Pokiaľ využívate spálňu aj na iné účely, než má slúžiť, potom si nepochybne škodíte. V izbe, v ktorej odpočívate, spíte a tiež prežívate milostné chvíle, totiž robiť nič ďalšie nemáte. V opačnom prípade si, možno aj nevedomky, zanášate myseľ, ktorá tak nemôže relaxovať. A to je pre hektický život, ktorý väčšina z nás vedie, skutočne škodlivé.
Obsah článku:
Nadbytočné veci
V ideálnej spálni by nemalo byť nič, čo do nej nepatrí. Teda elektronika, cvičebné nástroje alebo napríklad pracovný kút. Nemali by ste v nej mať ani šatňu či prehliadku dekorácií. Nie je to samozrejme pre každého reálne a hlavne v menších bytoch je nevyhnutné robiť isté kompromisy.
Elektronika a modré svetlo
Zaspávanie pri sledovaní obľúbeného seriálu, vybavovaní korešpondencie alebo hraní hier na mobile tesne pred spaním je v súčasnej dobe veľmi obľúbené nielen u najmladšej generácie. Modré svetlo, ktoré vyžaruje všetka elektronika aj niektoré LED žiarovky, ale významne ovplyvňuje kvalitu spánku. Modré svetlo potláča tvorbu hormónu melatonínu, ktorý sa tvorí len za tmy a ktorý reguluje zaspávanie a jednotlivé fázy spánku. To oddiali zaspanie a znižuje celkovú kvalitu spánku.
Nekvalitné matrace a pohovky
Kvalita spánku závisí predovšetkým od toho, aké matrace zvolíme. Naše požiadavky sú individuálne. Dôležité je, aby matrac podoprel a udržal chrbticu pri spánku v jej prirodzenom tvare. Medzistavcové platničky sa tak môžu uvoľniť a nedochádza k ich deformácii a následnej bolesti chrbta.
Príliš svetla a veľké lustre
V spálni by mala byť počas spánku úplná tma. Nespoliehajte sa len na žalúzie – v mestách väčšinou nestačia. Doplňte ich ťažšími nepriepustnými závesmi, prípadne noste masku na oči na spanie.
A keď už je reč o svetle: nad posteľ si radšej neobstarávajte veľký závesný luster. Pôsobí rušivým dojmom, mnohým ľuďom môže spôsobovať tieseň a rušiť tým zaspávanie aj spánok. Zvoľte radšej menšie stropné svietidlá a lampičku na nočný stolík.
Výrazné farby a vzory
V spálni by sme mali podporovať hlavne vrelé emócie a tiež upokojenie a relax. Na väčšie plochy voliť skôr jemnú pieskovú alebo lomenú smotanovú. Vhodné sú aj farby prvku zeme od pieskovej, svetlej okrovej, béžovej, púdrovej po olivovo zelenú. Do tienistých miestností možno vniesť útulno opäť pastelovými tónmi, napríklad spomínanú púdrovú, svetlejšiu karí alebo veľmi jemnú hráškovú a to aj na textílie.