Ako vymaľovať detskú izbu? Na výrazné farby radšej zabudnite!

farba-detskej-izby

Maľovanie detskej izby má svoje špecifiká a zďaleka nejde len o výber toho správneho farebného odtieňu. Odborníci dokonca odporúčajú u najmenších detí voliť namiesto veselých farieb neutrálnu bielu či krémovú. Prečo?

Bábätká sa totiž s farbami prostredníctvom hračiek len zoznamujú a až vaša ratolesť trochu povyrastie, vyberie si svoju obľúbenú farbu sama. Navyše neutrálnu farbu možno ľahko doplniť detským nábytkom odtieňu výrazných aj tých jemných pastelových.

Farebnosť detskej izby je veľmi dôležitá a niektoré farby sa k jeho výmaľbe vôbec nehodia, napr. červená, zvlášť u detí hyperaktívnych – dodáva veľa energie, a tak pokiaľ ju naozaj do svojej izby dieťa chce, mali by ste s ňou šetriť. Môžete ju zvoliť na časť steny v miestach, kde sa deti hrajú, vôbec sa neodporúča do oddychovej zóny s postieľkou.

Sústredenie podporuje farba fialová, teda sa hodí do študijnej časti izby, modrá a zelená sú potom farbami relaxačnými, čo bude najviac slušať zóne spánkovej, ale ide o farby chladné, teda sa hodia tam, kam prúdi dostatok slnečného svetla. Farby vyberajte hlavne zdravotne nezávadné, radšej vodou riediteľné – najlepšie hypoalergénne (existujú aj farby bio), dobre paropriepustné a oteruvzdorné, bez zápachu. V izbe malých maliarov oceníte navyše farbu umývateľnú, ktorá je odolná voči opakovanému umývaniu.

Valček

Chcete deťom na stenu urobiť vzor a bojíte sa, že od ruky to nezvládnete? Siahnite po starom dobrom maliarskom valčeku, ktorým maľovali izbu určite vaši rodičia. Nemusíte však preliezať povalu či pivnicu a hľadať poškodené relikvie. Nové dekoračné valčeky kúpite napr. cez eshop efarby.sk od 1,3€.

umyvatelna-farba
Umývateľná farba

Umývateľný povrch

Malých maliarov máme doma takmer všetci a vysvetliť im, že na stenu sa nekreslí, býva nadľudská úloha. K tomu, aby mohli vaše deti na niektoré miesta čmárať beztrestne, slúži špeciálny náter Primalex Fortec, ktorý možno aplikovať na akomkoľvek hladkom povrchu v interiéri, nie len na stenách.

Čierna tabuľová farba

Dôkaz, že aj čierna farba (pokiaľ sa to s ňou nepreháňa), môže v detskej izbe vyzerať dobre. Stena natretá tabuľovou farbou sa stane priestorom pre kreativitu vašich detí. S farebnými kriedami izbu skrášlia vlastnými výtvormi a pomocou vlhkej handričky tie nepodarené zase ľahko zmažú.

tabulova-farba
Tabuľová farba

8 správnych krokov ako vymaľovať


1. Sledujte popis na plechovkách s farbou. Systém písmen a číslic prezradí, či je farba umývateľná, či dobre kryje, na aký podklad ju možno použiť, či je paropriepustná, vodou riediteľná apod. Návod k jeho čítanie by ste mali mať vždy k dispozícii v obchode.

2. Pri nákupe si nezabudnite na plechovke prečítať, na koľko m2 zhruba farba vyjde v prípade jedného či dvoch náterov.

3. Vybrali ste výraznú maľbu? Radšej ju vopred vyskúšajte len na malom kúsku. Až po zaschnutí budete vedieť, ako je farba v skutočnosti intenzívna.

4. Najskôr si musíte stenu na maľovanie pripraviť. Je nutné hlavne odstrániť (zoškrabať) predchádzajúce vrstvy, prípadne zvyšky tapiet a pomocou sadry či tmelu zarovnať nerovnosti.

smart-farba
Smart farba

5. Ďalej je na rade penetrácia. Tento ochranný náter povrch spevňuje a hydrofobizuje. Penetrácia zároveň umožní lepšie maľovanie.

6. Klasická maliarska štetka sa hodí predovšetkým na prvý náter, pretože sa s ňou lepšie votrie do podkladu. Ale oveľa obľúbenejšie sú dnes valčeky, ktoré umožňujú rýchlejšiu a menej náročnú prácu.

7. Jemným valčekom s kratšími vláknami docielite hladkého povrchu, valček s dlhšími vláknami na stene zanechá farebnú štruktúru, ktorá môže výmaľbu oživiť.

8. Pri samotnom maľovaní odporúčame začínať stropom, potom domaľovať jeho rohy a postupne prejsť k stenám. Pokiaľ chcete mať inú farbu stropu a stien, nemaľujte výraznou farbou steny až k prechodu. Lepšie je „pretiahnuť“ bielu farbu stropu o niekoľko centimetrov nižšie.

Ak si na výmaľbu netrúfate vy radšej si zavolajte profesionálneho maliara.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *