Ako mať rozkvitnutú záhradu aj vo februári?

zahrada

Na záhrade sa objavujú prvé farebné kvety, ktoré nás dokážu potešiť. Zdá sa vám vaša zimná záhradka prázdna a smutná? Pokiaľ si správne vyberiete v záhradníctve vhodné rastliny, môžete ju mať rozkvitnutú už teraz. Do akej práce na záhrade sa už vo februári môžete pustiť? Na všetky tieto otázky nájdete odpoveď nižšie v článku.

Rastliny

Krokus

Ešte pod snehom sa začínajú vo februári objavovať na záhonoch aj voľne v tráve žlté, fialové, biele alebo oranžové kvety krokusov. Po svete by ste napočítali zhruba osemdesiat druhov. Vyrastajú z drobných guľovitých hľúz, ocenia ílovitú pôdu, nevyžadujú zvláštnu starostlivosť a v priaznivých podmienkach sa ľahko množia. Cibuľky sa vsádzajú od septembra do decembra.

Snežienka

Bez nej by jarná záhrada nebola kompletná. Už jej meno napovedá, že jej nevadí sneh a ani chladné počasie. Jej anglický názov znie snowdrop, teda „snehová kvapka“, u nás má druhové meno podsnežník. Pre pestovanie snežienok platí to, čo pre takmer všetky skoré jarné kvety – chce skôr polotieň, nevadí jej rásť pod stromami podobne ako v prírode, vyžaduje vlhšiu humóznu pôdu. V ponuke sú aj snežienky plnokveté. Možno ich využiť aj do kvetináča.

merkury-market
Merkury Market

Bleduľa

Krásne biele zvončeky bledulí jarných nájdete u nás aj vo voľnej prírode, v niektorých lesoch tvoria obrovské koberce. Trhať alebo vydlabávať ich ale v žiadnom prípade neodporúčame, patria medzi ohrozené druhy a mohli by ste si vykoledovať tučnú pokutu. Ak ich chcete mať na záhone, zájdite k záhradníkovi – tam ich teraz môžete dostať už predpestované. Alebo musíte počkať na jeseň a vložiť ich cibuľky do zeme. Rastliny vyžadujú výživnú vlhšiu pôdu, a pokiaľ patria medzi vaše obľúbené, môžete pestovať nielen bledule jarné, ale aj tie s druhovým názvom letné, ktoré kvitnú neskôr.

Práce

Prevzdušnite

V bezmrazých dňoch, pokiaľ zišiel z trávnika sneh, ho vyhrabte a zbavte opadaného lístia a machu. Hrabľami alebo vidlami ho prevzdušnite a potom ho môžete posypať preosiatym kompostom alebo trávnikovým substrátom.

zahradny-nabytok
Záhradný nábytok

Strihajte

Suchú vňať ozdobných tráv ostrihajte záhradnými nožnicami zhruba 10 cm nad zemou. Pri práci dávajte pozor, aby ste nepoškodili novo rašiacu trávu.

Prerežte stromy

Pokiaľ nemrzne, je čas na zimný rez ovocných stromov. Pri urastených stromoch presvetlite koruny a odrežte suché a choré vetvy. Mladým stromčekom môžete začať tvarovať korunu. Väčšie rezné plochy ošetrite stromovým balzamom alebo štepárskym voskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *