Vianočný kaktus: Milovali ho naše babičky, teraz sa vracia do módy

vianocny-kaktus

Vianočný kaktus patrí k tým izbovým rastlinám, ktoré v chladných mesiacoch neodpočívajú. Ba naopak! V druhej polovici roka rastlina obvykle nasadí puky a pri správnej starostlivosti robí svojimi pestrými kvetmi radosť aj počas vianočných sviatkov.

Aby ste sa však tešili zo záplavy kvetov čo najdlhšie a aj budúci rok, je dôležité dodržať niekoľko zásad.

Krása z dažďových lesov

Vianočný kaktus bol do slovenských domácností privezený z tropických dažďových lesov Južnej Ameriky, kde ho nájdeme rásť na iných rastlinách. Jeho označením „kaktus“ sa nenechajte zmiasť – nejedná sa o klasický púštny kaktus, ktorý pripomína ihelníček, ale o kaktus vlhkomilný, ktorý má namiesto tŕňov dužinaté zelené články.

Kvety vianočného kaktusu sa môžu pýšiť červenou, žltou, bielou i ružovou farbou. Majú však jednu vadu na kráse – nevonia.

Pre svoju nenáročnosť sa stal veľmi obľúbenou izbovou rastlinou. Pri jeho pestovaní stačí dodržať len tri základné faktory, a to ideálnu teplotu, správnu zálievku a optimálne svetelné podmienky.

Vianočný stromček nemusí byť nuda. Pojmite ho netradične!

Ak plánujete oživiť domácnosť v zimnom období farebnými kvetmi, tak neváhajte a utekajte do obchodu. Ponuka vianočných kaktusov na pultoch kvetinárstva je práve teraz obzvlášť pestrá.

vianocne-stromceky
Vianočné stromčeky

Kam s ním?

Zdĺhavé rozhodovanie v obchode medzi záplavou farebných odrôd máte za sebou? Teraz už stačí vymyslieť, kam s ním.

Kaktus umiestnite do izby s bežnou izbovou teplotou okolo 20 stupňov a nájdite mu svetlé miesto, nie však na priamom slnku. Pravidelným rosením mu zaistite vlhší vzduch. So zálievkou tiež opatrne. Bohato postačí, keď si na kaktus spomeniete raz týždenne.

V čase kvetu sa kaktus stáva trochu konzervatívnou rastlinou. Akákoľvek zmena môže viesť k opadaniu pukov. Keď už sa teda rozkývete k vianočnému upratovaniu, dbajte na to, aby ste kaktus umiestnili späť na rovnaké miesto.

Pozor! Neotáčať

Dôležité je dodržať aj uhol, pod ktorým na kaktus dopadalo denné svetlo. V tomto prípade si môžete pomôcť malým trikom. Pred tým než začnete s kaktusom hýbať, urobte si na kvetináči značku. Práve táto značka vám potom pomôže umiestniť kvetináč tak, ako bol.

vianocne-darceky
Vianočné darčeky

Kvety aj budúci rok?

Priviesť vianočný kaktus znova ku kvetu aj ďalší rok si vyžaduje už určité pestovateľské skúsenosti. Po odkvitnutí doprajte kaktusu pokoj, skôr tienisté miesto a znížte zálievku. V letných mesiacoch mu môžete dopriať aj čerstvý vzduch, nie však pobyt na priamom slnku.

Dopriali ste kaktusu tú najlepšiu starostlivosť aj letnú dovolenku a rastlina v obývacej izbe nie a nie vykvitnúť? A naopak kaktus na chodbe panelového domu, na ktorý si človek spomenie raz za mesiac, je doslova obsypaný púčikmi? Zamerajte sa na teplotu! Preto, aby kaktus vykvitol, je veľmi dôležité umiestniť kaktus tri mesiace pred plánovým kvetom do chladnejšej miestnosti.

Ak necháme kaktus v miestnosti, kde teplota neklesne pod dvadsať stupňov, aj najlepšia starostlivosť kvet nevykúzli. Po zhruba jednom mesiaci, až sa objavia puky, preneste kaktus späť do teplejšej miestnosti. Zvýšte zálievku a raz za 14 dní môžete priliať aj pár kvapiek hnojiva.

Neviete vybrať darček? Vyberte si jeden z našich tipov pre svojich blízkych alebo len pre seba TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.