Podlaha z tradičného prírodného materiálu má svoj okruh priaznivcov, ktorí na ňu nedajú dopustiť bez ohľadu na náročnejšiu údržbu. Na ňu by ste pri niektorých drevených podlahách mali myslieť v čase, keď končí vykurovacia sezóna.
Hrúbka krytiny ani jej konštrukcia nehrajú pri jarnej údržbe žiadnu rolu. Podstatné je však vedieť, či je vaša drevená podlaha lakovaná alebo olejovaná.
Obsah článku:
Pozor na vlhkosť aj kúrenie
Drevené prvky reagujú na zmeny prostredia. Ak je vlhkosť príliš vysoká, môže dôjsť k napučaniu dreva, nízka vedie k zmršťovaniu. Ideál? Celoročne udržovať v interiéri vlhkosť vzduchu zhruba medzi 40 až 60 percentami. Dvojnásobne dôležité je to pri drevených podlahách s prasklinami, pretože nízka vzdušná vlhkosť vedie k prehĺbeniu praskliniek alebo k vytváraniu nových v nášľapnej vrstve či aj k uvoľňovaniu triesok z krytiny.
Drevenú podlahu taktiež viac vysušuje podlahové kúrenie, čo vadí hlavne olejovaným krytinám.
Uzavretý alebo otvorený povrch?
Drevené podlahy sa povrchovo ošetrujú lakmi alebo olejmi (prípadne voskami). Lakovanie uzatvára póry v dreve, ktoré si potom dlho ponecháva svoju prirodzenú vlhkosť. Laky sú navyše odolnejšie voči záťaži. Ak budete túto podlahu správne čistiť, lak vydrží mnoho rokov, napríklad až pätnásť. Potom sa musí krytina zrenovovať – zbrúsiť starý lak a naniesť nový.
Olejovanie necháva drevo takzvane otvorené a to sa ľahšie vysúša. Súčasne pri bežnom vytieraní či vysávaní alebo zametaní dochádza k postupnému odstraňovaniu oleja. Drevo je potom po zime, keď je v mnohých bytoch nízka relatívna vzdušná vlhkosť, vysušené a olej sa musí obnoviť. Optimálne práve po vykurovacej sezóne.
Ako ošetriť olejovanú podlahu
Pri olejovaných drevených krytinách sa má olej obnovovať minimálne raz ročne (pri rustikálnych krytinách radšej dvakrát). Pokiaľ výrobca neodporúča inak, platí všeobecne toto: Na čistú podlahu naneste olej v tenkej vrstve v smere drevných vlákien a vtierajte ho napríklad handričkou z bavlny.
Potom počkajte zhruba hodinu a podlahu vyleštite, použite čistú handričku alebo čistý mop. A choďte napríklad na prechádzku, pretože takto ošetrená krytina by sa ďalších niekoľko hodín nemala zaťažovať bežnou prevádzkou.
Aký zvoliť prípravok
V zásade máte na výber dve možnosti: použiť olejový osviežovač vzhľadu, alebo samotné oleje. Osviežovač vzhľadu sa ľahko aplikuje, ale musíte ho vždy používať na celú plochu, zatiaľ čo olejmi je možné tiež opravovať lokálne poškodenie krytiny. Ako náhle ale zákazník raz použije osviežovač, už pri ňom musí zostať. Na takto ošetrenú podlahu nemožno používať olej – na podlahe už ošetrenej osviežovačom by mohol vytvárať fľaky.
Udržať perfektný vzhľad drevenej krytiny pomôže aj bežná údržba. Na čo pozor? Pri stieraní by ste nemali podlahu príliš namáčať; drevo môže napučať a pri chôdzi sa prejavovať praskaním a vŕzganím. Ďalším nešvárom je používanie nevhodných čističov – najčastejšie na riad, ktorý má odmasťujúce účinky. Tieto prípravky drevo vysúšajú a odmývajú olejovanú povrchovú úpravu.
Na bežnú údržbu všetkých typov podláh sa hodí Bona Spray Mop, ktorého súčasťou je čistiaci prostriedok. Ten sa na krytinu len nastrieka a zotrie. Set obsahuje mop, čistič podľa typu podlahy a mikrovláknovú utierku.
Lakované drevené povrchy sa udržujú ľahšie, ale ani ony by nemali „stáť“ vo vode a aj im prekážajú odmasťujúce prípravky.
Páči sa vám podlaha z dreva, alebo máte doma inú krytinu?