Tzv. singles day sa oslavuje 11. 11. Dátum je vybratý preto, že sú v ňom samé jednotky. Čo presne tak je jeden človek sám so sebou, keď je single. Tento deň je populárny hlavne v Ázii a v Číne, kde sa 11. novembra oslavuje single život. Single deň je populárny hlavne ako nákupný sviatok a predaje v online aj kamenných obchodoch v Ázii v tomto dni zvysoka prevyšujú predaje na Black Friday, čo je zase nákupný sviatok z USA.
Obsah článku:
Black Friday vs. Singles day
Oboje je nákupný sviatok a deň konzumu. V USA sa na čierny piatok bijú nakupujúci pri vchode do obchoďáku, pritom je to deň, ktorý je spojený s vďakyvzdaním a sviatočným víkendom. V Číne je potom deň nezadaných najväčšou nákupnou akciou, ktorá od roku 2009 stále silnie, za posledných desať rokov sa predaje v tento deň znásobil stonásobne a to hneď niekoľkokrát.
Čierny piatok aj deň nezadaných sú navyše novembrové dni, takže dosť často tieto predajné akcie bývajú spojené s nákupom vianočných darčekov. Na Slovensku sa Black Friday v posledných rokoch dosť zabýval, zatiaľ čo Singles Day je známy skôr len ako predajná akcia na AliExpresse a ďalších čínskych serveroch.
- Singles Day: štvrtok 11. novembra 2021
- Black Friday: piatok 26. novembra 2021
- Cyber Monday: pondelok 29. novembra 2021
Ak aj vy milujete výpredaje alebo iné zľavové akcie, tak si pozrite náš článok Black Friday 2021 na Slovensku – najväčší zoznam obchodov.
Ako vôbec vznikol Singles Day
Deň nezadaných, alebo tiež deň starých mládencov vznikol v roku 1993, na Nanjing univerzite. Postupne behom deväťdesiatych rokov sa oslava nezadaných rozšírila na niekoľko ďalších univerzít a deň bol tradične oslavovaný 11. novembra, pretože je to dátum, ktorý má v sebe hneď štyri jednotky. Deň nezadaných bola taká protiváha Svätého Valentína, teda amerického sviatku, ktorý naopak oslavuje lásku a život v páre.
Deň nezadaných bol pôvodne oslavovaný ako sviatok na internátoch. Avšak dôvod pre oslavu sa vždy nájde. A úplne prvá taká oslava bola organizovaná štyrmi študentmi, ktorý si chceli spríjemniť monotónnosť nezadaného života poriadnym večierkom. Tradícia sa šírila rok od roku po univerzite a po ďalších školách, vďaka médiám sa potom stala v nasledujúcich rokoch veľmi populárna po celej Číne, nie len medzi študentmi.
V dnešnej dobe je tento deň oslavovaný nie len ako protiklad k Svätému Valentínovi, ale tiež ako jeho alternatíva. Sú organizované svadby, nezadaní chodia na rande na slepo a na zoznamovacie párty. Cieľom je zariadiť stretnutie nezadaných a možno aj zmeniť ich FB status na zadaný.
Prečo by sme mali vedieť o Singles Day?
Vďaka internetu, sociálnym sieťam a stále rozšírenejšiemu nakupovaniu v čínskych eshopoch sa sláva Singles Day rozšírila aj mimo Čínu, hlavne ako obdobie nákupných akcií a veľkých zliav. Aj keď 11. 11. nie je oslavovaný ako sviatok nezadaných po celom svete, tak nákupné akcie spojené s týmto dátumom sú stále známejšie aj u nás.
Väčšina čínskych eshopov ponúkne v tento deň naozaj veľké zľavy, na spotrebný tovar, oblečenie, elektroniku alebo ďalší tovar. A predaje v tento deň stále rastú. V minulom roku predaj na AliExpresse presiahol hodnotu 74 miliárd USD a tento rok sa určite chystajú tento rekord znovu prekonať.