Odložte si prosím

predsien

Miestnosť, ktorá nás ako prvá privíta hneď za dverami, je predsieň. Táto miestnosť nám poskytuje miesto na odloženie a prezlečenie zvrškov, prezutie sa z vonkajšej obuvi do domácej a dokonca je miestom vítanie návštev. Preto by sme mali venovať pri jej zariaďovaní značnú pozornosť. Dobre zariadiť túto miestnosť je naozajstným orieškom, ak vezmeme do úvahy ako malé a tmavé priestory sú pre ňu zvyčajne určené. Ako teda nevýhody týchto „zvyškových priestor“ zmeniť v ich prednosti?

predsien
Predsieň

Zariadenie

Pokiaľ na našu predsieň zostalo úzke, dlhé miesto, využijeme predovšetkým stenu kratšiu. Môžeme na nej umiestniť skriňu na mieru (najlepšie od podlahy k stropu). Na dlhšie steny volíme všetky zariadenia (vešiaky, skrine, poličky, atď.) Pri širšej predsieni môžeme nábytok umiestniť po oboch stranách dlhších stien. Najlepšie však uplatníme svoju fantáziu, ak naše predsieň je veľká a plná rôznych výklenkov. Tu nie je problém umiestniť zariadenie, napríklad šatník.

Podlaha

V predsieni pri jej veľkej premávke najviac utrpí podlaha. Ako vhodná podlahová krytina bola doporučovaná ľahko umývateľná s hladkým povrchom, teda linoleum. Teraz sa uprednostňuje dlažba, ktorá je bohatá ako v tvare, materiáli, tak aj vo svojej farebnosti. Podlahu v predsieni možno vyriešiť ešte inak, a to exteriérovým kobercom. Tento koberec dobre znáša vlhko. Jeho povrch je drsnejší a plní úlohu rohožky, dá sa však dobre povysávať. A nečistoty, ktoré ním prepadnú sa dajú ľahko vytrieť.

Osvetlenie

Zostáva už len doriešiť osvetlenie. Dobré osvetlená by mala byť šatňa, vešiak a predovšetkým zrkadlo. Zvýšenie funkčnosti a vzhľadu predsiene dosiahneme, keď presklíme dvere vedúce do tejto miestnosti, tým tam umožníme priechod prirodzeného svetla.

predsien
Predsieň

Výber farby

Všetkým predsieňam či už malým, úzkym, širokým prospeje aj vhodne zvolená farebnosť maľby a zariadenia v jednom štýle. Pokiaľ sa jedná o farbu maľby mala by ladiť s vybavením, ale vo svojej podstate by mala byť čo najsvetlejšia. Veľmi vysoký strop sa dá napríklad opticky znížiť tmavším tónom náteru, než sme použili pri stenách. Je však tiež možné zvoliť pre toto riešenie aj nepriame osvetlenie.

Na záver všetkého nášho snaženia a úsilia stačí len povedať – ráčte vstúpiť.

Nezabudnime:

  • Že pre medzidverové priestory je najlepšie zvoliť police so zníženou hĺbkou, vešiakové steny a úzke lavice.
  • Že rohy sú najlepšie miesta pre umiestnenie vešiakov či rohových skríň, vitrín najrôznejších výšok.
  • Že by v predsieni nemal chýbať botník.
  • Že všetky zariadenia by mali zapadať do jedného štýlu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *