Teplu z praskajúcich kachlí sa nič nevyrovná. Pokiaľ sa rozhodujete pre tento zdroj tepla, je dobré sa najprv zorientovať v technických parametroch aj ponuke na trhu. Len tak si budete môcť naplno užívať ich výhody.
Krbové kachle sú obľúbeným systémom vykurovania nielen vďaka príjemnému teplu, ktoré vydávajú, ale aj z ekonomických dôvodov. Drevo a brikety sú zatiaľ pomerne lacným zdrojom tepla v porovnaní s plynom alebo elektrinou. Najmä v súčasnej dobe, keď sa ceny energií od dodávateľov šplhajú nahor závratným tempom. Preto za posledný rok dopyt po týchto výrobkoch vzrástol. Je teda nutné počítať s tým, že aj ich cena sa postupne zvyšuje a na niektoré kúsky si dokonca počkáte.
Obsah článku:
Ako vybrať pec
V prvom rade musíte vedieť, aký účel budú kachle mať: či pôjde len o príležitostný zdroj tepla, doplnkový alebo hlavný. Ďalším dôležitým aspektom je, či kupujete kachle do staršieho domu alebo nízkoenergetické novostavby.
Podľa toho je nutné zvoliť výkon. Všeobecne sa odporúča počítať s 1 kW na 20 m3 pri staršom dome, v novom dome s týmto výkonom zvládnete vykúriť až 40 m3. Tieto údaje sú samozrejme približné, záleží na špecifikách konkrétnej situácie. Preto sa oplatí konzultovať výber vhodných kachlí s odborníkom na vykurovanie.
Pri novostavbách, obzvlášť pri pasívnych domoch, je ešte nutné počítať s tým, že vzhľadom na veľkú vzduchotesnosť stavby budú kachle potrebovať externý zdroj vzduchu. Pri starších stavbách toto riešiť nemusíte, pretože kachle si vezmú vzduch priamo z priestoru, kam preniká netesnosťami v konštrukcii.
Ďalšia vec, ktorú si musíte rozmyslieť, je, či využijete kachle iba pre lokálne vykurovanie, alebo ich chcete mať aj na ohrev úžitkovej vody. V takom prípade si musíte zaobstarať kachle s výmenníkom na vodu. Potom je možné kachle napojiť nielen na bojler pre ohrev teplej vody, ale aj do teplovodnej vykurovacej sústavy. Môžete tak napríklad ohrievať vodu do radiátorov. Tento systém je samozrejme zložitejší, drahší a oplatí sa na ňom nešetriť.
Pred nákupom sa uistite, že komín vášho domu je správne dimenzovaný vzhľadom na zamýšľaný výkon ohrievača. Konzultujte všetko radšej s odborníkom, v tomto prípade skúseným kominárom či firmou realizujúcou stavbu komínov. Pokiaľ staviate, je ideálne si vybrať výkon kachlí ešte pred tým, než komín zrealizujte.
Čo je dobré vedieť?
U kachlí je tiež veľmi dôležité umiestnenie. Podlaha aj okolie kachlí musia byť predovšetkým z nehorľavého materiálu (dlažba, tehly, kameň…), myslite teda na to. Pod kachle sa tiež vyrábajú špeciálne sklenené podložky, ktoré sa postarajú o bezpečie a zaistia jednoduchšiu údržbu okolia kachlí. Kachle tiež veľa vážia, musí byť pod nimi teda pevné podložie so zodpovedajúcou nosnosťou, najlepšie betónová alebo iná pevná doska.
Pri výbere kachlí zohľadnite ich konštrukciu. Kachle sa vyrábajú v jednoplášťovom prevedení z liatiny, v takom prípade ide o sálavý zdroj tepla (zdravší spôsob vykurovania: ohrievajú priamo predmety v miestnosti, od ktorých sa ohrieva vzduch). Sú vhodné do menších priestorov alebo tam, kde sú vyššie stropy. Drahšie a efektívnejšie kachle dvojplášťové sa spravidla vyrábajú z oceľového plechu. Vzduch sa prisáva do priestoru medzi spaľovacou komorou a opláštením, kde sa ohrieva a následne stúpa nahor. Vzduch vďaka tomu v miestnosti cirkuluje, a tak sú tieto kachle vhodné na vykurovanie väčších priestorov.
Dizajn
Kachle sú k dispozícii ako v modernom minimalistickom dizajne (spravidla oceľové, ale môžu byť aj liatinové), tak v tradičných materiálových prevedeniach a tvaroch. Do rustikálnych interiérov chát a chalúp voľte skôr kachle alebo liatinové kachle s ozdobnejšími prvkami. Moderné kachle môžete mať v jednoduchom prevedení alebo v kombinácii zaujímavých materiálov: plech/kameň, plech/keramika a pod.