Geometrické vzory v interiéri

geometricke-tvary-interier

Hitom tohto roku sú geometrické vzory. Na šatách, kabelkách, ale aj závesoch, obliečkach, prehozoch a dokonca aj na stenách alebo podlahe môžeme vidieť priamky, trojuholníky, štvorce, kružnice a ďalšie ich varianty. Sú nápadné, páčivé a ich najmenšia realizácia váš interiér okamžite oživí.

Geometrické vzory dbajú predovšetkým na presnosť. Ak sa ich rozhodnete vytvoriť sami, či už podľa šablóny alebo pomocou washi pások, dobre merajte. Každá nepravidelnosť sa prejaví. Rovnako dôležité je aj ich farebné prevedenie. Ak máte radi minimalistický dizajn, zamilujete si kontrastnú kombináciu čiernej a bielej. Hitom sú však aj pastelové farby, obzvlášť púdrovo ružová a šedá. A aké vzory si môžete vybrať? Predstavme si tie najčastejšie.

Chevron

Základným vzorom, ktorý sa objavuje v interiérovom designe, je chevron. Dobre ho poznáme z módneho priemyslu pod pomenovaním rybia kosť. Kľukatým vzorom môžeme ozdobiť obliečky na vankúše, deky a prikrývky, ale aj celé steny alebo koberce. Ide o veľmi nápadný vzor, ​​preto s jeho realizáciou zaobchádzajte opatrne. Na začiatku ho môžete použiť len na kvetináče, rámy obrazov alebo si chevronovým vzorom obaľte nástenku.

vzor-chevron
Vzor chevron

Prúžok

Nie je nad väčšiu klasiku! Prúžky si v dizajne držia svoje výsadné postavenie už mnoho rokov. A rovnako ako módne blogerky aj interiéroví dizajnéri veľmi dobre vedia, prečo prúžok používať. Je mladistvý, interiér oživí, dodá mu šmrnc a ľahkosť.

Ako dobre viete, prúžok nás dokáže opticky klamať. Rovnako ako v móde, tak aj v interiéri sa pruhovaný vzor využíva na zúženie alebo naopak rozšírenie. Je váš byt príliš malý? Potom ho rozšírte pomocou horizontálnych pruhov. Vertikálne pruhy stenu naopak predĺžia, preto sa hodí do miestností s nízkymi stropmi. Pruhovaný vzor veľmi pristane aj bytovým doplnkom, obzvlášť textíliám.

Prúžkované vankúše oživia starú sedačku, uteráky a bielizňový kôš zase kúpeľňu. K najobľúbenejšej farebnej kombinácii stále patrí modrobiela a čiernobiela.

V izbe riešenej v neutrálnych farbách dokáže prúžok vytvoriť veľmi výrazný akcent, ktorý opticky vyčlení daný priestor. Napríklad pruhovaný koberec vymedzí priestor na stretávanie pri stole, pruhovaná tapeta oddelí pracovný kútik, apod.

vzor-triangel
Vzor triangel

Trojuholník

Obľúbeným variantom chevronu sú aj trojuholníky. Trianglový vzor môže byť obmieňaný do mnohých ďalších. Stačí pozmeniť jeho orientáciu, pohrať sa s veľkosťou, textúrou alebo tradične s farbami.

Bodka

Bodka je hravá a veselá. Možno si myslíte, že patrí len do detskej izby pre dievčatká, v správnej veľkosti a farebnej kombinácii však dokáže byť aj elegantná. Puntík vnesie do vášho interiéru nádych retra. Pozornosť mu venujte predovšetkým na dekoráciách. Odvážnejšie sa však môžu pustiť aj do dekorovania nábytku alebo stien.

vzor-bodka
Vzor bodka

Pokiaľ sa vám geometrické vzory zapáčili a premýšľate, akú časť bytu alebo doplnok by ste nimi oživili, určite odporúčame obliečky na vankúše. Nejedná sa o nijako nákladnú investíciu a výsledok je často veľmi efektívny. Snažte sa, aby interiér vždy spájal spoločnú tému – farba alebo vzor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *