Dostali ste zlý darček? Na jeho vrátenie máte často nárok

vianocny-darcek

Ľudia, ktorí nie sú spokojní s darčekmi, by ich mali u obchodníkov meniť v pôvodných obaloch.

Vianoce skončili a obchodníci pomaly sčítajú rekordné zisky. Len cez posledný víkend pred Štedrým dňom im tržby medziročne vzrástli až o desiatky percent.

V pôvodnom obale

Nie každý je však s darčekom spokojný. Dôvodov je viac: nesediace nohavice, rovnaká kniha, ktorá doputovala pod stromček viackrát, zlá farba oblečenia alebo jednoducho len vec, ktorú človek nevyužije. Často potom zostáva len jediná možnosť, pokúsiť sa ju obchodníkovi vrátiť alebo ju u nej vymeniť za inú.

Asi najľahšia cesta je k tomu v okamihu, keď to obchodník priamo ponúka. V posledných rokoch ich je čoraz viac. „Darčeky nakúpené od 19. novembra do 24. decembra je možné vymeniť nepoužité, nepoškodené a v pôvodnom obale. Je ale nutné, aby bol tovar nepoužitý a aby sa človek preukázal potvrdenkou. Výmenu nepadnúceho oblečenia potom rad predajcov ponúka štandardne, v priebehu roka.

vianoce-delimano
Vianoce Delimano

Štrnásťdňová lehota

Jednoduchú cestu budú mať aj ľudia, ktorým blízki kúpili darčeky tesne pred sviatkami v niektorom z e-shopov. Zákonné termíny sú jednoduché – obchodníkovi oznámte, že odstupujete od zmluvy do štrnástich dní od prevzatia tovaru.. Potom máte ďalších štrnásť dní na to, aby ste odoslali tovar späť. Oba kroky je možné spojiť dohromady. Teda poslať balík s tovarom a oznámením o odstúpení.

Vrátiť tak všetkým možno len tie druhy tovaru, ktoré obchod môže bez problémov uviesť znova do predaja. Medzi výnimkami, u ktorých odstúpenie nie je možné, patrí tovar upravený podľa vášho želania, tovar podliehajúci rýchlej skaze, napríklad jedlo, alebo tovar v uzavretom obale, ktorý bol z obalu vyňatý a nie je možné ho vrátiť z hygienických dôvodov, napríklad rúž. Ďalej sem patria hudobné albumy, filmy na DVD alebo počítačové programy a hry, pokiaľ boli vybalené z pôvodného obalu.

Darčeky, ktoré majú zjavnú výrobnú vadu, potom je možné vymeniť alebo vrátiť za bežných podmienok. Teda do dvoch rokov od jeho kúpy a opäť za pomoci účtenky.

vianoce-dormeo
Vianoce Dormeo

Povianočné zľavy

V obchodoch navyše teraz odštartovali povianočné zľavy, ktoré dosiahnu až osemdesiat percent. Najväčšími trhákmi výpredajov bývajú mobilné telefóny, notebooky, televízia, herné konzoly či audio.

Náš zoznam obchodov s novoročnými výpredajmi nájdete TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.