Moderné spotrebiče, ktoré zjednodušia a urýchlia prácu v kuchyni

domace-spotrebice

K základnému vybaveniu každej dobrej kuchyne patria sporáky, varné dosky, rúry na pečenie a mikrovlnné rúry, digestory, chladničky a umývačky. Od týchto spotrebičov očakávame plnú funkčnosť, bezporuchovú prevádzku, jednoducho stopercentný výkon.

Nová generácia kuchynských spotrebičov ponúka širokú škálu pomocníkov, ktorí sa dokonca postarajú o všetky detaily. Tie umožňujú variť rýchlejšie a pripravovať zdravšie jedlá. Väčšina spotrebičov je šetrná k životnému prostrediu a energeticky úsporná. Tiež obohatia náš životný štýl, pretože minimalizujú potrebu čistenia a údržby.

V každom segmente výrobkov sú k dispozícii obvykle tri rady, luxusné zamerané na dizajn a špičkové technológie, stredné so skvelým vzhľadom a spoľahlivými funkciami a štandardný rad s intuitívnym ovládaním základných funkcií.

Líšia sa teda vybavením, veľkosťou, ale aj rozdielnymi cenami tak, aby si vybrala jedno- i viacčlenná domácnosť.

Varíme zdravo

Sporáky sú samostatne stojace spotrebiče s varnou doskou a rúrou v šírke 50 cm alebo 60 cm. Na výber sú plynové s dobrou regulovateľnosťou plameňa a bezpečnosťou, elektrické so sklokeramickou, indukčnou alebo liatinovou varnou doskou a kombinované s efektívnou plynovou varnou doskou a praktickou elektrickou rúrou. Podľa vybavenia sa radia do vyššej, strednej a štandardnej triedy.

K výbave sporákov vyššej triedy patrí úplné programovanie vrátane receptov, komfortná obsluha s teleskopickým výjazdom alebo sondou pečenia a špeciálnymi plechmi, trojitým či viacvrstvovým zasklením, ktoré ručia za chladnú plochu čelných dvierok.

sporaky
Sporáky

Kombi sety sú k dispozícii, podobne ako sporáky, v troch kategóriách vybavenia. Disponujú spoločným ovládaním pre varnú dosku a rúru, varná doska teda musí byť vždy súčasťou rúry.

V porovnaní so sporákmi je výhodou setov ich úplné utesnenie, zabraňujúce zapadaniu drobných nečistôt.

Varné dosky rozdeľujeme podľa typu ohrevu na plynové a elektrické, ktoré sú buď sklokeramické alebo indukčné.

Plyn predstavuje klasické varenie, medzi jeho prednosti patrí okamžité zahriatie, rýchla regulačná reakcia plameňa a minimálny tepelný únik. Súčasné trendy preferujú sklokeramické dosky, poskytujúce komfortnú obsluhu aj jednoduchú údržbu.

varne-dosky
Varné dosky

Plynové varné dosky volíme nielen podľa počtu horákov, tvaru a materiálu, s rôznymi doplnkovými funkciami, ale aj podľa rozmeru, farby či designu.

Medzi štandardnú výbavu patrí tryska na zemný plyn aj na propán-bután. Samozrejmé je automatické zapaľovanie v ovládaní horákov a užitočná termo poistka, ktorá pri zhasnutí plameňa vypne prívod plynu.

Elektrické varné dosky prešli veľkými technologickými zmenami, rovnako inováciou designu a posunuli tieto spotrebiče medzi najžiadanejšie v oblasti varných dosiek, či už ide o sklokeramické, či indukčné varné dosky.

Jednoliaty povrch sklokeramických dosiek minimalizuje tepelné straty. V ponuke sú v prevedení High-light, rýchlo reagujú na zmeny teploty. Sklokeramické dosky sú vybavené rôznymi funkciami na dokonalý komfort obsluhy. Umožňujú programovanie varenia, majú detskú poistku, ukazujú čas atď. Indukčné dosky sú ekonomické.

K dispozícii sú tiež dvojplatničkové varné dosky elektrické aj plynové.

Zábavné pečenie

Klasické rúry s výškou 60 cm patria medzi najobľúbenejšie variant rúr. Vnútorný objem sa pohybuje v rozmedzí 53 až 82 l, takže sú vhodné do väčších aj menších domácností.

Disponujú špeciálnymi programami a progresívnymi funkciami, ktoré uľahčujú pečenie a obsluhu spotrebiča.

Kompaktné rúry na pečenie sú vďaka svojej výške 45 cm ideálne do menších domácností. Vynikajú svojimi kompaktnými rozmermi, rýchlou výhrevnosťou vnútorného objemu a elegantným dizajnom. Aj napriek svojim menším rozmerom si niektoré modely zachovávajú prémiové funkcie klasických rúr.

rury-na-pecenie
Rúry na pečenie

Rúry na pečenie sa neustále modernizujú, ale ak pečieme sporadicky, vystačíme si so základnými funkciami (horný ohrev, spodný ohrev, horný a spodný ohrev a gril). Naopak domácnosti, kde sa častejšie pečie, ocenia nadštandardné funkcie, ako sú horúci vzduch, 3D pečenie, pečenie v pare.

Zameriame sa aj na samotnú údržbu a ovládanie rúry. Prácu uľahčí katalytické alebo pyrolytické čistenie. Pre komfortnejšiu a bezpečnejšiu manipuláciu stojí za zváženie rúry s teleskopicky výsuvnými roštmi či ochladzovacím systémom dvierok. Nepodceníme ani energetickú triedu, dnes sa vyrábajú vstavané rúry v triedach A, A+ a A++.

Mikrovlnné rúry klasické majú funkciu ohrievania a rozmrazovania s jednoduchým mechanickým či elektronickým ovládaním, mikrovlnky s grilom vedia potraviny nielen ohrievať, ale aj grilovať, opekať či variť v pare.

mikrovlnne-rury
Mikrovlnné rúry

Multifunkčná mikrovlnka nahradí klasickú rúru. Mikrovlnky sú buď vstavané alebo voľne stojace.

Vstavaná mikrovlnná rúra nezaberá toľko miesta, oproti tomu voľne stojaca mikrovlnka je flexibilná, je možné ju umiestniť kamkoľvek. Vnútorný objem sa pohybuje v rozmedzí 13-45 l, priemer otočného taniera je 24-40 cm. Na bežné každodenné použitie stačí príkon 1000 W.

Úsporné chladenie

Kombinované chladničky sú najrozšírenejším typom v našich domácnostiach. Pri ich výbere posudzujeme najmä úžitkový objem (odporúča sa 60 l chladiaceho priestoru a 25 l mrazničky na jednu osobu), energetickú náročnosť (rozdiel v prevádzkových nákladoch medzi triedami A a A+++ môže byť až 100 %).

A technológie? K najžiadanejším patrí Nofrost (zamedzuje vzniku námrazy na stenách chladničky, zároveň ju automaticky odmrazuje, a teda zabraňuje energetickým stratám, ku ktorým pri odmrazovaní dochádza).

kombinovane-chladnicky
Kombinované chladničky

Multiairflow zaisťuje stále prúdenie chladného vzduchu aj rovnakú teplotu v priestore chladničky, potraviny sa menej vysúšajú a vydržia dlhšie čerstvé. Prínosom je antibakteriálny povrch vnútorných stien, ktorý ničí baktérie a plesne.

Obľúbený je dávkovač vody a ľadu nachádzajúci sa na prednej strane dverí. Nulová zóna je priehradka na skladovanie ovocia, zeleniny alebo syrov s nižšou teplotou ako v ostatných priestoroch.

V domácnostiach, kde chladničku často neotvárame, sa oplatí prázdninový režim, ktorý udržuje stálu vnútornú teplotu, výrazne sa znižuje spotreba. Vďaka samoodmrazovaniu dochádza k cirkulácii vzduchu, tým sa znižuje vlhkosť a nevzniká námraza.

Užitočné digestory

Digestory sú nevyhnutným pomocníkom na udržanie sviežeho prostredia v kuchyni. Rozmer digestora by mal byť zhodný alebo väčší, než je rozmer varnej dosky. Najčastejšie sa vyrábajú v šírkach 60 a 90 cm.

Odsávače umožňujú odvod pár do komínu, alebo cirkulujú vzduch cez pachový filter späť do priestoru. Prekvapí nás tichým chodom a dizajnom, ktorý ich povýšil na plnohodnotný kuchynský doplnok aj preto, že ladí s ostatnými kuchynskými spotrebičmi. Osloví nás ich ľahká obsluha a jednoduché, účinné čistenie.

Výkonné sú najmä komínové odsávače o základných rozmeroch 60 a 90 cm. Podstavné, veľmi žiadané odsávače pár, sú k dispozícii tiež so šírkou 50 cm.

Obľube sa tešia výsuvné vstavané odsávače, pretože sú nenápadné, disponujú dostatočným výkonom a sú vybavené kovovými filtrami. Pre väčšie kuchyne s priestranným varným centrom sa hodia moderné ostrovčekové odsávače pár.

Umývačky šetria vodu aj čas

Umývačky riadu sú v kuchyni nevyhnutným pomocníkom predovšetkým vo viacčlenných domácnostiach. Podľa rozmeru a objemu umývačky so šírkou 60 cm umyjú 12 až 14 sád riadu, zatiaľ čo umývačky široké 45 cm len osem až deväť sád.

Oba typy sa vyrábajú v samostatne stojacej alebo vstavanej verzii. Vstavané umývačky majú prispôsobené dvere a rozvody. Delia sa na plne integrované s vnútorným ovládaním a na umývačky s ovládaním na prednom paneli.

Základným parametrom pri výbere je energetická trieda A alebo A+. Okrem spotreby energie sa zameriame na účinnosť umývania a sušenia či hlučnosť, ktorá by nemala prevyšovať hodnotu od 41 do 45 dB.

Umývačky s výmenníkom tepla spotrebujú menej energie, iné disponujú turbosušením s obehom teplého vzduchu.

Funkcia Aqua stop zabráni úniku vody v prípade poruchy, eco programy majú nižšiu spotrebu vody. Vďaka praktickej funkcii odloženého štartu je možné presne zvoliť, v koľko hodín má byť umývačka spustená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *