Vianoce bez stresu a zhonu? Vyrazte za odpočinkom do zahraničia

vianoce-na-plazi

Sviatky pokoja a mieru pripomínajú skôr hon na čarodejnice. V práci to koncom roka celkom buble, každý sa snaží dobehnúť a dokončiť, čo sa dá. A doma to nie je o nič lepšie – prípravy na sviatky, darčeky, pečivo, plány. A tak miesto vytúženého odpočinku, minimálne mesiac pred Ježiškom, uháňate s vetrom o preteky. A čo tak to tento rok vynechať?

Možno si nedokážete predstaviť Vianoce bez snehu, ale priznajme si to, že u nás to s tými bielymi sviatkami tiež už nie je žiadna sláva. Prečo sa teda nevydať na skúšku do sveta.

Jednou z destinácií, ktorá Vám poskytne onen vytúžený vianočný pokoj a mier je Dominikánska republika. Dominikánci nielen, že sú experti na turizmus, ale sú tiež pripravení na Vianoce a Silvestra. A tak namiesto tradičného zhonu a napätia si užijete relax a pohodu doslova v raji na Zemi.

Okrem tradičných bielych pláží, tyrkysového mora a srkania kokteilu z kokosu, Vám veľa rezortov dnes ponúkne bazény, masáže, wellness a pre aktívnejšie výlety, prehliadky – jednoducho všetko, čo si Vaša dušička zachce.

Obdivujte krásy juhu

Niet pochýb, že na prílev turistov na Vianoce je pripravené predovšetkým hlavné mesto a najväčšie turistické oblasti, ako je Punta Cana, La Romana, Baiahibe, ale aj Puerto Plata či Samaná.

Dominikánska republika je prvým objaveným miestom Ameriky. Vznikli tu tak prvé dediny (La Isabela – vôbec prvé osídlené miesto), mestá (Santo Domingo založené Bartolomejom Kolumbusom) i budovy Nového sveta. A práve v hlavnom meste sa okrem tradičnej vianočnej výzdoby môžete tešiť aj na krásne pamiatky v koloniálnom štýle. Pýši sa tak najstaršou katedrálou, univerzitou či prvou nemocnicou na americkom kontinente.

vianoce-zlavadna
Vianoce Zľavadňa

Smerom na východ leží dedinka Altos de Chavón. Hoci umelo vytvorená v koloniálnom štýle – rozdiel nespoznáte. V malebných reštauráciách, obchodíkoch aj na uliciach to vyzerá ako by sa tu zastavil čas. Čerešničkou na torte tejto dedinky je výhľad do údolia na rieku Chavón.

Viac exotickej atmosféry Vám navnadí ostrov Saona v už zmenenej oblasti La Romana/Baiahibe alebo región Punta Cana. Slnkom zaliate biele piesočnaté pláže, tyrkysové more a blankytné nebo síce nenavodia nami zažitú atmosféru zasnežených Vianoc, ale zato si nadmieru oddýchnete. V týchto oblastiach (ako napokon v celej Dominikánskej republike) sú hotely a tým aj služby na najvyššej úrovni. A ak sa nechcete len tak zvaliť  na pláž, môžete sa v týchto oblastiach potešiť najrôznejšími aktivitami – od cyklo a pešej turistiky až po jazdu na koni, výlety do lagún či zábavných parkov, až po večerné veselie. Tradičné dominikánske tance merengue a bachata Vás určite nenechajú chladnými.

Severný vietor je…

V prípade Dominikánskej republiky nemôžeme určite pokračovať, ako v známej pesničke z českého filmu Vrchni, prchni. Je to totiž celoročná destinácia a tak aj počas našich zimných mesiacov sa tu nabažíte slniečka až až. Sever krajiny je viac zelený. Ponúka tak veľa výletov do prírody. V oblasti Samaná stojí za to vidieť park Los Haitises, kde sa v miestnych jaskyniach stretnete s maľbami pôvodných obyvateľov Tainos. Nemôžeme ani zabudnúť na výlety na koňoch a návštevu jedného z najznámejších vodopádov Salto el Limón, kde skombinujete konský výlet krásnou prírodou s kúpaním sa v lagúne pod vodopádom. Unikátom tejto časti je tiež pozorovanie veľrýb hrbatých, ktoré tu priplávajú v januári, aby počali svojich potomkov. V marci sa potom opäť vracajú do atlantických vôd.

Ak ste viac na šport, neváhajte sa vydať do Puerto Plata, Cabarete a Jarabacoa. Jantárové pobrežie v Puerto Plata je unikátne nielen samotnou ťažbou jantáru, ale aj vodnými športmi ako je surfing, či kite a wind surfing. V meste sa potom môžete tešiť pamiatkami vo viktoriánskom štýle, múzeom jantáru alebo pálenicu rumu Burgal.

vianoce-zlavadna
Vianoce Zľavadňa

Jarabacoa ponúka ďalšie adrenalínové športy ako je rafting alebo výstup na najvyššiu horu Karibiku – Pico Duarte (3098m). A ak by ste nestihli vianočný čas, ponúka sa možnosť februárovej dovolenky. Vtedy okrem pozorovania veľrýb v Samaná môžete zažiť pravý dominikánsky karneval plný tradičných masiek Diablos cojuelos alebo Krívajúcich čertov.

Či už ste z perníkového či lineckého cesta v Dominikánskej republike si nájdete presne to, čo Vám sedí. Je to destinácia rôznorodá, ktorá ponúka nielen rôzne vyžitie, tradičný rum, cigary a zábavu, ale predovšetkým milých, otvorených a pohostinných obyvateľov a výbornú kuchyňu.

A na záver si môžete vymeniť darčeky, ktoré inde na svete nenájdete. Tradičné sošky dievčat a dám bez tváre (muňacas sin rostro), sošky Tainos či jantárové a larimarové šperky (kameň, ktorý sa ťaží iba v Dominikánskej republike).

Neviete vybrať darček? Vyberte si jeden z našich tipov pre svojich blízkych alebo len pre seba TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.