Spálňa v podkroví – útulné snívanie s jasnými pravidlami

spalna-v-podkrovi

Spálňa v podkroví je pre mnohých z vás vidinou útulne zariadenej izbičky, kde nie je núdza o romantiku. Umiestnenie spálne práve do týchto priestorov skrýva hneď niekoľko praktických výhod.

Spálňa nie je náročná na výšku stropu, možno tu využiť aj priestor pod skosením strechy a za bezpochyby najväčšiu výhodu je možné označiť skutočnosť, že v podkrovnej spálni budete vzdialení od spoločenského ruchu, čo je priaznivé pre váš pokojný spánok. Zariadiť si ale spálňu v podkroví tak, aby nielen pekne vyzerala, ale zároveň aj dobre slúžila, nie je jednoduchá úloha – ba naopak, zariadenie spálne v podkroví má svoje jasné pravidlá…

Útulná spálňa, alebo vaša oáza pokoja

Nezáleží na tom, či sa chcete pustiť do zariadenia spálne v podkrovnom byte alebo len túžite využiť priestor v podkroví vo vašom rodinnom dome – tak či onak by ste mali vedieť, ako pri tejto úlohe správne postupovať. S trochou snahy a štipkou súvahy tu môžete vykúzliť vašu oázu pokoja, kam budete môcť utekať pred všednými starosťami a povinnosťami.

vianocne-obliecky
Vianočné obliečky

Ako dostať do podkrovnej spálne svetlo?

Jednou z nevýhod podkrovia môže byť nedostatok denného svetla. Mohlo by sa zdať, že prítmie spálni vôbec nevadí, ale nie je to pravda – aj tu je prísun svetla bezpochyby dôležitý. Možností, ako podkrovnú spálňu presvetliť, je niekoľko – staviť môžete na strešné okná, menšie vikiere alebo solárne potrubie. Pokiaľ nemáte čas ani finančné prostriedky na technické zásahy do miestnosti, potom vám odporúčame umiestniť do vašej spálne zrkadlá. Tie celý priestor presvetlia, zároveň ho opticky zväčšia a vo finále mu ešte dodajú príjemný šmrnc.

Nábytok v rozumnej miere

Všeobecne platí, že by ste svoju spálňu nemali zbytočne zahlcovať nábytkom a pri spálni v podkroví toto nepísané pravidlo platí dvojnásobne. Podkrovné priestory sú unikátne predovšetkým pre svoje tvary dané líniou strechy a to dôležitejšie je zachovať tu vzdušnosť. Nábytok do tejto miestnosti preto voľte s rozumom a umiestnite si sem len také kúsky, ktoré skutočne potrebujete a využijete.

vianocne-vankusiky
Vianočné vankúšiky

Umiestnenie postele, alebo kam s lôžkom?

Pri nábytku ešte chvíľu zostaneme. Neodmysliteľnou súčasťou každej spálne je posteľ, ktorá predstavuje dominantu interiéru. Pokiaľ váhate nad jej umiestnením, nechajte si od nás poradiť. Odporúčame neumiestňovať posteľ priamo pod okno, ba naopak ju situovať tak, aby sa čelom nedotýkala o skosenú stenu a umožňovala vám tak sa na posteli aj posadiť – oceníte vo chvíľach, kedy si budete chcieť čítať, lúštiť krížovky alebo sa pozerať na televíziu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *