Životodarná voda, jej spotreba stále stúpa, cena spolu s ňou, ale samotné vody ubúda. A čo s tým?
Ak vezmeme, že ročná spotreba na osobu je rovná 20 – 25m3 teplej vody, čo znamená, že na deň je to 50 – 70 litrov priemernej spotreby, v skutočnosti je spotreba 40 – 150 litrov na osobu denne. Z toho vyplýva, že ak sa pokúsime znížiť samotnú spotrebu vody, tak o trošku viac ušetríme.

Ako sa dá znížiť spotreba energie na ohrev vody?
Máme hneď niekoľko možností:
- 30% energie spotrebovanej pri príprave teplej vody, nám tiež môžu ušetriť pákové batérie.
- Tepelné straty sa tiež zvyšujú vďaka usadzovaniu vodného kameňa na ohrievacom telese, preto by teplota vody nemala presiahnuť 55 – 60 ° C, vyššie teploty urýchlia koróziu rozvodov vody a tým urýchlia usadzovanie vodného kameňa a následne zvýšia spotrebu energie.
- Tiež by sme mali venovať pozornosť svojim vodovodným kohútikom a neváhať ihneď vymeniť tesnenie, keď náš kohútik si začne spievať kap, kap. Hoci si myslíme, že pár kvapiek nás nevytrhne, mýlime sa.
- Ďalších 30 – 40% teplej vody sa dá ušetriť, keď dáme prednosť sprchovanie pred kúpeľom.
- Ak nebudeme riad umývať pod tečúcou vodou tiež ušetríme.
Pri dodržiavaní týchto v celku jednoduchých zásad, môžeme ušetriť 30 – 40% spotrebovanej energie, čo sa rovná 7 – 10% z celkovej potreby domácnosti.

Ako a kde znížiť spotrebu samotnej vody?
Riešení sa ponúka hneď niekoľko:
- Začať šetriť môžeme už a predovšetkým na toalete a to tým, že si kúpime také zariadenie, ktoré bude dobre tesniť uzávierku vody a dobre regulovať jej prietok.
- Kúpeľňa je druhou miestnosťou, kde sa hneď po toalete, spotrebuje najviac vody. V tejto miestnosti ušetríme predovšetkým, keď si namiesto kúpeľa doprajeme sprchu, ktorá je úspornejšie.
- Ďalej sa dá usporiť voda pri praní, ak využijeme plnú kapacitu práčky.
- V kúpeľni naďalej zostaneme, lebo aj pri umývadle sa premrhá najviac vody pri čistení zubov, holení atď., pokiaľ tieto činnosti vykonávame pri pustenej kohútika.
- Teraz sa pre zmenu pozrieme do kuchyne, kde sa najviac vody spotrebuje pri umývaní riadu – pri dreze. Tu platí podobné pravidlo ako u čistenie zubov, neumývajte riad pod tečúcou vodou.
Ak naozaj dodržíme tu popísané pravidlá môžeme týmto spôsobom ušetriť až 40% aj viac spotrebovanej vody. Nezabúdajme na heslo, ktoré platí aj tu: „Kto šetrí, má za tri.“