Kuchyňa a obývačka v jednom – výhody a nevýhody

kuchyna-a-obyvacka-spolu

Prepojenie dvoch miestností (teda kuchyne a obývačky) je v poslednej dobe veľmi obľúbenou záležitosťou. Aplikovať je možné vo väčších, ale aj malých bytoch. Vďaka tomuto vzdušnému spojeniu nie je kuchyňa izolovaná od okolitého diania a vzniká lepší prehľad.

Navyše aj samotný interiér nepôsobí tak, že je poskladaný z niekoľkých malých izbičiek, otvorený a väčší priestor pôsobí vzdušne. Kuchyňa spojená s obývacou miestnosťou sa tak stáva centrom väčšiny aktivít. Zatiaľ čo kuchynská časť umožňuje pripravovať jedlo, obývačka ponúka chvíľku na odpočinok. Izby majú síce rozdielnu funkciu, napriek tomu sa vzájomne dopĺňajú.

Rozdelenie kuchyne a obývačky

Nezriedka tieto dve miestnosti rozdeľuje nejaká prekážka. Väčšinou sa jedná o barový pult, kvetinovú stenu, ostrovček, mnohokrát je to iba jedálenský priestor. V malých bytoch, kde je kvôli nedostatku miesta nemožné umiestniť bar či ostrovček je možné vymyslieť iné praktické riešenie na oddelenie dvoch častí.

topshop
Topshop

Môže to byť aj kombinácia farieb, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Spojenie kuchyne a obývačky so sebou prináša nielen otvorený väčší priestor, ale aj prísun denného svetla. Avšak všetko má svoje klady a zápory. O výhodách už sme si niečo povedali: väčší priestor, viac denného svetla, lepšia kontrola nad okolitým dianím, moderný vzhľad. S akými nevýhodami musíte teda počítať?

Kuchyňa a obývačka v dokonalej harmónii

Ak sa rozhodnete spojiť tieto dve miestnosti do jednej, budete musieť investovať do kvalitného výkonného digestora, ktorý zamedzí, aby sa para a pachy šírili do celého priestoru. Utrpieť by tak mohli všetky textílie: závesy, poťahy, behúne. Rovnako tak je mastnými parami ohrozený nábytok. Ďalšia vec, na ktorú je nutné myslieť, že kuchyňu budete musieť udržiavať v neustálom organizačnom poriadku a čistote.

rovus
Rovus

Ak usadíte návštevu do sedacej súpravy v obývačke, ktorá je prepojená s kuchyňou, nemožno zavrieť dvere a skryť pred nimi hromadu špinavého riadu, omrvinky na linke a iný neporiadok. Často sa tiež nemyslí na prepojenie dekorov a materiálov. Ak bude kuchyňa napríklad v kombinácii bielej a orechového dreva, mal by sa tento dekor premietnuť aj v obývačke – napríklad konferenčný stolík, TV stolík, knižnica a podobne. Rovnako je na tom aj osvetlenie. Veľká časť ľudí robí tú chybu, že používa rozdielne osvetlenie v obývačke a iné v kuchyni. Vždy je lepšie vyberať osvetlenie z jednej série.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *