Ako sa nezblázniť z Vianoc?

vianoce-oddych

Blížia sa sviatky, čo vo väčšine domovov nemilosrdne značí aj veľké gruntovanie. Všetci túžia po tom, aby bolo na Vianoce všetko perfektné. A keď už sa upratuje v domácnosti, čo takto si rovno upratať aj v hlave?

Odborníci radia na predvianočné upratovanie všetkého druhu nasledujúce: „Každé upratovanie začína v hlave, inak by išlo len o presúvanie vecí bez zámeru a zmyslu. Čokoľvek si prajeme upratovať, či už to sú skrine, poličky v kúpeľni, ale aj vzťahy alebo vlastný život ako taký, je vždy dobré sa najprv na chvíľu zastaviť, nadýchnuť a poriadne premyslieť, čo vlastne upratovať, prečo a ako.“

Áno, mať takzvane nejaký plán určite pomôže, aby sme sa pri upratovaní nezahltili alebo to nevzdali predčasne.

vianoce-topshop
Vianoce Topshop

Ideálne Vianoce sú sviatky pokoja a pohody. To ale býva mnohokrát vykúpené tým, že sa nervujeme, aby sme všetko stihli, včas sa upokojili a do akejsi pohody sa naozaj dostali. Možno vôbec docieliť to, že sa nebudeme pred Vianocami stresovať? Vianoce oslavuje celé Slovensko a väčšina sveta, takže je samozrejme o niečo ťažšie nepodľahnúť stresu, ktorý je všade okolo. Môžeme sa ale skúsiť zamyslieť, čo je jeho príčinou.

Pre niekoho práve to spomínané upratovanie alebo náročné prípravy večere, pre niekoho stretnutie so širšou rodinou, pre niekoho zháňanie darčekov. Na perfektné vianočné sviatky nie je žiadny povinný manuál, môžeme sa každý sám za seba rozhodnúť, ako budeme oslavovať – ​​a tie najväčšie zdroje stresu jednoducho vynechať.

Antistresové desatoro

Na darčeky si treba stanoviť cenový limit, upratovanie v rozumnej miere obmedziť a večerať len s najbližšou rodinou – alebo sa naopak vydať na špeciálne menu do reštaurácie. Možností je množstvo. Namiesto stromčeka už tiež viete ozdobiť len vetvy, ktoré zostanú z Vianočných trhov. Každá rodina má svoje vlastné zvyky a tradície, vytvoriť tie svoje môže každý úplne podľa seba. Zdravie si možno zachrániť aj vlastnými silami.

vianoce-mall
Vianoce Mall

Nové záľuby, noví priatelia

Môže však nastať aj situácia, kedy majú partneri rozdielny názor na to, ako Vianoce tráviť. Potom záleží len na ich schopnosti dohodnúť sa. „Možno majú odlišný názor len na trávenie Vianoc a budú si vedieť z každej strany s rešpektom a láskyplne vyjsť v ústrety, alebo sa ich názory líšia aj v iných ohľadoch. Ak sa skutočne a vážne nezhodnú, na vine najskôr nebudú práve Vianoce a bolo by dobré hľadať skutočnú príčinou ťažkostí, napríklad aj za pomoci odborníka. Nakoniec sú vianočné sviatky len pár dní v roku. Čo treba skúsiť spoločne nájsť nejaký nový a netradičný spôsob, ako ich osláviť?“ navrhuje odborníčka.

Špecificky prežívajú vianočné sviatky seniori, ktorí ich mnohokrát trávia bez detí a vnúčat a niekedy aj bez životného partnera, ktorý už zomrel. Majú viac času premýšľať o sebe, zmysluplnosti života, o svojich problémoch, napríklad aj o chorobách. Na smútok celkom dobre zaberá niečím sa zamestnať. „Možno je v okolí niekto, komu by dokázali a mohli pomôcť, alebo nejaká skupina či komunita, ktorej by sa mohli stať súčasťou. Konkrétne na Vianoce mnoho charitatívnych organizácií pomáha ľuďom v núdzi a možno by ocenili pomocnú ruku.“

vianoce-delimano
Vianoce Delimano

Je známe, že starší ľudia radi spomínajú, prezerajú si staré fotoalbumy a podobne. Nie je však úplne dobré, aby sa náplňou ich života stala iba minulosť. Určité obracanie do minulosti je prirodzenou súčasťou vyššieho veku. Ako sa hovorí, mladosť sa živí snami a vek spomienkami. Napriek tomu aj neskôr v živote je možné mať stále nové priania, nové záľuby, nových priateľov. Porozhliadnite sa v okolí, možno nájdete nejakú inšpiráciu.

Život vás predsa môže tešiť, aj keď už ste v seniorskom veku. A prečo by vás tiež tešiť nemal? Radosť zo života nesúvisí priamo s vekom ako skôr s osobnostným naladením a aktuálnou životnou situáciou. Dobrý pocit je možné podporiť napríklad starostlivosťou o svoje zdravie, pestovaním rôznorodých záujmov, aktívnym záujmom o svoje okolie a hlavne starostlivosťou o dobré vzťahy s rodinou a priateľmi. Na to nie je nikdy neskoro.

Neviete vybrať darček? Vyberte si jeden z našich tipov pre svojich blízkych alebo len pre seba TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.