Vianoce v USA vs. na Slovensku

vianoce

Keď sa povedia „Vianoce v USA”, každý si predstaví Santa Clausa v červenom obleku a až gýčovito vyzdobené obchodné domy alebo ulice. Ako Američania oslavujú Vianoce, aké majú zvyky, tradície a čo podávajú na večeru miesto kapra so zemiakovým šalátom?

Vianoce sú v Spojených štátoch jedným z najdôležitejších sviatkov v roku. Zídu sa celé rodiny z celých štátov a spoločne trávia čas.

Vianočné sviatky sú v Amerike v rovnakom období ako na Slovensku, teda od 24. do 26. decembra. Rozdielne sú však tradície a zvyky. Aké sú to?

Kto roznáša darčeky

V Amerike nadeľuje darčeky Santa Claus vo svojom ikonickom červenom kostýme a cestuje na saniach ťahanými sobmi. Darčeky nadeľuje do pripravených pančúch na krbe a pod stromček v noci z 24. na 25. decembra, keď všetci spia. Do domu sa dostáva komínom a krbom.

Pri krbe čaká na Santa Clausa pohár mlieka a tanier plný sušienok, nezabúda sa ani na soby, pre ktoré bývajú pripravené mrkvy.

vianocne-stromceky
Vianočné stromčeky

Kedy sa oslavujú Vianoce v USA

Vianočné sviatky začínajú 24. decembra, vo väčšine štátov USA nie je tento deň štátnym sviatkom a ľudia normálne pracujú. Väčšina si berie dovolenku a využíva deň voľna na cestovanie za rodinou. Prebiehajú posledné prípravy, zdobenie a chystanie pančúch na krb pre Santa Clausa.

Najdôležitejším dátumom amerických Vianoc je 25. december, hneď ráno sa rozbaľujú darčeky, ktoré cez noc nadelil do pančúch a pod vianočný stromček Santa Claus. Hlavná hostina prebieha buď 24. decembra večer, alebo niektorí Američania nechávajú hlavnú hostinu až na 25. decembra.

26.decembra je tiež štátnym sviatkom ako na Slovensku. Američania tento deň využívajú na cestovanie za príbuznými.

Cukrovinky a hlavná večera

Na Slovensku si Vianoce bez kapra a zemiakového šalátu nevieme ani predstaviť, v Amerike je štedrovečerná večera podobná tej na Deň vďakyvzdania.

Tradičným pokrmom je teda nadievaný moriak s brusnicovou omáčkou, zemiaky a dusená zelenina. Čo sa týka cukroviniek, v slovenských domácnostiach sa objavuje nespočetné množstvo druhov (z lineckého cesta, perníky, osie úle a pod.), v USA prevládajú koláče – jablčné alebo napríklad tekvicové, ďalej perníčky alebo zahnuté bieločervené cukrové tyčinky s príchuťou mäty.

vianocne-darceky
Vianočné darčeky

Zvyky a tradície

Farbami Vianoc sú za morom zelená, červená a zlatá. Každá z farieb má svoj význam, zlatá značí svetlo a bohatstvo, zelená život a červená je symbolom krvi Ježiša Krista.

V každom dome sa musí nachádzať ten najtradičnejší symbol Vianoc – vianočný stromček. Najlepšie musí byť tak veľký, že sa dotýka stropu a je veľmi bohato ozdobený.

Američania sú známi svojimi dekoráciami a ozdobenými domami. Predvianočný čas využívajú na zdobenie svojich domov a súperenie so susedmi o najlepšie vyzdobený dom. Využívajú rôzne svetielka, betlehemy, figuríny Santa Clausa, zahnuté cukrové paličky alebo čokoľvek s vianočnými motívmi. Za výzdoby sú ochotní minúť nemalé peniaze.

Neviete vybrať darček? Vyberte si jeden z našich tipov pre svojich blízkych alebo len pre seba TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *