Ako pestovať huby vo vnútri?

sampinony-na-stole

Pestovať huby doma je úloha, ktorú by si mal skúsiť každý záhradkár. Huby sú zdravým doplnkom k akejkoľvek diéte, pretože majú nízky obsah kalórií a tukov, majú vysoký obsah vlákniny a obsahujú vysoké množstvo draslíka a selénu. Huby sa najlepšie pestujú vo vnútri, kde je ľahšie regulovať teplotu a svetlo.

huby-v-lese
Huby v lese
Krok 1: Rozhodnite sa, aký typ húb by ste chceli pestovať

Výber typu húb, ktoré chcete pestovať, je vecou chuti. Mali by ste pestovať taký typ, ktorý budete najčastejšie konzumovať. 3 druhy húb, ktoré je najjednoduchšie pestovať doma sú hliva ustricová, šampiňóny a shiitake huba. Metóda pestovania jednotlivých húb je podobná, ale líšia sa vo vhodných substrátoch. Hliva ustricová rastie najlepšie v slame alebo v kávovej usadenine. Shiitake huby najlepšie rastú na pilinách z tvrdého dreva a pre šampiňóny je najvhodnejší kompostovaný hnoj. Avšak každý z týchto 3 druhov sa dá pestovať v pilinách alebo slame. Uistite sa pri používaní pilín, že sú z neupravovaného dreva.

Krok 2: Nákupte hubového substrátu

Hubový substrát sú piliny preniknuté hubovým mycéliom – v podstate koreňovou štruktúrou húb. Používa sa podobne ako sadenice rastlín na uľahčenie rastu. Vysokokvalitný hubový substrát si môžete zakúpiť online, v záhradkárstve alebo v niektorých špecializovaných biopotravinách.

hrib
Hríb
Krok 3: Sterilizujte substrát

Ak pestujete huby v slame alebo pilinách, tak bude najskôr potrebné substrát sterilizovať. To sa robí na zabitie všetkých mikroorganizmov, ktoré by sa mohli neznášať s mycéliom. Ak chcete substrát sterilizovať, tak ho dajte do misky a pridajte dostatok vody, aby sa slama alebo piliny navlhčili. Misku dajte do mikrovlnnej rúry na 2 minúty alebo kým sa voda nevyparí.

Krok 4: Substrát zahrejte tak, aby sa rozšírilo mycélium

Mycélia sa musia v hubovom substráte dôkladne rozšíriť. Zohriatie podporuje tento rast. Po výbere substrátu, ktorý najviac vyhovuje vašim druhom húb,  položte niekoľko hrstí substrátu do pekáča. Pekáč vám poskytne väčší priestor na rast húb. Pekáč umiestnite do miestnosti s teplotou 21°C a do tmavého prostredia, napríklad skrine, asi na 3 týždne.

 

shiitake-huby
Shiitake huby
Krok 5: Umiestnite substrát do správneho prostredia

Po 2 týždňoch skontrolujte substrát, či je úplne pokrytý tým, čo vyzerá ako biele chĺpky. Môže to trvať 2-4 týždne. Ak je substrát pokrytý, tak môžete presunúť pekáč na miesto, ktoré je tmavé a chladné (asi 13°C). Vhodná je podlaha alebo v zime skriňa v nevykurovanej miestnosti.

Ak spozorujete akékoľvek tmavé škvrny, či už zelené alebo hnedé (vyzerajúce ako pleseň), tak vyhoďte tieto časti substrátu. Potom substrát zakryte hrsťou zeminy a dostatočne postriekajte vodou. Môžete tiež dať na pekáč vlhkú utierku, aby ste tým predišli strate vlhkosti.

Krok 6: Pozbierajte huby, keď sú narastené

Za približne 3 týždne by ste mali vidieť malé huby. Pokračujte v udržiavaní vlhkého, tmavého a chladného prostredia, aby ste podporili ich rast. Keď sa hríbové čiapky úplne oddelia od stoniek, tak sú pripravené na zber. Môžete huby vytrhnúť prstami, ale to by poškodilo novo rastúce huby. Radšej použite ostrý nožík na rezanie húb. Nazbierané huby môžete uchovávať v papierovej taške v chladničke až týždeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *