Čo ako prvé? Skôr ako pristúpime k montáži tepelného čerpadla

tepelne-cerpadlo

Tepelné čerpadlá sú moderné, sú in a sú dotované. Ale nie sú pre každého – respektíve, nehodia sa vždy pre každú domácnosť. Než si ho necháme doma nainštalovať, je treba zvážiť pár vecí a urobiť zopár opatrení. Možno vám s rozhodovaním pomôžeme v našom článku.

1. Konzultácia s odborníkom. Odporúča sa kontaktovať certifikovaného inštalatéra tepelných čerpadiel, ktorý posúdi váš dom a určí, aký typ tepelného čerpadla je pre vás najvhodnejší. Odborník vám taktiež poradí s umiestnením jednotky a s prípravou potrebných prác.

2. Zhodnotenie energetickej náročnosti. Je dôležité poznať energetickú náročnosť vášho domu, aby ste vedeli zvoliť tepelné čerpadlo s adekvátnym výkonom. Je možné, že niektoré domácnosti budú jednoducho príliš veľké, alebo zle izolované.

3. Príprava technických priestorov. V závislosti od typu tepelného čerpadla bude potrebné pripraviť technické priestory pre vnútornú a vonkajšiu jednotku. Vnútorná jednotka sa zvyčajne umiestňuje v technickej miestnosti, zatiaľ čo vonkajšia jednotka sa inštaluje vonku na pozemku.

4. Zabezpečenie prívodu elektriny. Tepelné čerpadlo potrebuje prívod elektriny s dostatočným výkonom. Elektrickú prípojku by mal zrealizovať oprávnený elektrikár. Ako sme už spomenuli vo vyššom bode, kľúčový je výpočet, koľko budete spotrebúvať a či sa vám neohodou neoplatí napríklad plynové kúrenie.

5. Vŕtanie vrtu (v prípade zemných tepelných čerpadiel). Zemné tepelné čerpadlá potrebujú vrt. Vrtanie vrtu by mala vykonať špecializovaná firma. Takéto čerpadlá sú považované za veľmi kvalitné, ale aj drahé – tým pádom ich u nás veľa nie je. Teplo môžeme čerpať aj z vody alebo vzduchu, a vykurovacie médium môže byť tiež voda alebo vzduch (tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch).

6. Pripravenie rozvodov. V závislosti od typu tepelného čerpadla bude potrebné upraviť rozvody vykurovania a prípadne aj ohrevu teplej vody. Napríklad vaše staré radiátory sa k tepelnému čerpadlu nemusia hodiť, lebo obsahujú príliš veľký objem vody. Podlahové kúrenie býva často vhodné k TČ.

7. Odstránenie starého vykurovacieho systému (v niektorých prípadoch). Ak sa chystáte vymeniť starý vykurovací systém za tepelné čerpadlo, asi ho budete musieť pred montážou demontovať. Napríklad aj kvôli normám alebo zisku priestoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *