Izba pre dospievajúceho potomka

detska-izba

Pokiaľ sa vaša ratolesť blíži koncu základnej školy, je ideálny čas na zamyslenie, či nezačína odrastať súčasnej podobe svojej izby. Samozrejme, samotnú rekonštrukciu je lepšie vykonať počas letných prázdnin, keď sú potomkovia vonku z hniezda a užívajú si detský tábor alebo výlet za starými rodičmi, ale v tej chvíli už je dobré mať všetko pripravené a naplánované. Zamerajme sa na zmenu najzásadnejšiu, kedy sa z dieťaťa stáva mladá slečna, alebo mladý muž. Ako najlepšie zrekonštruovať detskú izbu, aby svojho obyvateľa dôstojne reprezentovala až na prah dospelosti?

Každé dieťa je iné, má iné potreby, iné tempo vývoja, ale všetky pomaly odrastajú tapetám s motýlikmi a kobercom s cestami. Izbu budúceho stredoškoláka čakajú okolo štrnástich rokov zásadné zmeny. Pri rekonštrukcii je dobré myslieť na technickú aj finančnú stránku a dostatočne komunikovať s dieťaťom. Len tak sa dá zaistiť, že sa dospievajúci potomok bude v izbe cítiť dobre. Správna výbava a rozloženie izby môžu mať na dieťa v dobe puberty pozitívny vplyv, preto je dobré sa vyvarovať pri rekonštrukcii často opakovaných chýb.

Zmena prichádza v štrnástich

Pri zvažovaní rekonštrukcie vždy záleží na mentálnej vyspelosti vašich potomkov. Treba k deťom pristupovať podľa ich individuálneho vývoja, ale najčastejšie okolo štrnásteho roku je na čase pozmeniť vzhľad aj funkčnosť detskej izby. U menších detí platí, že by ich izba nemala ovládnuť monolitom jednej farby, nieto ešte prírodného dreva v bezfarebnom laku, u starších detí už v závislosti od ich vkusu možno voliť celistvé farebné plochy. Čo sa týka štýlov a trendov v zariaďovaní, tak ide o veľmi individuálny prístup. Napríklad sa môžete stretnúť s dospievajúcou slečnou, ktorá bude potrebovať čiernu výmaľbu stien a čierne závesy na okná v kombinácii s bielym nábytkom. Mať svoju vlastnú víziu a koncepciu poňatia priestoru a to je to najdôležitejšie. Pre dieťa má táto komunikácia zásadný vplyv na vnímanie svojho dospievania a na jeho sebavedomie.

detska-izba-kondela
Detská izba Kondela

Zostavte si rozpočet

Podobný prístup ako pri výbere farebnej schémy sa dá využiť aj pri výbere nábytku a doplnkov. Je však dobré mať na pamäti, že tieto veci väčšinou pohltia najväčšiu časť rozpočtu rekonštrukcie. Rodičia, ktorí nemajú celú čiastku k dispozícii, alebo plánujú drahšiu rekonštrukciu, najčastejšie idú pre úver.  Zo skúsenosti sa odporúča, že je dobré začať stavbou rozpočtu, to už je dnes pre väčšinu rodičov bežná prax. Je dobré si ho rozpísať na papier, nech máte lepšiu predstavu o útratách, či plníte plán, alebo musíte siahnuť do rezervy.

detska-izba-kondela
Detská izba Kondela

Izba dostane nový dych

Dominantou novej izby býva pracovný stôl, ktorý už by mal poskytovať dostatočnú plochu aj pre náročnejšie stredoškolské štúdium. Pokiaľ bojujete s nedostatkom priestoru, často pomôže vyvýšená posteľ, pod ktorú sa stôl zmestí. Je však dôležité strážiť dostatočnú výšku nad matracom a kompenzovať šero pri stole dostatočným osvetlením. Svetiel a odkladacích plôch nikdy nebude dosť. To musíte deťom pri rekonštrukcii stále opakovať. Odpočinková zóna si v novej izbe svoju dôležitosť uchováva. Výber postele a jej umiestnenie je téma, kde by mal mať potomok hlavné slovo, aj keď samozrejme musí panovať zdravý rozum, napríklad čo sa týka slnečného svetla alebo pozície vykurovacích telies. Na priľahlú stenu je dobré zavesiť vankúš, aby sa dieťa, sediace na posteli neopieralo o chladnú stenu.

detska-izba-kondela
Detská izba Kondela

Pokiaľ sa v lete chystáte detskú izbu zrekonštruovať, pamätajte, že do izby sa nevráti dieťa, ale dospievajúci – výbava aj dekor to musí reflektovať rovnako ako funkčnosť. Najlepšie je výslednú podobu prebrať priamo s potomkom. Myslite na dostatok svetla a odkladacích plôch. Pokiaľ si nebudete istí, ako naložiť s rozpočtom, buď si pri každej položke nechajte rezervu, alebo si rovno nechajte poradiť od odborníkov. Je lepšie skončiť rekonštrukciu s nedočerpaným limitom, než na poslednú chvíľu zháňať chýbajúce peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *