Knižnica snov: stavte na nevšedné kombinácie nábytku, kníh a dekorácií

kniznica

Patríte medzi tých, ktorí voľné chvíľky najradšej trávia s kvalitným čítaním v ruke? Trávite čítaním dlhé státie v električke? Musíte pred spaním prelúskať aspoň pár stránok, aby ste v pokoji zaspali? A dbáte na to, aby „vaši miláčikovia“ mali kde odpočívať? Zaobstarajte im domov, kde sa budú cítiť ako v bavlnke. Prinášame rôzne tipy na tradičné aj netradičné knižnice.

Čítací kútik v spálni

Úložné priestory na knihy si nechajte najlepšie vyrobiť na mieru z masívu či iného kvalitného materiálu. Lamino a ďalšie umelé materiály sú síce in, ku knihám sa najlepšie hodí poctivé drevo. Pokiaľ máte veľa kníh, knižnicu si nechajte vyrobiť cez celú stenu až po strop. Ak miesto s čítacím kútikom neoplýva priestorom, postačí polica na stene. Nie je miesto ani na polici? Potom aspoň dekorujte steny obrázkami, vkusnou tapetou alebo farebným náterom, ktorý kútik zútulní.

kniznica
Knižnica

Klasika a moderna v jednom

Máte kníh, že neviete, čo s nimi? Jedným z najjednoduchších riešení je nakúpiť veľké regály tiahnuce sa od zeme až k stropu. A môžete vyberať z mnohých rôznych typov. Drevené, kovové, so zadnou výplňou alebo aj bez nej. Takto môžete zastavať pokojne celú jednu stenu a nemusíte kupovať iba jeden ohromný. Rovnako poslúži aj niekoľko menších naukladaných vedľa seba.

Usporiadanie kníh

Väčšie knihy, ktoré sa do políc nezmestia na výšku, môžeme vyrovnať do komínu alebo ich vystaviť inde ako dekoráciu – tituly s atraktívnou obálkou napríklad postavíme na nižšiu skrinku vedľa vázy s vetvičkami a necháme ich opreté o stenu ako obrázky. Knihy dotvoria aj útulnú atmosféru zimného hygge štýlu; vlnený pléd, hrnček s horúcim čajom a kniha sú základom hrejivého zátišia.

kniznica
Knižnica

Upratovanie knižnice

Ak chcete vašu knižnicu upratať naozaj rýchlo, potom môžete nechať knihy na svojom mieste a iba ich utrieť prachovkou. Môžete tiež využiť vysávač s dlhým nástavcom so štetinami. Ten bohužiaľ nemajú všetky vysávače, ale predávajú sa ako doplnková výbava. Ak aj to je na vás veľa, kúpte si uzavretú knižnicu, napríklad s presklenými dvierkami. Tak udržíte prach mimo knihy a upratovanie sa vám tým skutočne uľahčí.

Buďte originálni

Nech už vás zaujal akýkoľvek variant knižnice, nebojte sa originality. Existujú napríklad malé regály s veľkosťou cca 30 x 30 cm, z ktorých si môžete stavať akékoľvek tvary. Náš tip je nechať jednu takú sekciu prázdnu. Tým vytvoríte predel v prúde kníh a zároveň do kontrastného prázdneho priestoru môžete umiestniť elegantnú dekoráciu alebo tadiaľ nechať prechádzať príjemné denné svetlo. Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie tipy na nábytok v obývačke, neprehliadnite naše články, ktoré vás inšpirujú.

A čo vy, máte doma veľa kníh? Zmestia sa vám do knižnice?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *