Top 3 sušičky bielizne a 6 najčastejších chýb! Nerobíte ich tiež?

susicka-bielizne

Stávajú sa s jeseňou a zimou sušičky bielizne vašimi veľkými kamarátkami? Potom jej rozhodne doprajte nie len dostatočnú údržbu, ale naučte sa aj bielizeň v nej sušiť správne. Väčšina z vás totiž robí zásadné chyby!

TOP 3 sušičky bielizne:

 Beko DPS 7405 G B5Bosch WTW87467CSAEG AbsoluteCare T8DEE68SC
susicka-bielizne-bekosusicka-bielizne-boschsusicka-bielizne-aeg
od 339,00 €od 559,72 €od 249,00 €
DO OBCHODUDO OBCHODUDO OBCHODU

Čo na tom môže byť. Proste vyperiete a necháte vyžmýkať bielizeň a hodíte ho do sušičky, ktorá sa postará o zvyšok. Čo keď ale sušička zrazu suší horšie a dlhšie a bielizeň je z nej pokrčená alebo úplne nevonia? Možno robíte nasledujúce chyby.

Prepĺňate ju

V prvom rade by ste mali vedieť, na koľko kilogramov bielizne vaše sušička je, a rešpektovať to. „Pokiaľ je preplnená, tak sa vzduch nedostáva medzi bielizeň a tá zostane pokrčená. Pamätajte na to, že maximálna kapacita sušičky je určená pre bavlnu, ostatné druhy tkanín je treba sušiť podľa objemov uvedených v návode. Napríklad vo veľkej sušičke určenej pre 9 kg bielizne je vhodné sušiť iba 4 kg bielizne zo syntetických vlákien, 2 kg jemnej bielizne a 1 kg vlnených textílií,“ vysvetľuje Darina Papáčová, produktová špecialistka značky Whirlpool.

Pletiete programy

Vytiahli ste zo sušičky zrazené oblečenie, vyťahanú čipku alebo neforemnú blúzu? Z veľkej väčšiny za to môže zlá voľba programu. Ak viete, že sa bielizeň dá vyprať len na 40, rozhodne nemôžete sušiť na bavlnu, teda na tú najvyššiu teplotu. A musíte sa zmieriť aj s tým, že existujú materiály, ktoré do sušičky dávať nemôžete, napríklad plavky, čipky, spodná bielizeň. Nevhodná je tiež bielizeň s gumovými časťami, ale napríklad aj akýkoľvek druh horľavín – uterák znečistený lakom na vlasy!

Netriedite bielizeň

Ideálne je roztriediť bielizeň podľa typu a hrúbky látok, pretože napríklad spoločné sušenie bavlny a syntetických umelých vlákien môže cyklus sušenia zbytočne predĺžiť. „Umelé vlákna sa totiž usušia skôr ako prírodné. Pri sušení väčších kusov, ako je posteľná bielizeň, uteráky, obrusy, používajte k tomu určený program. Rovnako je dôležité najmä pri sušení vetroviek, perového oblečenia alebo prikrývok ich poskladať a pridať aj guľôčky na sušenie pre nadýchané perie bez hrudiek,“ radí Mgr. Jana Neuszerová, product and marketing assistant Gorenje.

 

e-beko
E-beko

 

Dobre usušenú bielizeň zo sušičky už väčšinou ani nemusíte žehliť. Ak ho z nej vyberiete pokrčené, potom ste ju zrejme až príliš naplnili.

Nečistíte filtre

Veľmi dôležitou súčasťou sušičky je prachový filter. Mali by ste ho čistiť po každom sušení. „Na konci každého programu vlhkou rukou zotrite zvyšok vlákien a prach z predného filtra v otvore dverí. Prezrite filter a zistite, či nie je zalepený zvyškami pracích prípravkov a aviváže. Pokiaľ áno, odstráňte ich kefkou a vlažnou vodou so saponátom. Toto mokré čistenie bohužiaľ väčšina užívateľov zanedbáva a práve to býva najčastejšou príčinou zanesenia,“ upozorňuje Nikol Segeťová z firmy Chladservis VaRa, spol. s r.o.

Raz za mesiac či dva by ste mali vyčistiť aj filter v spodnej časti sušičky. „Pokiaľ sa spodný filter pravidelne nečistí, zanáša sa, znižuje sa účinnosť sušenia a narastá spotreba. Takže ak sa o neho starať nechcete, kúpte si sušičku, ktorá má zabudovaný samočistiaci kondenzátor, ktorý sa počas každého procesu sušenia automaticky niekoľkokrát prepláchne a garantuje, že sušička má po celú dobu životnosti nízku spotrebu energie a vysoký výkon,“ hovorí Pavel Šidlichovský z firmy BSH domácí spotřebiče s.r.o.

Nebojte sa demontovať gumové tesnenie dverí, filtra a dvierok filtra, vyčistite ich mokrou handrou a po vysušení opäť vráťte do príslušných drážok. Sušičku by ste mali pravidelne utierať vlhkou handričkou od prachu – teda vnútri bubna, na dvierkach i zvonku.

filter-susicka-bielizne
Filter sušička bielizne

Zásadné pre to, aby sušička fungovala správne, je čistý prachový filter.

Nenecháte sušičku dýchať

Pokiaľ nemá sušička dostatok čerstvého vzduchu, zníži sa účinnosť sušenia. „Práve z toho dôvodu je potrebné dobre zvážiť jej umiestenie. Pamätajte na to hlavne v prípade, že máte odvetrávaciu sušičku, ktorá potrebuje odťah vlhkého vzduchu mimo miestnosť. Bez toho sa vlhkosť zrazí na stenách a tie môžu plesnivieť. Kondenzačná sušička potrebuje výmenu vzduchu, takže nechávajte dvere do kúpeľne otvorené. Najmenšie nároky na prívod vzduchu má kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom, ktorá odpadového tepla vypúšťa síce minimum, ale aj tak sa môže v malých a chladnejších miestnostiach objaviť vlhkosť,“ hovorí Nikol Segeťová.

Nevylievate zásobník na vodu

Ak nemáte sušičku napojenú priamo do odpadu, zostáva po sušení kondenzát v nádobke, ktorú je potrebné tiež vždy vylievať. Pokiaľ to neurobíte, vydáva po niekoľkých dňoch nepríjemný zatuchnutý zápach, ktorý potom môže mať aj bielizeň.

Tak čo, ktorú chybu robíte vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *