Toaleta – je zbytočné sa hanbiť

wc

Patrí k štandardnému zariadeniu bytu, napriek tomu sa k nej chováme neštandardne. Toaleta spravidla býva považovaná za miestnosť nižšej kategórie, kde sa na zariaďovanie a dizajn príliš nedbá. Ale prečo?

Odpoveď, že na toalete nie je čo zariaďovať, je zlá. V mnohých domácnostiach sa mení v akúsi druhú pomocnú kúpeľňu, preto tu nechýba aspoň malé umývadlo, zrkadlo, skrinky. Patrí sem i bidet, a v domácnostiach, kde prevažujú muži, nemožno zabúdať ani na pisoár. A naskladať toľko zariaďovacích predmetov na obmedzený priestor už vyžaduje trochu premýšľania, nápadov a tiež jednotný vzhľad.

Zaveste ju na stenu!

Súčasné trendy jednoznačne preferujú toalety závesné. Dôvodov je niekoľko – okrom vzhľadu i tie praktické – jednoduchšie upratovanie okolo, a tiež možnosť nastaviť si toaletu do ľubovoľnej výšky. Pri vytieraní sa dostaneme handrou až ku stene, prach sa neusadzuje na nohe toalety a chýbajú tu aj skrutky, ktorými sú stojace misy upevnené. Na tých sa nie len usádzali nečistoty, ale navyše po nejakej dobe korodovali.

Závesná záchodová misa

Možnosť zavesiť toaletu do ľubovoľnej výšky ocenia nie len tí, ktorí príliš narástli, ale aj ľudia s telesným a pohybovým obmedzením. Obavy z toho, že by sa toaleta odtrhla sú zbytočné. Výrobcovia uvádzajú ich nosnosť 450 kilogramov, avšak vraj vydržia až dvojnásobnú záťaž.

obrazy
Obrazy

Nádržka mizne v stene

Závesné toalety sa líšia od tých stojacích ešte v jednom – doplňuje ich vstavaná nádržka. Aj toto riešenie má nie len estetickú, ale opäť i praktickú funkciu. Zložitejšia a drahšia inštalácia sa však vyplatí – a to nie len svojím vzhľadom. Zabudovaná nádržka nie je toľko hlučná ako voľne stojaca, preto pri nočnej návšteve toalety nebudeme budiť ostatných členov domácnosti.

Klasika sa drží pri zemi

Pokiaľ predsa len radšej dáme prednosť klasike, teda stojacej toalete, väčšinou sa rozhodneme pre kombinačný stojací klozet. Kombinačný preto, že je jeho súčasťou pevne priskrutkovaná keramická nádržka. Prakticky na ústupu už sú stojace záchodové misy doplnené plastovými nádržkami na vodu, ktoré sú pripevnené na stene pri strope.

doplnky-na-wc
Doplnky na wc

Pohodlie nado všetko

Neoddeliteľnou súčasťou toaliet sú tiež sedátka. Kvôli jednoduchému upratovaniu a maximálnej hygiene by sme si mali overiť, či je sedátko snímateľné. Pri snímateľných dosiek ich potom jednoducho zložíme, osprchujeme a vrátime späť.

V posledných zhruba piatich rokoch prišli firmy so sedátkami doplnenými takzvanou spomaľovacou brzdou. Pokiaľ budeme chcieť poklop či sedátko dať dole, už nezaduní po celom byte rana. Stačí jeden dotyk a sedátko pomaly „zíde“ dole.

Chcete trochu prírody?

Záchodové sedátko sa však dá považovať aj za doplnok, ktorý môžeme farebne i materiálovo zladiť s ostatným zariadením v miestnosti.

Siahnuť však potom musíte po iných výrobkoch, než sú biele dosky z termoplastu. Príliš totiž nevydržia, pri veľkom zaťažení po čase prasknú, poškrabávaj sa a zažltnú.

Medzi najdrahšie, ale tiež veľmi módne patria sedátka drevené. Podobne ako u všetkých výrobkoch z dreva tu je dôležité ošetrenie. Konkurenciu drevu robia sedátka vyrobená z MDF dosiek. Ide o drevo zlisované pod tlakom a ošetrené laminátovou vrstvou. Preto tieto sedátka oveľa lepšie odolávajú vode než klasické drevené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *