6 tipov ako usporiadať pracovný priestor podľa feng-šuej

homeoffice-podla-feng-suej

Niekto má šťastie má vlastnú pracovňu, iný skôr vybojoval doma pracovný kút. Ako sa vám doma na HO(homeoffice) pracuje? Ide vám práca od ruky? Máte dosť inšpirácie? Prečítajte si, ako by mal vyzerať správny a harmonický pracovný priestor podľa princípov feng-šuej, a prípadne urobte zmeny. Možno sa vám bude pracovať lepšie.

Čínske učenie feng-šuej se venuje vzťahu človeka a jeho životného priestoru. Rieši usporiadanie prostredia tak, aby všetko harmonizovalo a stimulovalo pozitívnu energiu. Podľa zásad tohto učenia môžeme v našej domácej kancelárii zvýšiť produktivitu, kreativitu, a dokonca aj zárobky. A to je často žiaduce.

Podľa výskumu totiž takmer 70 % ľudí nedokáže zvládnuť všetky svoje pracovné povinnosti. Príčinou môže byť veľké množstvo práce, nedostatočná organizácia, ale aj nevhodne uspôsobený pracovný priestor. Ako si teda usporiadať pracovný priestor, aby sme sa lepšie sústredili a využili pozitívnu energiu? Tu je niekoľko tipov.

Správna pozícia stolu

Pre domácu kanceláriu je ideálny obdĺžnikový stôl, pretože zvyšuje koncentráciu. Môžete si tiež vybrať zakrivený stôl, ale musíte sedieť na vnútornej strane krivky. Stôl by mal smerovať ku dverám, aby ste videli prichádzajúcich ľudí. Toto usporiadanie sa označuje ako pozícia moci a znamená, že ste pánom svojho života. Najlepšia poloha vášho stola je uhlopriečne oproti dverám, odkiaľ vidíte na dvere a zvyšok miestnosti. Feng-šuej totiž dvere vníma ako ústa, kadiaľ prúdi energia do miestnosti, a nie je dobré umiestniť stôl priamo uprostred tohto prúdu energie.

kancelarske-stoly-kondela
Kancelárske stoly Kondela

Majte za sebou niečo pevné

Ak sú za stolom okná, zakryte ich, pretože potom môžete mať pocit nedostatočnej podpory. Pevný múr za stoličkou alebo stoličky s vysokým operadlom dodajú stabilitu a zabránia tomu, aby z okna prúdila energia.

Umiestnite na steny inšpiratívne obrázky 

Ozdobte steny obrázkami, ktoré vás inšpirujú, symbolizujú hojnosť, úspech a prosperitu a to, čo chcete dosiahnuť. Môžu to byť obrázky, citáty, heslá, ideálne súvisiace s vašou prácou. Obrázky rodiny a priateľov môžete, ale brzdite s ich množstvom. V malej miere dodávajú podporu, vo veľkej sú rušivým elementom.

Vyberte správne farby

Každá farba má podľa feng-šuej inú energiu a význam. Pre pracovný priestor si môžete vybrať neutrálnu a upokojujúcu šedú alebo uzemňovaciu a stabilnú hnedú, jemnú žltú alebo bledo oranžovú pre prosperitu a hojnosť, svetlo zelenú pre znalosti a rast, modrú pre jasnosť a inšpiráciu a bielu pre mentálne zameranie. Obmedzte jasné farby, kvôli ktorým budete nepokojní.

farby-homeoffice
Farby homeoffice

Dekorujte

Voľte dekorácie, ktoré odrážajú vašu osobnosť, pomôžu vám podporiť rast. Vyberte si kúsky, ktoré vás inšpirujú. Môžete pridať aj vodný prvok, pretože zvuk tečúcej vody pomáha znižovať stres. Dobrá je stolná fontánka. A rozhodne pridajte rastliny, ktoré podporujú pozitívnu energiu a pomáhajú zbaviť sa negatívnej, ako je práve tá elektromagnetická, pochádzajúca z vášho počítača. A navyše rastliny pomáhajú čistiť vzduch.

Pohrajte sa so svetlom

Nebudete produktívny, pokiaľ je vaša kancelária príliš tmavá alebo naopak presvetlená. Podľa feng-šuej je dobré dostať sa k svojmu pracovnému miestu čo najviac prirodzeného svetla. Majte závesy roztiahnuté. Pre duševné zdravie nielen pri práci je nevyhnutné práve denné svetlo, ktoré ovplyvňuje náš prirodzený biorytmus. Naše telo sa tak prispôsobuje dennej dobe vďaka možnosti vnímať zmenu svetla. Preto tam, kde nie je možnosť umiestnenia pracovného stola pri okne, je dobré zvážiť možnosť priviesť k pracovnému stolu denné svetlo inou cestou, jednou z nich môžu byť napríklad svetlovody. Aby ste nemuseli celý deň žmúriť do počítača a poznámok, kúpte si stolnú lampu a vneste do priestoru energiu prostredníctvom teplého osvetlenia. Energia bude uvoľnenejšia a vy sa budete lepšie sústrediť.

Poznámka na záver: Pre lepšie sústredenie je dobré vždy pracovný priestor fyzicky oddeliť od zvyšku domova, najmä spálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *