Ako sa správne starať o záhradný nábytok?

zahradny-nabytok

Jar a leto sú už pomaly za dverami, takže čoskoro tu bude obdobie roka, kedy budete sedávať vonku.  Keď začnete cítiť vôňu grilovačky niesť sa vzduchom do vašich záhrad, tak je čas vyniesť von záhradný nábytok. Možno váš záhradný nábytok stál celú zimu vonku alebo možno len potrebuje trochu oživiť?

Niektorý záhradný nábytok je vyrobený z materiálov odolných voči poveternostným vplyvom: napríklad plastový. Avšak vietor, dážď, bežné opotrebenie a najmä slnko bude mať vplyv na prevažnú väčšinu záhradného nábytku. Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ako použitím farby získate úplne nový vzhľad vášho terajšieho záhradného nábytku.

Drevený záhradný nábytok

Všetky výrobky z dreva sú ovplyvňované vetrom a celkovo počasím. Zvlášť slnko môže mať nepriaznivý vplyv na drevo. Neznepokojujte sa, ak ste maľovali záhradný nábytok a farba sa vám začína odlupovať. Neznamená to, že by ste mali vyhodiť súčasný nábytok a vymeniť ho za nový. Postupom času vždy potrebuje namaľované drevo trochu oživiť – najmä lakované drevo, ktoré je určené na vonkajšie používanie.

Dôkladná príprava

Príprava je nevyhnutná. V skutočnosti je príprava často rozhodujúca pre konečný výsledok a vyžaduje trpezlivosť, čas a drinu. Musíte najskôr úplne odstrániť farbu, ktorá sa odlupuje a ošmirgľovať nábytok. Potom musíte vytmeliť všetky dierky a praskliny a opäť ošmirgľovať nábytok pred natieraním. Keď je nábytok vysušený, tak je často dobrý nápad ho ešte raz extra prebrúsiť. Drevo bude trochu drsné. Keď odstránite prach, tak môžete začať so samotným natieraním.

natieranie-dreva
Natieranie dreva

Natieranie

Existuje niekoľko rôznych výrobcov farieb a každý výrobca zvyčajne ponúka ako podkladovú farbu, tak aj lak na drevo. Uvedomte si, že je rozdiel v natieraní impregnovaného a neimpregnovaného dreva. Záhradný nábytok z neupraveného dreva si vyžaduje inú prípravu. Ak chcete natrieť neimpregnované drevo, tak ho musíte najskôr nalakovať.

Kovový záhradný nábytok

Ak máte kovový záhradný nábytok, tak kov môže začať hrdzavieť postupom času. Našťastie, trochu hrdze ešte nemusí znamenať, že váš záhradný nábytok je zničený a vhodný na vyhodenie. Tento problém sa dá vyriešiť natrením kovového nábytku a ten bude opäť ako nový.

kovovy-zahradny-nabytok
Kovový záhradný nábytok

Natieranie

Väčšina výrobcov farieb ponúka široký výber farieb na kov, ktoré často poskytujú ochranu pred koróziou. Farba dodá vášmu vonkajšiemu nábytku potrebnú ochranu a tak sa stane odolnejší voči poveternostným vplyvom. Skôr než začnete natierať, musíte odstrániť akúkoľvek voľnú hrdzu.

Pred tým ako začnete

Predtým, než začnete natierať váš záhradný nábytok, mali by ste si ho najskôr poriadne obzrieť. Poriadne prezretie vám rýchlo poskytne jasný obraz o jeho stave. Aj keď farba môže robiť zázraky s opotrebovaným nábytkom, nemôže však opraviť nábytok, ktorý sa už nedá zachrániť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *