Plnou parou za vitamínmi

parna-rura

Parná rúra je spotrebič, ktorý nám umožňuje vychutnať si identickú chuť a vôňu jedla. Varenie v pare nie je nič nové pod slnkom, poznali ho naše babičky a jeho výhody využívajú desaťročia profesionálni šéfkuchári. V domácnostiach sa bežne používajú na varenie v pare aj tlakové hrnce a špeciálne parné nádoby. 

História varenia v pare

Varenie v pare poznali už ľudia žijúci v jaskyni, ktorí na prípravu jedla využívali paru z horúcich vodných prameňov. Niektorí vedci dokonca zastávajú názor, že paru z horúcich prameňov používali ľudia skôr, ako začali používať oheň. Severoamerickí Indiáni ukladali ulovené zvieratá a nazbierané plody nad jamu, v ktorej zapálili bobule zabalené do lístia. Varenie v pare týmto spôsobom využívali mnohé kultúry. V Ázii je varenie v pare rozšírené a populárne aj v súčasnosti. Čínski kuchári v pare varia už viac ako 7 000 rokov.

Čo „pariť“?

V pare sa dá variť prakticky všetko – mäso, ryby, ryža, zemiaky, knedle, zelenina. Musíme si uvedomiť, že ide o dusenie, nie o pečenie, takže rozhodne neočakávajte pokrmy s chrumkavou kôrkou na povrchu. Chrumkavé kôrky dosiahnete, keď dáte pokrm zapiecť do multifunkčnej rúry. Zatiaľ čo bežná rúra je vyhriata približne na 200 °C, generátor pary povolí variť v pare pri 96 °C, čo znamená, že vitamíny a minerály sa pri varení nestratia. Napríklad varenie brokolice v pare zaručuje, že si zachová o 67% vitamínu C viac ako pri varení vo vode. Kapusta si zachová prekvapivo až o 129% viac C vitamínu. Mäso a ryby jemne pečené v parnej rúre si uchovávajú vlastné minerály a vďaka vlhkému prostrediu nie je potrebný žiadny dodatočný tuk a jedlo sa nepripečie. Teplota v rúre sa elektronicky udržuje s presnosťou ±1 °C.

parna-rura
Parná rúra

Varenie v parnej rúre

Variť v parnej rúre v podstate znamená pridávať vlhkosť vo forme pary do vnútorného priestoru rúry. Niektoré parné rúry umožňujú využiť kombináciu rôznych varných metód na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Možné kombinácie zároveň dávajú priestor na prípravu viacerých druhov jedál naraz, a to v kratšom čase ako pri klasickom pečení či varení. V rámci jednej úpravy sa dajú naraz variť napríklad zemiaky, brokolica, morka a ryža, pričom ich prirodzená vôňa zostane zachovaná.

Používanie parnej rúry

Používanie parnej rúry je jednoduchou záležitosťou. Užívateľ naleje vodu do nádržky, v ktorej sa potom vďaka generátoru pary vytvára para. Nádržka svojim objemom postačuje na prípravu kompletného obeda. Multifunkčné parné rúry ponúkajú až desať varných programov, z ktorých dva sa používajú na paru (plný a prerušovaný režim) a ďalších osem na štandardné varné funkcie. Sólo parné rúry majú teplotný rozsah pary od 40 do 100 °C.

parna-rura
Parná rúra

Bezpečnosť

Pri varení v pare je prvoradá otázka bezpečnosti, preto bývajú modely vybavené zvukovou signalizáciou, ktorá používateľa včas upozorní na chýbajúcu vodu, a až po jej doplnení proces varenia pokračuje podľa nastavenia. Pred ukončením varenia v pare sa zaktivuje takzvaný odparovací proces, ktorý zamedzí prípadnému uvoľneniu horúcej pary po otvorení dvierok rúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *