9 zvykov a tradícií slovenských Vianoc

vianoce-na-slovensku

Vianoce bez vianočného stromčeka, cukroviniek alebo štedrovečernej večere si už nevieme ani predstaviť. Aké sú známe tradície a zvyky? Pozrite sa na 9 zvykov a tradícií slovenských Vianoc, ktoré patria medzi tie najznámejšie u nás. Dodržujete ich všetky?

Vianočný stromček

Ozdobený vianočný stromček, pri ktorom sa rodiny schádzajú a pod ktorým nachádzajú na Štedrý deň darčeky, už patrí neodmysliteľne k Vianociam. Býva to väčšinou ihličnan – smrek, borovica alebo jedľa, ktorý je ovešaný ozdobami v rôznych farbách a vianočným osvetlením. Môže byť živý alebo umelý.

vianocne-stromceky
Vianočné stromčeky

Imelo

Ďalším rozšíreným zvykom je imelo. Vetvička imelo patrí k vianočnej výzdobe, zavesuje sa tak, aby bolo možné pod ním prejsť alebo sa pod ním pobozkať. Dvojici má bozk pod imelom priniesť lásku po celý ďalší rok. Pokiaľ niekomu imelo venujete, ochráni ho pred chorobami a do domu prinesie šťastie.

Jedna z kresťanských legiend o imele hovorí, že bolo pôvodne stromom, z ktorého Jozef vyrobil kolísku pre Ježiška a neskôr bol z toho istého stromu vyrobený kríž, na ktorom Ježiša ukrižovali. Strom hanbou uschol a rozpadol sa na vetvičky a tým, že ľuďom nosia šťastie, odčiňuje svoju vinu.

Betlehem

Betlehem je vyobrazenie scény narodenia Ježiša Krista. Uprostred sú jasličky, v ktorých leží Ježiško, okolo neho je Mária s Jozefom, somár, vôl, pastieri so stádom oviec a traja králi. Betlehemy dnes majú mnoho podôb, sú v životnej veľkosti na námestiach alebo malé z papiera, dreva alebo iných materiálov umiestnené napríklad v domácnostiach.

vianocne-darceky
Vianočné darčeky

Štedrovečerná večera

Na Štedrý deň – teda 24. decembra večer – sa sadá na štedrovečernú slávnostnú večeru. Tradičná večera sa skladá z rybej polievky a kapra so zemiakovým šalátom.

Štedrovečerná večera má svoje pravidlá – prestiera sa pre jedného navyše, pre nečakanú návštevu, od stola sa počas večere nevstáva, kým všetci nedoja. Ten, kto počas večere vstane, podľa povery budúci rok spolu s ostatnými pri stole sedieť nebude. Po večeri sa rozbaľujú darčeky, ktoré sú pod vianočným stromčekom.

Polnočná omša

Štedrý deň vrcholí v kostoloch na polnočnej omši, kde sa spievajú koledy. Koná sa v predvečer sviatku narodenia Krista, ktorý je 25. decembra.

Cukrovinky

Medzi jednu z najrozšírenejších tradícií Vianoc patrí pečenie koláčov. Medzi najobľúbenejšie pečivo sa radí napríklad to z lineckého cesta, vanilkové rohlíčky alebo vianočné perníčky.

vianocna-zastera
Vianočná zástera

Vianočka

Vianočka patrí k tradičným symbolom a pokrmom slovenských Vianoc. Jej tvar pripomína Ježiška v povijane – ozdobný pás slúžiaci na preväz perinky s dojčaťom. Verilo sa tiež, že krížové pletenie plní ochranársku funkciu a chráni pred zlými silami ľudí sediacich pri stole.

Krájanie jablka

Po štedrovečernej večeri prichádza na rad krájanie jablka. Vezme sa nôž a jablko sa naprieč rozkrojí. Pokiaľ vo vnútri rozkrojeného jablka nájdete hviezdičku, budete v budúcom roku zdraví a šťastní, v opačnom prípade krížik alebo červ značí chorobu či smrť.

vianocne-obliecky
Vianočné obliečky

Kaprie šupiny

Na Štedrý deň pri večeri sa dáva šupina z kapra pod tanier. Rybia šupina by mala prinášať peniaze a hojnosť. Následne by sa mala šupina z vianočného kapra nosiť v peňaženke na dostatok peňazí v budúcom roku.

Neviete vybrať darček? Vyberte si jeden z našich tipov pre svojich blízkych alebo len pre seba TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *