5 feng shui tipov, ako premeniť obývačku na oázu odpočinku

obyvacka-podla-feng-shui

Chcete sa vo svojej obývačke cítiť naozaj skvele a neviete, ako na to? Inšpirujte sa čínskym umením feng shui. Stačia aj malé zmeny a vaša obývačka sa premení na harmonické miesto.

Dnes sa spoločne pozrieme na to, ako je to s farbami v obývačke, ako vybrať správne osvetlenie a aké obrazy, koberce a ďalšie dekorácie (ne) robia dobre našej duši a nášmu podvedomiu.

Osvetlenie

Učenie Feng Shui pracuje s priestorom v troch vertikálnych dimenziách. Krajina – to je podlaha, priestor, kde žijú ľudia – potom je vzduch a treťou dimenziou je strop – nebo. Na „nebi“ je hlavné osvetlenie. Lampy by mali mať teplé svetlo a využívať rôzne úrovne priestoru. Podľa toho, ako rozsvecujeme rôzne svetlá, meníme atmosféru v miestnosti. Určite by sme odporučili využiť veľký centrálny luster, pokojne ozdobený, stojace lampy, malé lampičky, osvetlenie ku knižnici a podobne. Veľa rôznych možností na vytvorenie rôznych nálad.

stropne-svietidlo
Stropné svietidlo

Modré svetlo – áno alebo nie?

Studené modré alebo svetlo, najmä z televízie alebo niektorých úsporných žiaroviek je priamo v kontrapunkte s tým, čo by sme mali v obývačke zažívať: relax, komunikáciu, pohodu. Studené svetlo do obývačky nepatrí.

Modré svetlo sa nehodí nikam, kde chcete relaxovať. Príjemnejšie je žlté alebo teplé biele osvetlenie a z niekoľkých zdrojov, aby ste mohli vytvárať rôzne svetelné atmosféry. Okrem hlavného svetla to chce pár stojacích lámp alebo napríklad svetelných dekorácií.

Sviečky, oheň

Rodinný krb je skvelá voľba. Oheň prináša teplo, vrelosť, pokoj, ponúka na rozjímanie. Ak nemáme možnosť mať v obývacej izbe krb, potom je dobré využiť napríklad sviečky alebo liehový krb. Záleží však na ladení interiéru. Zároveň je potrebné dodržať bezpečnostné opatrenia.

Kam s krbom?

Na to je dobré zavolať si odborníka na Feng Shui, ktorý poradí, kam ho umiestniť tak, aby podporoval zdravie, dobré vzťahy a spoločenský status. Výber miesta v dispozičnom riešení je ale individuálny podľa podrobného Feng Shui rozboru, nedá sa určiť paušálne. A samozrejme sme limitovaní umiestnením komína a ďalšími technickými parametrami, takže pokiaľ chcete dosiahnuť ideál, je v tomto prípade dobré konzultovať umiestnenie krbu už vo fáze projektovania nového domu. Živý oheň do obývacej izby patrí, či už vo forme krbu, kachlí alebo aspoň sviečok.

Farby

Modrá je dobrá, ale do obývačky veľmi nesedí. Podporuje totiž sústredenosť, aktivitu, racionálne myslenie. Voľte radšej neutrálne tóny a zemité farby. Pod pojmom zemité farby si predstavte všetky odtiene pôdy.

farba
Farba

Výrazne farebné prvky

Aj vo farbách ide vždy o súlad všetkých piatich kľúčových prvkov Feng Shui: dreva, ohňa, zeme, kovu a vody v rôznych podobenstvách. Platí pravidlo, že výraznejšie farebné prvky je dobré používať na detaily napríklad v dekoráciách, doplnkoch, vzoroch, nie umiestňovať ich vo väčších plochách či stenách.

Zemité farby sú pre obývačku to pravé. Vždy ale počúvajte vlastnú intuíciu – pokiaľ nejakú farbu milujete a cítite sa s ňou dobre, neurobíte chybu, keď ju do svojho domova pustíte.

Stena nad gaučom

Takzvané gaučiaky, čiže obrazy na stene oproti televízii, patria medzi prvky určujúce náladu celého priestoru. Veľmi vhodné nie sú rodinné fotografie, ktoré v nás vyvolávajú nadmieru silných emócií, ani obrazy typu: mólo vedúce do vody. Fajn sú neutrálne a neagresívne motívy, hodí sa napríklad pekná abstrakcia. Vždy si povedzte, čo v nás obraz vzbudzuje? Rozbúrené more, cesta do temného lesa… je to naozaj téma, ktorú chcem mať denne na očiach a vnášať si ju do podvedomia?

Naozaj dobre si rozmyslite, akú energiu si prostredníctvom obrazov pustíte do bytu a do podvedomia. Nie každé, hoci kvalitné umenie, musí robiť dobre vašej psychike.

Koberec

Predtým ľudia mávali v obývacích izbách drevenú podlahu a na nej koberec z vlny. Je to ideálne riešenie aj podľa Feng Shui. Dôležité je zaistiť ho protišmykovou podložkou. Keď vám uteká zem pod nohami, do života to veľmi dobrého neprinesie. Veľkosť koberca záleží na okolnostiach.

koberec
Koberec

Prírodný lepší ako umelý

Prírodný je vždy lepší ako umelý. Prírodné materiály, ako sú vlna alebo bavlna, úplne inak pracujú s klímou v miestnosti: s vlhkosťou, teplotou a tak ďalej. Pomáhajú držte príjemnú klímu, nerozpaľujú sa, dýchajú. Pre Feng Shui sú jednoznačnou voľbou.

Drevená podlaha a vlnený koberec, zemité farby a osvetlenie v teplých tónoch, to je kombinácia preverená časom, ktorá funguje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *