Farby spálne, ktoré pomáhajú zaspať

spalna-s-osvetlením

Môže to znieť čudne, ale farby v spálni ovplyvňujú vašu schopnosť zaspať. Správna voľba farieb vám pomôže jednoduchšie zaspať. Ale aké sú najlepšie farby do spálne? Čítajte ďalej a zistíte.

Začnite od definovania potrieb

Vaše potreby, spánkové návyky, samotná izba a spôsob, akým používate spálňu majú veľký význam pri rozhodovanú o tom, ktoré farby budú pre vás najlepšie. V zásade môžete používať akékoľvek farby, ale ak chcete dosiahnuť lepší spánok, tak sú niektoré farby vhodnejšie ako ostatné.

Používajte farby, ktoré navodzujú správnu náladu

Keďže často spájame pocity a významy s určitými farbami, tak farby v spálni môžu ovplyvniť náladu z izby. Ak chcete ľahkú a vzdušnú náladu, potom sú dobrou voľbou svetlé odtiene a pastelové farby. Chcete spálňu, ktorá vyvoláva pocit šťastia? Žlté tóny sú práve tie správne. Ak chcete vytvoriť pokojný a oddychový pocit, tak choďte do modrej a zelenej farby.

Je pocit tepla a intimity ten, na ktorý sa chcete zamerať? Tak v tom prípade nezabudnite pridať kvapku červených a hnedých tónov do vášho mixu farieb, pretože hnedé a červené farby podporujú príjemné prostredie. Napokon, bohaté, tmavé farby sú suverénnou voľbou, pokiaľ ide o vytvorenie útulného prostredia.

macik-na-posteli
Macík na posteli

Rôzne farby stimulujú naše zmysly

Používanie viac ako jednej farby vo vašej spálni je skvelé pre myseľ, pretože rôzne farby stimulujú mozog. Farebný výber, ktorý tvorí súhru svetlých a tmavých odtieňov vo vašej izbe vytvára atmosféru vedúcu k spánku. Tmavé farby oklamú zmysli, aby ste si mysleli, že je večer. Vďaka tomu zaspíte trochu lepšie. Výberom rôznych farieb pre posteľnú bielizeň, doplnky a nábytok môžete spestriť farby spálne.

Nábytok v spálni môže zohrať dôležitú úlohu pri vytváraní farebnej schémy vašej izby. Napríklad šatník poskytuje veľký farebný povrch. Opäť, výber kontrastných farieb, ,bledej a tmavej, môže vytvoriť stimulujúci optický zážitok. Napríklad jasný koberec, záclona alebo svetlo šedý šatník umiestnený pri tmavých stenách prináša neobyčajný obraz.

Porozmýšľajte nad miestnosťou, keď vyberáte farby

Veľkosť miestnosti a množstvo prirodzeného svetla, ktoré vstupuje do spálne je veľmi dôležitým faktorom pri určovaní toho, ktoré farby budú vyzerať najlepšie. Ak máte v spálni veľké okno, ktorým sa dostáva do miestnosti veľa svetla, nemusíte sa báť použitia tmavých farieb. Ale ak máte malú alebo slabo osvetlenú spálňu, potom svetlejšie farby môžu byť tou správnou voľbou.

Je vaša spálňa len na spanie?

Používate spálňu aj ako kanceláriu, oddychovú miestnosť, šatník alebo niečo iné? Ak áno, vezmite tieto ďalšie využitia do úvahy pri vyberaní farebnej škály. Tmavé farby sú samozrejme voľnou číslo 1, ak ju používate len na spanie, avšak ak je vaša spálňa aj pracovným priestorom, tak tmavá farba nemusí byť ideálnym riešením. Tmavé tóny dokážu odčerpať energiu, takže sa rozhodujte pre svetlé a vzdušné farby.

vankuse-a-paplony
Vankúše a paplóny

Najlepšia farba spálne

Aby ste vytvorili najlepšie podmienky pre spánok, mali by ste si vybrať farby, ktoré upokojujú myseľ. Modrá a zelená sú upokojujúce farby, ktoré sú nie sú tak ťažké pre oči. Purpurová je tiež veľmi vhodná a spolu s modrou a zelenou bude mať relaxačný efekt. Možno ešte nie ste pripravení premaľovať vaše steny purpurovou farbou. Túto pokojnú farbu však ešte môžete začleniť do izby pomocou kobercov, obrázkov, postelí alebo záclon.

Ktorá farbu ste si vybrali pre vašu spálňu? Podeľte sa s nami so skúsenosťami aké farby sú podľa vás ideálne. Napíšte do komentára, ktoré farby sa vám hodili do spálne a ktoré vôbec neboli dobrou voľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *