Ako vyberať interiérové dvere?

interierove-dvere

Čo nájdeme na trhu a podľa čoho vlastne vyberať dvere? Základnou voľbou sú dvere polodrážkové alebo bezpolodrážkové. Prvý variant je už u nás tradičný a každý ho dobre pozná. Dvere druhého typu, teda bezpolodrážkové, na sebe nemajú charakteristický zub polodrážky a niekedy bývajú označované ako dvere americké, pretože práve pre túto krajinu sú typické. Bezpolodrážkové dvere doplnené bezpolodrážkovou zárubňou potom splývajú do jednej roviny.

Najčastejšie sa orientujeme podľa spôsobu otvárania dverí: tradičné sú dvere otočné na pántoch. Tie sú ideálne aj pre prípady, keď musia dvere miestnosť pevne uzatvárať. Kto chce usporiť miesto, alebo kde dvere zostávajú po celý deň otvorené, môže zvoliť dvere posuvné po stene alebo do stavebného puzdra. Atypické sú potom dvere otočne kyvné. Pokiaľ potrebujeme dvere, ktoré musia byť voľne otvárané, môžeme zvoliť dvere kyvné, ktoré poznáme pod označením lietačky.

Posuvné dvere do puzdra

Predstavujú najvýhodnejší systém otvárania pre malé priestory. Na toto riešenie však treba myslieť najlepšie už pri projekte stavby. Dvere zachádzajú do tzv. stavebného puzdra, takže je možné naplno využiť steny vedľa dverí. Manipulácia je plynulá a ľahká aj pre deti alebo starších ľudí. Súčasne môžu posuvné dvere zaistiť bezbariérový prístup. Na rozdiel od klasických otočných dverí musíme počítať pri posuvných dverách s nižšou tepelnou a zvukovou izoláciou.

interierove-dvere
Interiérové dvere

Ako vyberať stavebné puzdro

Dopredu musíme poznať typ priečky, do ktorej budeme puzdro osadzovať (sadrokartón, tehlový múr) a druh dverí, ktoré v ňom budú jazdiť. Do sadrokartónovej priečky patrí hladké puzdro, do murované potom puzdro s jemnou armovacou sieťou na povrchu, ktorá umožňuje jeho ľahké omietnutie. Pokiaľ uvažujeme o celosklenených dverách, výrobca nám dodá užší typ puzdra, ktoré má na zachádzanie dverí užšiu medzeru, než by malo puzdro pre dvere klasické drevené o šírke 4 cm. Je dobré posuvné dvere vybaviť takzvaným tichým dorazom, dvere tak znesú aj razantnejšie zaobchádzanie.

Dvere kyvné

Do miestností, medzi ktorými sa často prechádza a treba jednoduchý priechod z oboch strán, sa hodia kyvné dvere, zvané lietačky. Zaberú ale raz toľko miesta, než klasické otočné dvere, pretože vyžadujú rozlet do oboch miestností.

posuvne-dvere
Posuvné dvere

Posuvne kyvné dvere

Zaujímavá je kombinácia dvoch typov otvárania dverí, a to posuvno-kyvný spôsob. Tento systém je špecifický posunutou osou otáčania dverí. V prvej fáze otvorenia sa dverné krídlo začne otvárať ako pri klasických dverách otočných, preto začína mierne zasahovať do oboch miestností posuvom k závesovej strane. Ich výhodou je veľmi ľahké otvorenie ľahkým zatlačením.

Lamelové dvere

Modernú podobu skladacích dverí dnes možno na trhu nájsť pod názvom lamelové dvere. Môžu byť buď harmonikového alebo skladacieho typu. Harmoniky sa otvárajú do oboch miestností a skladacie zasahujú iba na jednu stranu zárubne. Hneď po posuvných dverách sú skladacie dvere tým najvhodnejším riešením do malých miestností.

skladacie dvere
Skladacie dvere

Na čom pri dverách nešetriť

Laik na prvý pohľad najskôr dvere z marketových reťazcov od tých drahších nerozozná. Cena sa však odvíja od podceňovanej vnútornej konštrukcie – základ kvalitných dverí musí tvoriť masívny drevený obvodový rám.

Solídni výrobcovia navyše rám v miestach pántov a zámkov dopĺňajú ďalšími vlysmi, ktoré rozšíria plochu na usadenie závitu pántu a kovania zámku. Vďaka tomu sa tieto časti postupne neuvoľňujú, ako sa často deje pri dverách veľmi nízkej cenovej relácie.

Investície do špeciálnych vlastností dverí, ktoré ich uchránia pred mechanickým poškodením alebo deformáciou vlhkosťou, sa vrátia v ich dlhej životnosti. Dôležitá je kvalita kovania, teda závesov (ľudových pántov), ​​zámkov a kľučky.

Pri výmene dverí by sme nemali zabudnúť ani na zárubne. Staré kovové nemusíme rovno búrať. Rozumným riešením je ich obloženie novými drevenými.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *