Kúpili ste si chalupu a úplne ste prepadli vidieckej romantike s puncom prírody, ktorú ste zažili na prázdninách u babičky s dedom? Tak potom si vaše sezónne hniezdo zariaďte so srdcom na dlani a permanentnou láskou pre prírodné materiály.
Obsah článku:
Pravidlo 1: Žiadne haraburdy
Aj keď vintage štýl miluje „všetko staré“, rozhodne to nie je myslené tak, že by sa chata alebo chalupa mala zmeniť na sklad harabúrd. Chata nie je skladisko, preto čo nepotrebujete, zbytočne neschovávajte.
Pravidlo 2: Voľte „veci s dušou“
- Do keramických hrnčekov zasaďte nežnú kvetinu, ako sú pivonky, hortenzie alebo voňavé levandule. Nezabúdajte ani na bylinky. Ich vôňa pri sušení k nim jednoducho patrí.
- Spotrebiče voľte pokojne aj moderné, avšak s cielenou retro fasádou.
- Mrknite sa tiež po lampášoch a jemných sviečkach v béžovej alebo jemne bielej. Úplne autentické sú však sviečky z včelieho vosku. Sú prírodné a naviac aj voňajú.
- Posteľ vám príde vhod tá z masívu alebo s kovovou konštrukciou. Ustlať ju môžete so zdobenou prikrývkou a záplavou dekoračných vankúšikov.
Pravidlo 3: Drevo v hlavnej úlohe
Drevené podlahy a dlažby imitujúce prírodné materiály celý interiér oteplia, zjednotia a zároveň sa ľahko udržiavajú v čistote.
Drevo a kameň. Všetko prírodné materiály. Doslova vás to naplní energiou. Ľudia milujú prirodzenosť a radi sa k nej vracajú.
Pravidlo 4: Dôraz na pohodlie
Keďže sa jedná o miesto na oddych, tak by chata alebo chalupa mala byť tak aj zariadená. Keď niekde uberiete, inde pridajte. Pre maximálne pohodlné kreslo na popoludňajší relax sa miesto určite vždy nájde.
Pravidlo 5: Farby iba klasické
Nespornou výhodou starších chát a chalúp je fakt, že tu často nájdeme veľmi žiadané pôvodné prvky, ktoré sú typické pre vintage štýl.
Farebný základ vintage štýlu tvoria neutrálne farby ako šedá, hnedá, béžová a pastelové tóny – zelený, ružová, či modrá. Doplnky bývajú zdobené motívmi v krásnych výrazných farbách. Často sa používajú nežné kvetinové vzory.
Ďalšie skvelé tipy si môžete prečítať v článku Ako zariadiť chatu alebo chalupu.
A čo vy? Prepadli ste opäť chatárčeniu a chalupárčeniu? Napíšte nám to v diskusii pod článkom.