Aby predsieň plnila svoju funkciu, nesmie v nej chýbať niekoľko vecí

predsienova-zostava

Predsieň býva obvykle jednou z najmenších miestností v byte. Pritom sa do nej musí vojsť veľké množstvo vecí. Ako predsieň opticky zväčšiť a aký nábytok by tu nemal chýbať? Prezradíme vám to v nasledujúcom článku.

Dajte predsieni svetlo

Svetlo je v predsieni veľmi dôležité. Najlepšie je to prirodzené, ktoré sem preniká oknom alebo presklenou stenou, ktorá oddeľuje predsieň od zostávajúcej obytnej časti bytu. Nie vždy je ale toto riešenie možné. Potom nezostáva nič iné, než svetlo dodať miestnosti inak.

Opticky tmavú predsieň presvetlíte svetlou výmaľbou. Ideálna je biela farba, ale pokojne môžete zvoliť aj svetlé odtiene béžovej alebo žltej. Vzhľadom na to, že je predsieň veľmi fekventovaný priestor, niekto radšej volí praktické samolepiace umývateľné tapety alebo farby.

Veľmi praktické je aj osvetlenie s fotobunkou, ktoré sa rozsvieti vždy, keď do miestnosti vojdete. Ak máte doma štvornohých miláčikov a obávate sa, že by fotobunku permanentne aktivovali, zvoľte si takú, ktorá umožňuje manuálne vypnutie. Mnohé fotobunky je možné tiež nastaviť na určitú výšku, takže potom na malé psy a mačky nereagujú.

predsienova-zostava
Predsieňová zostava

Vstavaný či samostatne stojaci nábytok?

Hlavnou funkciou predsiene je uložiť sem kabáty, bundy a topánky. Podľa toho, čo vám priestorové dispozície dovolia, môžete zvoliť nábytok vstavaný alebo v opačnom prípade samostatne stojaci. Prvý variant je rozhodne praktickejší, pretože skriňou na mieru využijete maximum priestoru a nevzniknú tak nikde hluché miesta. O tom, že bude aj z hľadiska estetického spĺňať vaše predstavy, ani nehovoriac.

Pokiaľ ale nemáte dosť miesta na vstavanú skriňu, zvoľte niektorý zo systémov modulových prvkov, ktoré môžete ľubovoľne poskladať podľa priestorových možností. Do úzkej predsiene je možné zvoliť skrinky s malou hĺbkou a roletovými dverami, ktoré zaberajú menej miesta ako klasické alebo posuvné dvierka. Vždy ale majte na pamäti, že po rozostavení nábytku vám musí v priestore zostať aspoň 120 cm voľného miesta, aby ste sa mohli pohodlne obliecť či vyzliecť.

predsienova-zostava
Predsieňová zostava

Čo by v predsieni nemalo chýbať

Pre pohodlnejšie obúvanie topánok by mala byť v predsieni nejaká lavica, taburet alebo pletený puf. Ak sa vám tu nič také nezmestí, kúpte si aspoň sklopné sedátko, ktoré môžete namontovať rovno na stenu.

Po ruke by ste mali mať aj takzvanú nazúvaciu lyžicu na topánky, ktorá výrazne uľahčí obúvanie topánok. Ocenia ju hlavne staršie ročníky alebo ľudia s boľavým chrbtom, ktorým predkláňanie robí problémy. Pokiaľ máte priestranné šatníkové skrine, do ktorých všetky bundy a kabáty schováte, je to ideálne riešenie. Vždy sa ale hodí mať v predsieni na stene aspoň pár háčikov, na ktoré si bude môcť svoje zvršky zavesiť napríklad vaša návšteva.

V predsieni by potom nemalo chýbať ani zrkadlo, aby ste si pred odchodom von mohli skontrolovať svoj vzhľad. Najlepšie je, ak v ňom uvidíte celú postavu. Zrkadlo môžete nalepiť na stenu alebo na dvere skrine.

Poslednou nevyhnutnou vecou by mala byť kvalitná rohožka, aby ste si domov nenanosili zbytočne veľa špiny. 

Praktickou záležitosťou je aj stojan na dáždniky, ale ak vo vašej predsieni bojujete o každý centimeter, pokojne sa bez neho zaobídete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *