13 rád ako sa starať o sviečku

dekorativne-sviecky

Na to, aby vaše sviečky vyzerali krásne, stačia len sekundy pozornosti. Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých pravidiel, ako na to.

1. Keď prvýkrát zapálite sviečku, nechajte vosk rozpustiť po celom povrchu, až k okrajom nádoby. Tým zabránite vytváraniu nevzhľadného „tunela“ a predĺžite sviečke životnosť. Majte trpezlivosť – správne rozpustenie môže trvať 2-4 hodiny.

2. Rozpustený vosk udržujte v čistote, bez obhorených zápaliek a nečistôt.

3. Na odstránenie prachu a odtlačkov zo sviečky použite nylon alebo mäkkú handričku. Jemným trením opatrne odstráňte nečistoty. Handričku majte suchú alebo jemne navlhčenú vodou.

4. Nezapaľujte sviečky v žiadnom inom sklenenom predmete, ktorý pre to nie je špeciálne určený. Sklenené sviečky sú vyrábané špeciálne tak, aby odolali teplotným zmenám, ku ktorým pri pálení sviečok dochádza – čo obyčajné sklo nevie.

dekorativne-sviecky
Dekoratívne sviečky

5. Udržujte knôt čistý a s dĺžkou 5 mm. Tým podporíte rovnomerné spaľovanie a stabilný plameň.

6. Pokiaľ sviečka pri horení vytvára na nádobe sadze, uhaste ju, sviečka najskôr nehorí správne. Počkajte až sa nádoba ochladí, a očistite ju vlhkou handričkou. Orežte knôt a sviečku môžete znovu zapáliť.

7. Rozhodne do sviečky nefúkajte, pokiaľ nechcete, aby sa z nej potom dymilo. Knôt môžete uhasiť v roztavenom vosku a potom ho zase narovnať. Alebo môžete sviečku uhasiť tým, že nádobu jednoducho zatvoríte.

8. Sviečku uhaste, ak sa z nej dymí, bliká alebo je plameň príliš vysoko. Znamená to že sviečka sa spaľuje nesprávne a plameň nie je pod kontrolou. Správne by mal byť plamienok v tvare slzy a vo vzpriamenej polohe. Nechajte sviečku vychladnúť, zrežte knôt a skontrolujte, či nie je sviečka v prievane. Potom môžete sviečku znova zapáliť.

dekorativne-sviecky
Dekoratívne sviečky

9. Sviečky vždy skladujte na chladnom, tmavom a suchom mieste. Sviečky by mali stáť vždy rovno, aby nedošlo k deformácii.

10. Pokiaľ je sviečka príliš aromatická, majte pri horení otvorené okná/dvere, vôňa sa príjemne rozptýli. Ak si naopak vôňu chcete viac vychutnať, zapáľte sviečku v uzavretej miestnosti. Miestnosť bude prevoňaná cca po 30 minútach.

11. Na odstránenie vosku najprv dajte sviečku cca na hodinu do mrazničky. Tým sa vosk zmenší a ľahko ho vyberiete. Nikdy na odstraňovanie vosku nepoužívajte ostré predmety, mohlo by dôjsť k poškriabaniu alebo oslabeniu skla. Pri ďalšom použití by sa nádoba mohla rozbiť.

12. Nezapaľujte sviečky tam, kde budú vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo v presvietenom interiéri (napr. pod reflektormi). Sviečka horí rýchlejšie a výslednému efektu tým nijako neprospejete. Sviečku nechajte prevoňať pekne pomaly a v kľude.

13. Vždy si starostlivo prečítajte návod a postupujte podľa pokynov výrobcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *