Ako na správne osvetlenie v obývacej izbe

osvetlenie-v-obyvacke

Od obývacej izby denne očakávame ohromujúce množstvo funkcií. Musí štýlovo ubytovať našich hostí, zabaviť naše deti a na konci všetkého upokojiť náš stres. Pri toľkých požiadavkách je pochopiteľné, že odborníci na interiérový dizajn odporúčajú mať v obývačke viac úrovní osvetlenia, aby bolo možné splniť všetky rozmanité úlohy.

Hoci mnoho majiteľov domov dáva prednosť rôznorodému osvetleniu tohto priestoru, pričom každá vrstva je zameraná na iný účel, môže byť ťažké spoznať, ktoré sú najlepšie možnosti osvetlenia obývacej izby. Tento článok vás prevedie rôznymi možnosťami osvetlenia obývacej izby, ktoré máte k dispozícii, a tým, kedy je najlepšie každú z nich použiť.

Hlavné možnosti osvetlenia obývačky

Hlavné svietidlo by malo ponúkať veľké množstvo svetla. Obvykle sa jedná o stropné svietidlo, aj keď niektorí dizajnéri od tohto tradičného riešenia ustupujú. Okrem toho, že je toto svietidlo hlavným zdrojom svetla, malo by miestnosti dodať estetický vzhľad, pretože bude ústredným bodom. Zvoľte niečo vyzývavé, odvážne alebo kreatívne podľa výzdoby a vkusu miestnosti, ale nech je to niečo neodmysliteľne dekoratívne. Mnoho majiteľov domov si z tohto dôvodu rado inštaluje do obývačky lustre alebo závesné svietidlá.

Pritom nezabudnite, že stropné osvetlenie je skvelé, pokiaľ je doplnené ďalším osvetlením, ako sú nástenné svietniky alebo lampy na čítanie. To preto, aby sa zabránilo vrhaniu tieňov, oslňovaniu a únave očí z nedostatočného osvetlenia v úrovni očí.

Úlohové osvetlenie

Pre prácu na jednotlivých projektoch, ako je skladanie puzzle, hranie hier, písanie, háčkovanie alebo iné hobby, používajte stolné lampy alebo voľne stojace lampy. V ideálnom prípade by mali byť lampy v obývacej izbe nastavené mierne za a vľavo alebo vpravo od osvetľovanej oblasti, aby svetlo mohlo vychádzať spoza ramena osoby a prilievať svetlo smerom k prebiehajúcemu projektu. Pre počítače a sledovanie televízie používajte menšie koľajnicové svietidlá alebo iné nízkoúrovňové osvetľovacie prostriedky. Tým sa zabráni oslneniu a umožní sa správne zobrazenie obrazu na obrazovke.

Nástenné svietniky

Nástenné svietniky poskytujú skvelé ambientné osvetlenie, najmä väčšie alebo viacramenné svietniky. Ako bolo uvedené vyššie, svietniky a veľké stropné svietidlo sú dokonalou kombináciou.

...

Akcenty a zvýraznenie

Upútajte pozornosť na krb pomocou stropného zapusteného osvetlenia alebo koľajnicových svietidiel. Prípadne nástenné svietniky na oboch stranách krbu jednak zdôraznia krb, jednak ponúknu viac osvetlenia pre celú miestnosť. Svietidlo umiestnené za objektom môže zvýrazniť podstavce, figúrky alebo podlahové rastliny. Ďalšie vrstvy pridajte pomocou viacúrovňových závesných svietidiel alebo nástenných/stropných umývacích svetiel. Akcentné svetlá umiestnené vo výklenkoch, rohoch alebo uzavretých priestoroch zdôraznia určitú oblasť alebo kus a dodajú miestnosti väčší vzhľad.

Svietidlá v obývacej izbe

Rozmiestnenie rôznych svietidiel po miestnosti je jednoduchý spôsob, ako vytvoriť príjemnú atmosféru posedenia. Keď ste pripravení sa na večer odreagovať, zhasnite stropné svetlá a zapnite tieto lampy v obývacej izbe, aby ste si mohli dopriať pokoj. Stojacie a stolné lampy sú skvelé aj preto, že ponúkajú prenosné riešenie osvetlenia, čo znamená, že ich môžete premiestniť na iné miesto, pokiaľ je pre určitú úlohu potrebných viac svetla.

Nakoniec sa uistite, že využívate všetko, čo máte k dispozícii, aby ste vytvorili optimálnu atmosféru osvetlenia obývačky. Verte tomu alebo nie, ale patria sem aj steny, koberce, závesy a nábytok. Tmavé farby pohltia vaše dobre naplánované možnosti osvetlenia obývacej izby a prehltnú väčšinu jeho účinnosti. Mäkké, svetlé odtiene naopak pomôžu svetlo umocniť. Držte sa týchto tónov pri zariaďovaní obývacej izby, aby ste si doma vytvorili ideálny obývací, zábavný a relaxačný priestor.

Niekoľko ďalších možností a tipov na osvetlenie obývacej izby:

– V domácnostiach s obmedzenými rozmermi zaberie zapustené osvetlenie menej miesta a dodá priestoru priestornejší dojem.

– Cez deň používajte čo najviac prirodzeného osvetlenia. Je najkvalitnejšia a je zadarmo! Ak máte veľké okná, maximalizujte ich pomocou priesvitných závesov alebo presklených okenných tabúľ, ktoré svetlo rozptýlia.

– Časté bolesti hlavy môžu byť známkou nedostatočného osvetlenia. Vzhľadom na to, že v obývacej izbe budete veľa používať oči (medzi čítaním, sledovaním televízie a koníčky), zaistite správne množstvo svetla, aby ste predišli únave očí.

– Pokiaľ sa nemôžete obťažovať so 4-8 rôznymi svietidlami (priemer pre prostredie obývacej izby), potom oceníte flexibilitu stmievača na hlavnom zdroji osvetlenia obývacej izby.

– Dôležité je tiež kombinovať rôzne typy žiaroviek. V rámci svietidiel premiešajte zásobu halogénových žiaroviek, žiariviek atď. a tiež teplých bielych svetiel alebo studených modrých svetiel, aby zodpovedala prostrediu miestnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *