Ako prestrieť vianočný stôl?

vianocny-stol

Na slávnostné prestretie stola máme príležitosť po celý rok. Vianoce sú však výnimočným obdobím, počas ktorého by sme mali vyšperkovať k dokonalosti aj štedrovečerný stôl. Neviete však, ako u vás doma prestrieť vianočný stôl? Váš štedrovečerný stôl bude najkrajší vďaka dekoráciám, obrusu či porcelánovému riadu. Prinášame vám ochutnávku tých najkrajších štedrovečerných stolov, ktorými sa môžete priamo inšpirovať.

Ako bude vyzerať vaša štedrovečerný stôl? Naplánujte si to s predstihom

Štedrý večer je výnimočným okamihom, počas ktorého sa pri jednom stole schádza celá rodina. Aby bola táto chvíľa ešte slávnostnejšia, dajte si záležať na výzdobe vianočného stola. Akým spôsobom prestriete štedrovečerný stôl, si naplánujte s dostatočným predstihom. Vďaka tomu si budete môcť nachystať všetky potrebné dekorácie a doplnky, ktoré sú na prestretie vianočného stola nevyhnutné.

vianocne-prestieranie
Vianočné prestieranie

Zdobenie vianočného stola má svoje pravidlá

Nad čím by ste sa mali v prvom rade zamyslieť, než sa pustíte do prestierania vianočného stola? Váš štedrovečerný stôl by mal tvoriť dokonalé spojenie s vianočnou výzdobou, ktorú máte doma. Vianočný stôl by mal teda s vianočnou výzdobou vášho domova ladiť nielen farebne, zhodovať by sa mali aj použité dekorácie a ďalšie doplnky.

Pri prestieraní vianočného stola sa zamerajte na textílie aj riad

Čo všetko na vianočný stôl patrí? Pokiaľ chcete slávnostne stolovať, pripravte si najskôr slávnostný obrus a stredový behúň. Na štedrovečerný stôl patrí aj prestieranie a štýlovo poskladané papierové či plátenné obrúsky. Snažte sa o to, aby k sebe všetky tieto doplnky farebne aj štýlovo ladili.

Podľa počtu hostí, ktorí sa zúčastnia štedrovečernej večere, na stôl pripravte aj riad a príbory. Na stôl položte plytký a hlboký tanier. Pokiaľ chcete, aby pôsobili slávnostnejším dojmom, stavte na porcelán. Vedľa tanierov dajte príbory a tiež poháre na nápoje.

Viete, že? Tradícia hovorí, že pri štedrovečernom stole môže sedieť iba párny počet hostí. Nepárny počet stolovníkov prináša smolu. Na vianočný stôl by ste mali prestrieť o jedno miesto navyše pre nečakaného hosťa.

vianocny-behun
Vianočný behúň

Dekorácia vianočného stola: Dodajú sviatočnému stolovaniu tú pravú atmosféru

Okrem obrusu, behúňa, prestierania, papierových obrúskov, tanierov, pohárov či príborov patria na štedrovečerný stôl aj vianočné dekorácie. Pri zdobení vianočného stola použite napríklad sviečky, svietniky, jedľové vetvičky, imelo, šišky, perníčky, drobné vianočné ozdoby a banky alebo svetelné reťaze. Uprostred štedrovečernej tabule môžete vyhradiť miesto aj pre adventný veniec.

Nadekorovať vianočný stôl môžete skrátka rôznymi spôsobmi. Čo je ale podstatné, nikdy to s množstvom vianočných dekorácií na štedrovečernom stole nepreháňajte. Každý zo štedrovečerných hostí totiž musí mať na stole dostatok miesta.

Neviete vybrať darček? Vyberte si jeden z našich tipov pre svojich blízkych alebo len pre seba TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *