Ako sa starať o indukčnú dosku, aby zostala krásna?

indukcna-varna-doska

Indukčná doska je skvelý pomocník. Je nielen rýchla a presná, ale je aj krásna. Je vlastne šperkom na pracovnej doske. Teda pokiaľ je dokonale čistá. Za svoje verné služby chce totiž niečo na oplátku. Viete, ako správne dosku čistiť, aby zostala krásne lesklá, bez šmúh a škrabancov? Poradíme!

Jednou z výhod indukčnej dosky je jej ľahká údržba. Lenže na čiernom sklokeramickom povrchu rovnako ako na elegantnej bielej doske budú nečistoty vidieť. A ak ich necháte pripiecť, nielenže už doska nebude vyzerať pekne, ale môžete ju poškodiť. Pritom stačí poznať zopár jednoduchých trikov.

Pred varením dosku očistite

Pred každým varením utrite prach a nečistoty, ktoré by mohli poškriabať povrch, a to nielen na varnej doske, tak aj na dnách panvíc a hrncov. Stačí navlhčená mäkká handrička a pár ťahov. Potom povrch utrite dosucha.

Okamžité vyčistenie

Keď vám niečo odkvapne alebo vykypí, nečistoty okamžite zotrite. Najmä malé škvrny treba vyčistiť čo najrýchlejšie. Na odstránenie škvŕn môžete použiť vlhkú špongiu alebo mäkkú handričku namočenú v teplej mydlovej vode. Handričky vyrobené z mikrovlákien poskytnú najlepšiu službu.

handricka-z-mikrovlakna
Handrička z mikrovlákna

Pri tvrdších, zapečených alebo spálených škvrnách od potravín možno budete musieť použiť škrabku. Po škrabke ale siahnite až v prípade, že mäkšie metódy, teda mokrá handrička a špeciálny čistič, nebudú úspešné.

A ako sa škrabkou správne zaobchádzať? Držte škrabku v uhle približne 45° až 60°, jemne pritlačte na sklo a opatrne odstráňte nečistoty. Pamätajte na to, aby ste netlačili škrabku kolmo na sklo a nepoškriabali povrch varnej dosky špičkou alebo ostrím.

Tiež je dobré používať špeciálne prostriedky na čistenie, ktoré vytvárajú na povrchu ochranný film, aby sa naň nelepili nečistoty.

Indukčné varné dosky nenávidia cukor a hrubé materiály

Aj keď veľa ľudí miluje sladké, indukčné dosky sú na tom vo vzťahu k cukru presne opačne. Preto až budete chystať napríklad karamel, dajte pozor. A ak vám predsa len zrnká cukru na dosku spadnú, alebo vám kvapne sladká tekutina či hmota, okamžite ich z varnej dosky odstráňte pomocou škrabky, aj keď je doska ešte horúca. Cukor totiž môže trvalo poškodiť sklokeramický povrch. Zabudnite na oceľovú hubku, hrubé čistiace hubky a abrazívne prášky – môžu povrch poškriabať a trvalo zničiť.

indukcna-varna-doska
Indukčná varná doska

Ocot kúzli s vodnými škvrnami

Ak máte na doske nevzhľadné vodné škvrny, šmuhy, alebo na povrchu z určitého uhla vidíte dúhový efekt, spoľahlivo pomôže mäkká handrička a jemný roztok octu. Octovú vodu však nepoužívajte na utieranie rámu indukčnej dosky, pretože by mohlo dôjsť k strate lesku.

Pokiaľ používate akýkoľvek druh čistiaceho prostriedku, nezabudnite po čistení dôkladne odstrániť všetky zvyšky prostriedku pomocou navlhčenej handričky, pretože by mohli pri zahriatí varných zón poškodiť sklokeramický povrch. Aj po použití octovej vody je potrebné povrch dosky utrieť čistou vlhkou handričkou. Na záver dosku preleštite mäkkou suchou handričkou. Doska bude ako nová.

Zapojte aj kuchynský digestor

K tomu, aby bola nielen kuchyňa, ale aj indukčná doska čistejšia, vám pomôže aj výkonný digestor. Okrem výparov totiž zachytí aj veľké množstvo drobných mastných čiastočiek, ktoré inak priľnú na nábytku, stenách, pracovnej ploche a samozrejme aj na varnej doske. Preto pri každom varení jednoducho zapnite kuchynský digestor. Nielenže budete mať čistý vzduch, ale ušetríte si aj veľa práce.

odsavac-par-digestor
Odsávač pár – digestor

Indukčná doska s IQ pre jednoduchší život

Ak ešte váhate, dajte zbohom varenie na zastaranej plynovej doske a objavte kúzlo indukcie. Štvorplatničková indukčná varná doska Gorenje IS645BG so šírkou 60 cm má nielen funkciu pre extra rýchle varenie, ale myslí pri príprave jedla za vás. Má totiž automatické programy: IQ Grill na grilovanie so štyrmi úrovňami prepečenia, IQSimmer na pozvoľné varenie, SoftMelt na rozpúšťanie a StayWarm, keď potrebujete hotový pokrm udržať v teple. Užitočná je aj funkcia IQBoil na prípravu jedál s veľkým množstvom vody, ktorú rýchlo privedie do varu a udržuje vrelú bez toho, aby pretekala z hrnca. S funkciou AreaFlex môžete spojiť dve vertikálne varné zóny do jednej veľkej a variť vo veľkých nádobách akéhokoľvek tvaru. Veľmi praktické je aj dotykové ovládanie s drážkou, ktorá prirodzene a presne vedie pohyb prsta na ovládacom paneli a súčasne je krásnym estetickým prvkom. Doska stojí od 358€.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *