pozvala kamarátky domov? Po oskenovaní miestnosti máte v hlave iba obraz pripomínajúci výbuch? S našimi 10 tipmi váš byt počas pol hodiny prekukne. Pre uprataný byt čítajte ďalej.

Urobte si zoznam

Síce to chvíľku čas zaberie, ale prejdite si byt a zapíšte si všetko, čo potrebujete upratať. Následne si splnené položky len odškrtáte bez toho, aby ste na čokoľvek zabudli. Zbesilé pobehovanie po byte vás akurát vystresuje a výsledok nebude nič moc. Podľa zoznamu sa navyše rýchlejšie zorientujete v tom, čo má vyššiu prioritu a prednosť.

kondela
Kondela

Povysávajte

Môžete mať dokonalé upratané stoly a skrine, ale ak sa po zemi váľajú chuchvalce prachu a omrviniek, nikdy to nevynikne. Najprv teda naštartujte vysávač a povysávajte. Skvelé je, že vďaka tomu špinu neroznesiete do iných miestností na papučiach. Nezabudnite povysávať aj pod alebo okolo rohovej pohovky.

Utrite prach a fľaky

Pokračujeme ďalej. Predchádzajúci bod môžete s týmto ľubovoľne zameniť. Pokiaľ máte veľmi zaprášený stôl a vnútorné parapety, začnite najskôr stierať povrchy a povysávajte až potom. Väčšinou sa totiž časť prachu znesie na zem, a to po maratóne s vysávačom naozaj nechcete.

Nesmieme zabudnúť ani na kúpeľňu. Umývadlo a zrkadlo zbavte všetkých fľakov a zaschnutej pasty. Kúpeľňa vyzerá najlepšie, keď sa nikde nič neváľa.

Tip: Zaobstarajte si kvalitný kúpeľňový nábytok, do ktorého všetko naukladáte. Na očiach (a na upratovanie) tak budete mať len čisté umývadlo s vaňou či sprchou.

Nepotrebné veci vyhoďte alebo upracte do skrine

Všetko, čo nepotrebujete, nekompromisne vyhoďte. Plastové obaly, prečítané časopisy a ďalšie zbytočnosti. Veci, ktoré vyhodiť nejdú, upracte na vopred určené miesto, napríklad do šatníkovej skrine. Skvelé sú napríklad úložné boxy a košíky, v ktorých všetko nájdete, ale zároveň nikde nestrašia na očiach. To oceníte hlavne v prípade hračiek, knižiek, papiera a pasteliek vašich detí.

ulozne-boxy
Úložné boxy

Botník je základ upratanej chodby

Obuv voľne položená na zemi vyvoláva pocit neupratanej chodby. Aj keď sú topánky vyrovnané do laty podľa pravítka, nikdy to nebude vyzerať tak dobre, ako v botníku. Na výber máte ako z uzavretých a otvorených botníkov, tak aj tých teleskopických, ktoré zaberú pomerne málo miesta a hodia sa napríklad do skrine alebo k stene. Pokiaľ si vyberie otvorený variant, dajte pozor, aby topánky neboli špinavé od bahna. Potom nepomôže ani krásny botník.

Špinavé oblečenie patrí do koša na pranie

Nenechajte váľať oblečenie po stoloch, stoličkách, posteli a zrkadle. Všetko, čo už zaváňa, hoďte do koša na pranie. Spotené oblečenie vydáva nepríjemný zápach, ktorý neprerazíte ani vôňou do zásuvky. Navyše ije pot veľmi agresívny a oblečenie po dlhodobom kontakte odfarbí alebo inak znehodnotí.

Čisté oblečenie zaveste alebo poskladajte

A oblečenie, ktoré je vyprané či párkrát použité, zložte alebo zaveste na ramienko a uložte do skrine. Uvidíte, ako miestnosť nádherne prekukne a vás už nebudú hromady bielizne stresovať.

Tip: Pri prechode na zimný šatník, letné oblečenie vložte do úložného boxu pod posteľ, pohovku alebo na skriňu. Enormne si tak uvoľníte miesto na huňaté svetre a teplé bundy.

botnik
Botník

Minimalizmus na stole

Udržujte čistý aj pracovný stôl. Kreatívny neporiadok nevyhovuje každému. Snažte sa na ňom mať iba pár potrebných vecí ako je balzam na pery, pohár a kalendár. Uvidíte, že sa vám bude oveľa lepšie pracovať a prípadne aj utierať stôl.

Umyť a upratať riad

Pretekajúci drez je opak upratanej kuchyne. Pokiaľ má prísť návšteva, rýchlo riad umyte, utrite a upracte. Rovnako ako pri špinavom oblečení aj tu sa po kuchyni nesie nepríjemný zápach zo zmesky jedál. Nakoniec len linku a drez zbavte vody a máte hotovo.

Bez ustlanej postele to nepôjde

Posledný bod by mohol jednoducho preskočiť na úplný začiatok nášho zoznamu. Po prebudení by malo automaticky nasledovať ustlanie postele, ale priznajme si, že návšteva vám asi v spálni snoriť nebude. Ale pre dobrý pocit vankúše a perinu urovnajte.

A sme na konci. Teraz už viete, ako byt upratať bez toho, aby to veľmi bolelo. Aké tipy využijete a čo už robíte?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *