6 tipov na zariaďovanie kúpeľne

zariadovanie-kupelne

Každý z nás má iné požiadavky a nároky na to, ako by mala kúpeľňa vyzerať a aké funkcie by prípadne mala plniť, či je možné mať v kúpeľni vaňu alebo sprchovací kút, toaletu alebo aj práčku či sušičku. Tu je opäť dôležitá otázka priestoru a to, kto a koľko ľudí bude kúpeľňu využívať.

Obklady a podlahy

Čo sa výberu týka, je ponuka skutočne pestrá. Zapremýšľajte v akom odtieni by sa mala kúpeľňa niesť, je na mieste investovať čas do správneho výberu, pretože sa nám naozaj oplatí. V súčasnej dobe udávajú trend zemité tóny, ale výnimkou nie sú ani pastelové a tmavé odtiene. Veľa záleží na veľkosti priestoru, pre malé kúpeľne nebudeme voliť tmavé, temné odtiene.

Trh ponúka veľké množstvo obkladových materiálov. Dlaždice sú designované v rôznych odtieňoch, štruktúrach aj veľkostiach. Na výber sú mozaiky, imitácia dreva a kameňa či rôzne štýly cez retro, provence až po orient.

Čo do výberu dlažby, ktorú budeme pokladať na kúpeľňovú podlahu, je dôležité mať na pamäti, že povrch dlaždice by mal byť protišmykový. Nemenej dôležitým parametrom je aj oteruvzdornosť a tvrdosť, predsa len nám sem tam na podlahu spadne niečo ťažšie.

Zaujímavým materiálom je aj betón či exotické drevo, čím nám odpadá starosť so škárami, ktoré sem tam vďaka vlhkosti zájdu alebo sa objaví pleseň.

Z predchádzajúceho odseku nám vyplýva, že je dôležité myslieť aj na správne odvetrávanie miestnosti, aby sa v nej zbytočne nedržala vlhkosť. Každý nemá tú možnosť mať v kúpeľni okno a tak existujú účinné a zároveň úsporné riešenia vo forme moderných modelov ventilátorov, ktoré v sebe majú napr. už zabudované čidlá na vlhkosť.

nabytok-do-kupelne
Nábytok do kúpeľne

Vaňa, sprchovací kút

Vaňa či sprchovací kút? To je otázka…Ak práve neoplývate veľkými priestormi, je nevyhnutné voliť iba jednu z možností. V mnohých prípadoch je stále viac obľúbená vaňa. Napr. u rodiny s menšími deťmi bude jasnou voľbou vaňa, ktorá sa stáva dejiskom vodných a penových bitiek. Trh ponúka nespočetné možnosti od klasických vaní cez rohové, so zástenou, ktoré zároveň pôsobia ako sprchovací kút či moderné zapustené do zeme a voľne stojace v priestore.

Sprchové kúty sú vhodnou možnosťou pre tých, ktorí neradi trávia čas naložení do kúpeľa, staršie osoby alebo jednoducho len pre tých, ktorým priestorové možnosti nedovolia mať v kúpeľni vaňu. Sprchové kúty ponúkajú nespočetné množstvo možností a variantov. Môžete voliť kút so zástenou alebo bez nej (ak nemáte radi neustále čistenie kvapôčok na zástene). Namiesto zásteny je tiež možná inštalácia sprchových závesov. Obľúbenými sú kúty vybavené modernými technológiami ako je nasvietenie, masážne trysky či možnosť počúvania hudby.

Umývadlá

Čo sa týka umiestnenia umývadla, je praktické, keď je umiestnené bližšie k vstupným dverám kúpeľne. U umývadiel existuje opäť veľká škála možností, poďme si niektoré z nich predstaviť:

  1. Umývadlá voľne položené na doske – veľmi elegantné riešenie, ktoré pôsobí efektívne. Tu musíme myslieť na to, aby doska pod umývadlom bola skutočne kvalitná a odolná voči vlhkosti.
  2. Závesné umývadlá – jedno z klasických riešení. Umývadlo je namontované priamo k stene, tým pádom je praktickejšia údržba priestoru okolo neho.
  3. Zapustené umývadlá – jedno z najviac používaných riešení, kedy je umývadlo zapustené priamo do skrinky.
  4. Dvojumývadlá – pokiaľ sú rana hektické a v kúpeľni sa stretáva viac ľudí, je skvelé zvážiť možnosť dvojumývadla, ktoré šetrí čas a mnohokrát aj nervy. Dnes už nie je luxus mať v jednej kúpeľni dve umývadlá, práve naopak, je to dostupná a praktická voľba, pokiaľ Vám to samozrejme priestory dovolia.

Medzi materiálmi vyhrávajú klasické keramické umývadlá, ktoré sú dnes obohatené dokonca o antibakteriálne úpravy či úpravy proti usadzovaniu vodného kameňa. Žiadnou výnimkou dnes nie sú ani umývadlá z liateho mramoru či bezpečnostného skla. Ďalšou z menej častých možností sú materiály ako akrylát, nerez, oceľ, prírodný kameň alebo exotické drevá.

O tvaroch umývadiel by sme mohli písať ďalšiu kapitolu, ale prejdime ďalej.

K sprchovému kútu, vani či umývadlu musíme zvoliť aj vhodnú batériu. Dnešné možnosti sú vskutku nepreberné. V ponuke nájdete pákové či kohútikové batérie, vysoké aj nízke, zabudované do steny a bezdotykové. Existuje mnoho odtieňov, materiálov a štýlov. Len si vybrať.

doplnky-do-kupelne
Doplnky do kúpeľne

Toaleta, bidet

Tu je potrebné zvážiť všetky aspekty a možnosti. Pokiaľ nemáte vhodnú samostatnú miestnosť pre toaletu, je jedinou možnosťou všetko vyriešiť v kúpeľňovom priestore. Pri výbere vhodnej toalety sa prikláňam skôr k variantu závesných WC. Ich inštalácia je pravda náročnejšia ako pri klasickej toalete, ale z praktického hľadiska je jasnou voľbou (predsa len to vytieranie okolo nej…)

Ďalšou možnosťou je umiestnenie bidetu, ktorý sa stáva stále populárnejším aj v našich končinách a môžete ho vidieť v slovenských domácnostiach naozaj stále častejšie. Ideálne umiestnenie je vedľa toaletnej misy pri jednej stene, kedy je dôležité dodržať odstup medzi misami aspoň 60 cm. Rovnako ako v prípade toaliet si môžete vybrať z variant závesných či klasicky stojacich bidetov.

Nábytok v kúpeľni

Kúpeľňový nábytok dokáže s priestorom v miestnosti urobiť divy a dotvoriť tak celkový štýl. V súčasnej ponuke je možné kúpiť celé zostavy kúpeľňových skriniek, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a designoch. Populárnymi sú napr. skrinky s lesklou povrchovou úpravou, pretože na nej nie sú také viditeľné odtlačky. Praktickým riešením, ktoré musím spomenúť, sú závesné skrinky, ktoré naozaj uľahčia upratovanie podlahy. Na čo tiež nesmieme zabudnúť, je dostatočne veľké zrkadlo, bez neho sa žiadna kúpeľňa nezaobíde.

Na čo ale musíme myslieť v prvom rade, je odolnosť zvoleného materiálu. Pokiaľ bude materiál skrinky neustále namáhaný striekajúcou vodou zo sprchy, je dôležité sa pri kúpe zamerať na vhodné parametre, ktoré nám uľahčia budúce nešváry s odlupujúcimi sa lištami a dvierkami.

svetlo-do-kupelne
Svetlo do kúpeľne

A čo osvetlenie…?

Mnohým kúpeľniam chýba prirodzené denné svetlo a preto je dôležitý výber správneho typu osvetlenia. Ako prvé sa zamerajte na osvetlenie zrkadla, kde sa môžete rozhodnúť, či svetlo umiestnite nad zrkadlo alebo vedľa neho a nezabudnite, že bude neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, takže vyberajte s rozmyslom a hľadajte osvetlenie čo najbližšie k farbe prirodzeného svetla s vysokou triedou ochrany (s vzhľadom na vlhkosť v kúpeľni).

Ďalším bodom je centrálne osvetlenie vo forme triezveho jednoduchého stropného či zapusteného svietidla, aby zbytočne nezasahovalo do priestoru kúpeľne. Obľúbeným prvkom v súčasných kúpeľniach sú bodové svietidlá a LED pásiky.

Pamätajme na to, že veľmi záleží na veľkosti miestnosti, materiáloch obkladov (či sú lesklé, tmavé,…) alebo na počte a veľkosti zrkadiel, ktoré svetlo rozptyľujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *