Moderné trendy v interiérovom osvetlení

moderne-osvetlenie

Dostatok svetla a vhodne zvolené osvetlenie veľmi ovplyvňuje našu náladu a dodáva interiéru tú správnu atmosféru. Najmä v jesenných a zimných mesiacoch, keď je prirodzeného denného svetla nedostatok, je veľmi dôležité dbať na správne osvetlenie interiéru. Potemnený priestor alebo naopak veľmi presvetlená miestnosť nebude tým pravým. Ako teda dosiahnuť ideálny stav a aké sú trendy v interiérovom osvetlení? Aké vyberať lustre, lampy, lampičky aby sme sa doma cítili príjemne?

Jeden luster nestačí

Ideálne je rozdeliť si priestor, ktorý chceme osvetliť do samostatných zón – relaxačné, pracovné, dekoratívne… podľa toho do priestoru rozmiestnime jednotlivé svietidlá. Je teda jasné, že iba s jedným centrálnym lustrom si nevystačíme.

svetla.sk
svetla.sk

Hlavné stropné osvetlenie

Jeden luster síce nestačí, ale vždy zostane tým centrálnym a hlavným svetlom, ktoré bude osvetľovať celú miestnosť. Pri výbere lustra sa riadime hlavne naším vkusom. Zohľadniť by sme mali celkový ráz interiéru – vybavenie, štýl, výmaľbu, dekorácie … tak aby svietidlo zapadalo do celkového konceptu bytu a nepôsobilo rušivo. Najčastejším variantom, a akousi klasikou, sú lustre so skleneným tienidlom – na trhu je nepreberné množstvo tvarov a veľkostí. Zavesené bývajú najčastejšie na tyči alebo lanku. Môžu byť ale umiestnené a akoby „prilepené“ tesne pod stropom.

Pokiaľ vyhľadávate modernu, potom tu hrajú prím betónové lustre. Moderné, a napriek tomu s nádychom starších časov sú svietidlá z prírodných materiálov – drevo, laná a motúzy. Najhorúcejšími trendmi sú potom lustre, ktoré sú vlastne bez tienidla. Dôležitým prvkom je vzhľad žiarovky a viditeľná kabeláž – či už ide o jedno- alebo viacfarebné plastové káble, laná alebo kovové tyče. Najlacnejší, ale stále obľúbený variant predstavujú papierové lustre.

Centrálne osvetlenie miestnosti môžu tvoriť aj bodovky rozmiestnené na strope, múroch či podhľadoch. Niektoré typy bodového osvetlenia je možné zapustiť aj do sadrokartónu.

svetla.sk
svetla.sk

Pre prácu sú ideálne stolné lampy a lampičky

Dostatok svetla potrebujeme najmä pri práci, tak aby sme naše oči zaťažovali čo najmenej. Stolové lampy sa vyrábajú v mnohých farbách, tvaroch aj dizajnoch. Môžu byť buď voľne postavené na pracovnom stole alebo na ich pripevnenie slúžia rôzne klipy, spony a úchyty. Dobré je, ak je stolná lampa variabilne nastaviteľná – má kĺb. Ľahko tak tok svetla nasmerujete tam, kam práve potrebujete bez toho, aby vás oslňovala žiarovka.

Doplnkové relaxačné osvetlenie

Stojacie lampy sú v tomto smere úplne ideálne. Tie múdre navyše väčšinou majú stmievač, takže si nastavíte intenzitu svetla takú, akú práve potrebujete. Na čítanie v obľúbenom kresle nastavíte intenzitu na maximum, na klábosenie s priateľmi postačí nižšia intenzita osvetlenia.

svetla.sk
svetla.sk

Dekoratívne náladové osvetlenie

Tu môžu ako ideálny zdroj svetla poslúžiť tradičné sviečky. Veľmi obľúbené sú ale aj rôzne svetelné reťaze alebo LED pásky slúžiace na podsvietenie napríklad poličiek, knižnice alebo televízie. Ako samostatný zdroj svetla by najskôr nevyhoveli, ale na navodenie potrebnej atmosféry sa hodia úplne skvele.

Roztancujte interiér pomocou hry svetla a tieňa

Súčasným trendom je striedanie svetla a tieňa, ktoré vďaka kontrastom vytvára dojem hry v miestnosti. Pomocou dômyselného nastavenia kužeľa svetla vytvoríte dynamický a veľmi efektívny interiér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *