Tento rok advent začne už v novembri

adventny-veniec

Advent je predvianočné obdobie, ktoré začína štyri týždne pred vianočnými sviatkami. Počas adventu zapaľujeme sviečky na adventnom venci a postupne sa pripravujeme na Vianoce. Predtým bol Advent dobou pôstu, dnes už sa počas adventu nepostíme, ale každopádne je to obdobie upokojenia a postupnej prípravy na vianočné sviatky.

Advent začína štvrtú nedeľu pred 25. decembrom. Dátum začiatku adventu je tak pohyblivý a pripadá každý rok na inokedy. Zároveň platí, že štvrtou adventnou nedeľou môže byť aj 24. december, teda Štedrý deň. Začiatok Adventu potom vždy pripadá na rozmedzie 27. novembra – 3. decembra. Tento rok pripadá prvá adventná nedeľa na 28. novembra a adventné obdobie tak bude takmer jedno z najdlhších.

Kedy začína advent a na aké ďalšie dni pamätať

Okrem adventných nedelí pripadá na advent aj niekoľko ďalších významných dní. Na Slovensku oslavujeme hlavne svätého Mikuláša, ktorý pripadá na 6. decembra. Tradične deň vopred chodia Mikuláši, anjeli a čerti a rozdávajú darčeky poslušným aj neposlušným deťom.

Na Svätú Barboru sa zase vžila tradícia tzv. rezania barboriek, kedy sa zo stromov orežú vetvičky, ktoré sa dajú doma do vázy tak, aby práve na Štedrý deň rozkvitli. Ako barborky sa najčastejšie režú gaštany, čerešne alebo aj ďalšie ovocné stromy.

Počas ďalšej svätej, na deň svätej Lucie, by sa nemalo upratovať a ženy aj dievčatá by sa mali vyhýbať v tento deň domácim prácam. Čo si musíme priznať, že taký deň voľna sa v predvianočnom zhone vždy hodí.

advent-4home
Advent 4home

Advent 2021 začína už v novembri

  • Prvá adventná nedeľa: 28. novembra 2021
  • Svätá Barbora je v sobotu 4. decembra
  • V nedeľu na druhú adventnú nedeľu 5. decembra chodia čerti a Mikuláš
  • Mikuláš je v pondelok 6. decembra
  • Druhá adventná nedeľa: 5. decembra 2021
  • Svätá Lucia v pondelok 13. decembra „noci upije a dňa nepridá“
  • Tretia adventná nedeľa: 12. decembra 2021
  • Štvrtá adventná nedeľa: 19. decembra 2021
  • Štedrý deň bude v piatok 24. decembra 2021

Ako sa zapaľujú sviečky na adventnom venci

Symbolom Adventu je adventný veniec. Vyrába sa zo zeleného ihličia a u nás najčastejšie so štyrmi sviečkami. Medzi najčastejšie používané farby sviečok na adventnom venci patria fialová a červená, ale používajú sa aj biele, modré alebo hnedé, farba sviečok sa v dnešnej dobe riadi skôr trendmi ako tradíciou.

Sviečky na venci sa zapaľujú vždy v podvečer a proti smeru hodinových ručičiek. Prvú nedeľu zapálite jednu sviečku, druhú už zapálite dve a na konci adventu, poslednú adventnú nedeľu, budú horieť všetky štyri sviečky. Pokiaľ nejaká sviečka dohorí, môžete ju nahradiť novou.

advent-4home
Advent 4home

Aké sú adventné nedele?

28. novembra 2021 prvá adventná nedeľa je spomienka na prorokov, ktorí predpovedali ešte pred narodením Ježiša Krista jeho príchod. Nedeľa sa prezýva železná a zapaľuje sa prvá adventná sviečka, fialová sviečka prorokov, ktorá je symbolom očakávania.

5. decembra 2021 druhá adventná nedeľa je dňom, kedy sa tradične začína pečenie cukroviniek. Nedeľa sa prezýva bronzová a zapaľuje sa opäť fialová sviečka, ktorá uctieva vzťahy: súčasné, budúce i minulé, a ktorá je symbolom lásky. Je tiež najvyšší čas pre deti, aby napísali list Ježiškovi.

12. decembra 2021 tretia adventná nedeľa je strieborná nedeľa. Je to začiatok druhej časti adventu, ktorý je slávnostnejší a pokojnejší. Pripravujeme sa na vianočné oslavy. Sviečka sa zapaľuje ružová, tzv. pastierska.

19. decembra 2021 je posledná adventná nedeľa. Prípravy na Štedrý deň postupne vrcholia, deti už budú tento rok aj na vianočných prázdninách. Zapaľuje sa štvrtá sviečka, fialová anjelská.

Na Štedrý deň sa potom ešte zapaľuje biela sviečka, ktorá patrí Ježišovi Kristovi. Táto sviečka je súčasťou päťsviečkového variantu adventného venca. Často ale kupujeme vence iba so štyrmi sviečkami, päť sviečok je tradičnejší adventný veniec skôr v protestantskej Británii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *