Novembrové práce vonku. Čo potrebuje zeleninová záhrada?

zahradne-naradie

Slnko už skoro nehreje, ale aj tak môže byť v novembri vonku pekne. Oblečte sa, vezmite do rúk rýľ a hrable a pustite sa do posledných prác tejto sezóny. Do rýľovania. Upratovania. A tiež výsevu.

Správny zahradník má okolo záhonu stále čo robiť. Väčšina úrody už je síce pod strechou a na prvý pohľad sa zdá, že záhrada je ospalá a unavená, ale ešte vás potrebuje. Poďakujte jej za úrodu a dajte jej starostlivosť, ktorú vám budúcu sezónu vráti.

Zozbierajte poslednú zeleninu

Na začiatku novembra môže byť v zemi ešte neskorá mrkva, petržlen, zeler alebo paštrnák. Je najvyšší čas je zozbierať. Najlepšie v suchom počasí, keď sa pôda nelepí. Časť úrody môžete uskladniť v piesku alebo v skleníku, časť zamraziť. Zeleninu stačí očistiť, nakrájať, dať do sáčkov a uložiť do mraziaku. Podobne je možné naložiť aj s vňaťou zeleru a petržlenu.

zahradne-naradie-merkurymarket
Záradné náradie merkurymarket

Využite zhrabané listí

November je v znamení upratovania. Hrabe sa lístie, čistia sa záhony od rastlinných zvyškov, koreňov a buriny. Lístie ukladajte na kompost, je plné živín, ktoré sa rozkladom dostávajú späť do pôdy. Použiť ho môžete ako šikovnú izolačnú vrstvu pre zazimovanie byliniek a kvetín a hodí sa ako izolácia na zeleninu, ktorú skladujete v skleníku. Pohrabané lístie je pre záhradníka hotový poklad, ktorý má množstvo využití.

Vylepšite pôdu

Zemina po zozbieraní úrody potrebuje doplniť živiny. Najlepšie je záhony porýľovať a pridať do nich kompost alebo hnoj. Všetko sa cez zimu rozloží a na jar dobre pripravenú pôdu ako keby nájdete. Pokiaľ nemáte hnojivo v tradičnej podobe, môžete využiť granulovaný hnoj. Dobre a ľahko sa s ním pracuje. Okrom záhonov môžete hnoj pridať aj k ovocným stromom.

zahradne-naradie-mall
Záhradné náradie mall

Porýľujte správne zeminu

Do záhonov môžete zarýľovať tiež poslednú várku pokosenej trávy, pohrabané lístie alebo jemnejšie rastlinné zvyšky zo záhrady. Pozor ale na burinu – tej sa radšej zbavte, na jar by vyrástla ako prvá a to nechcete. Rýľovanie záhonom prospeje, pretože sa v pôde cez zimu rozložia organické zvyšky a pôda si oddýchne. Potom čo porýľujete, rozbite väčšie hrudy hrabľami a pôdu pohrabte. Nie je radosť na záhony pozerať?

Zasejte zeleninu na budúci rok

Možno vás svrbia prsty. Záhony sú krásne pripravené a vy sa nemôžete dočkať jari. Neváhajte a saďte! V novembri môžete vysiať skoré jarné odrody. Patrí medzi ne mrkva, petržlen, reďkovky alebo šalát. Semienka prezimujú a na jar budú mať náskok. Nezabudnite si záhony označiť, zima je dlhá a v marci už nemusíte vedieť, kam presne ste dali mrkvu a kam šalát.

Zazimujte bylinky

Mrazuvzdorné trvalky, medzi ktoré patria aj bylinky, je nutné chrániť pred holomrazmi. Mäta a medovka zimu zvládnu dobre. Zostrihnite ich a prihrňte ku koreňom zeminu. Teplomilnejšie bylinky, ako je napríklad tymian alebo oregano, zakryte čečinou, slamou alebo lístím. Odolnejšie odrody rozmarínu zvládnu aj slovenskú zimu, ale pre istotu môžete rastlinku presadiť do kvetináča a odniesť do chladnejšej miestnosti v dome.

Nezabudnite tiež umyť, ošetriť a upratať záhradnícke náradie. Aj to musí byť na budúci rok v dobrej kondícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *