Tapety sú zase IN! Elegantné a praktické oživenie interiéru

tapety

Minimalizmus vládne v posledných rokoch našim bytom. Zatiaľ čo niektorí tomuto štýlu hovoria jednoduchý, iní sa prikláňajú k tomu, že už je nudný. To ale rozhodne nemožno povedať o tapetách, ktoré sa opäť vracajú!

Mnohí si zrejme spomenú na hnedé či šedé tapety, ktoré pred tridsiatimi rokmi patrili k štandardnému vybaveniu panelákových bytov. A premýšľajú, čo na nich bolo krásneho. Avšak súčasné tapety sú úplne iné. Dominujú im veľké a výrazné vzory, ktoré zdobia a zaujmú zároveň.

Spomienka na staré dobré časy

Retro štýl si nachádza svoje miesto v interiéroch už niekoľko rokov.  A rovnaké vzory, aké sa vtedy nosili na oblečení či čalúnení, dnes objavíme práve na tapetách. Dizajnéri preferujú hlavne geometrické tvary, ale aj výrazné kvetinové a zámocké vzory. Podobne ako napríklad v obkladoch aj v tapetách sú veľmi obľúbené takzvané metalické, teda kovovo lesklé povrchy.

tapety
Tapety

S výraznými vzormi potom súvisí aj nové použitie tapiet. Rozhodne už nepolepujeme všetky steny v byte, ale zaobchádzame s nimi ako s doplnkami. Potapetované tak bývajú spravidla len jedna alebo dve steny, ale vzor presahuje do priestoru. Čo to znamená? Napríklad to, že sa časť vzoru – kvetina, niekoľko kruhov a podobne – vystrihne a polepí sa s ňou ďalšia stena, dvere, zrkadlo, skriňa, motív sa môže objaviť aj na podlahe.

Druhy tapiet: Aké sú vysoko odolné, aké lacné?

Nemenia sa len vzory a použitie tapiet, ale aj materiál. Tie najpredávanejšie vliesové tapety majú zaujímavý štruktúrovaný povrch, zakryjú aj drobné nedokonalosti, praskliny, nerovnosti a ľahko sa udržujú. Sú ale aj najdrahšie.

Vinylové tapety sú vďaka svojej odolnosti skvelou voľbou do namáhaných priestorov, ako sú kúpeľne alebo kuchyne. Sú umývateľné, oderuvzdorné a cenovo patria do stredu. Ich prednosti oceníte už pri samotnej práci s nimi. Lepidlo sa totiž nanáša len na stenu, čo je oveľa jednoduchšie, než keď natierate ako stenu, tak tapety.

tapety
Tapety

Najlacnejšie tapety do bytu sú papierové, ktoré majú ale množstvo už spomínaných nevýhod. Nízka cena je tiež na úkor odolnosti, nedajú sa utierať vlhkou handričkou, aj ich oderuvzdornosť je minimálna. V žiadnom prípade ich nemôžete použiť do vlhkých priestorov.

Špeciálnou skupinou sú potom fototapety alebo výrobky so špeciálnymi detskými motívmi.

Postup

1.Tapety sa lepšie nalepujú, keď odmontujete zásuvky a vypínače. Pozor! Predtým nezabudnite vypnúť pri týchto zásuvkách prúd!

2.Omietky musia byť rovné, čisté, suché a priľnavé. Uvoľnené tapety odstráňte. Nerovnosti omietky opravte pomocou sadry či sadrového tmelu, vyhlaďte ho špachtľou a po zaschnutí prešmirgľujte.

3.Namerajte si jednotlivé pruhy tapety. Dĺžka tapety je závislá od výšky tapetovanej steny. Ku každému dielu pridajte 10 cm. Konečnú dĺžku zarovnáte pri celej stene naraz.

tapety
Tapety

4.Tapety položte rubovou stranou na rovný stôl, jednu hranu zarovnajte s hranou stola a lepidlo na tapetu roztierajte od stredu rovnomerne do všetkých strán. Tapetu potom poskladajte, aby sa dôkladne nasiakla.

5.Pomocou olovnice si vymerajte a ceruzkou si na stenu nakreslite východiskovú zvislú čiaru. Tá musí byť presná, preto rozhodne použite pravítko.

6.Tapetu treba ihneď po jej nalepení na stenu uhladiť. Použite kefu alebo handričku. Ťahy veďte od stredu, smerom k vonkajším okrajom a vyháňajte všetky vzduchové bublinky.

tapety
Tapety

7.Prečnievajúce časti tapety pritlačte pevne k okrajom, potom zľahka povoľte a potom pozdĺž okraja zastrihnite. Na docielenie roviny môžete použiť pravítko na hrany alebo napnutý špagát.

8.Pred položením ďalšieho dielu tapety sa uistite, že vzory oboch pásov na seba nadväzujú. Napojenie medzi oboma pásmi tapiet starostlivo uhlaďte.

9.Zložitejšie sú okenné výklenky. Tapetu nastrihnite vo výške parapetu a hornej hrany okna, a nastrihnutú časť prehnite do výklenku. Presahujúcu tapetu odstrihnite.

10.Otvory pre vypínače, zásuvky atď. sa najprv jednoducho prelepia a potom sa rozstrihnú nožnicami (nastrihnúť do kríža). Pozor! Prúd týchto zásuviek musí byť vyradený z prevádzky!

tapety
Tapety

11.Elegantnou možnosťou zakončenia horného okraja tapety je použitie ozdobnej lišty, ktorú nalepíte po obvode.

12.Pri tapetovaní za radiátormi nastrihnite tapetu v šírke úchytov na stene zdola nahor.

13.Pred tapetovaním stropov si poskladajte nastrihané pruhy do pozdĺžnych vrstiev. Na strope pracujte vo dvojici: jeden z vás odstrihnutý pruh nasadí, druhý ho drží vo výške.

14.Tapetu nechajte na strope presahovať cca 2 cm na stenu. Tapeta na stene sa potom prisadí presne do ohybu.

Ak premýšľate, ako zaplniť svoj byt a zakryť holé steny a na poličky či skrine nezostáva peňazí, tapety sú riešením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *