7 tipov pre začínajúcich záhradkárov – 1.časť

zahrada-pri-dome

S náčrtom, základným náradím a správnou kombináciou rastlín budete na správnej ceste k pestovaniu prvých kvetov, zeleniny alebo byliniek ako správny záhradkár.

Navrhovanie a výsadba prvej záhrady sa môže javiť ako ťažká úloha. Najlepší spôsob ako sa to naučiť, je vrhnúť sa do toho. Tu je 7 tipov, ktoré vám pomôžu získať novú záhradu.

1. Spoznajte umiestnenie

fotenie-si-pozemku-zahradkar
Fotenie si pozemku

Urobte si čas, aby ste sa oboznámili s vaším pozemkom predtým, ako sa pustíte do budovania novej záhrady. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali urobiť:

  • Prechádzajte sa pozemkom s notebookom a urobte si hrubý náčrt miest vhodných na výsadbu.
  • Pridávajte si poznámky k vašej „mape“ záhrady o tom, ktoré časti záhrady budú mať najviac slnka a ktoré sú v tieni.
  • Ak uvažujete aj o pestovaní potravín (zelenina, ovocie, bylinky), je dobré, ste si dali otestovať pôdu na olovo. Ak zistíte, že vaša pôda má nebezpečnú úroveň olova, ešte nič nie je stratené. Môžete stále pestovať potraviny vo zvýšených záhonoch alebo črepníkoch s novou pôdou.
  • Urobte si zoznam existujúcich rastlín a vybavenia ( ako sú ploty a cesty), ktoré by ste chceli zachovať a ktoré je potrebné vymeniť alebo odstrániť.

2. Stanovte si štýl a ciele

Zozbierajte niekoľko obrázkov, ktoré vás inšpirujú a vyberte si štýl. Prikláňate sa viac k sviežim kvetinovým záhradám alebo jasnejšie definovaným moderným vonkajším priestorom? Pomôže vám spárovať pár slov s fotografiami, ktoré ste si vybrali. Pokúste sa prísť s niečím, čo vo vás evokuje ten typ záhrady, ktorú chcete.

Zatiaľ čo sa zamýšľate, pomôže mať fotku vášho exteriéru po ruke. Akýkoľvek štýl si vyberiete, mal by byť schopný pracovať s vašimi osobnými preferenciami.

Ako náhle ste pomenovali svoj štýl, hneď si zapíšte prvky, ktoré si predstavujete vo vašej záhrade. Ak máte malé deti, možno budete potrebovať veľa otvoreného priestoru vhodného na behanie. Alebo možno snívate, že si odpočiniete uprostred veľkej kvetinovej lúky. Čokoľvek to je, zapíšte si to.

3. Začnite v malom

Snívanie je dôležité, ale keď príde čas kopania, je rovnako dôležité, aby ste zostali nohami pevne na zemi. Čím väčšia je záhrada, tým viac času a energie bude záhradkár potrebovať na udržiavanie. Premyslite si čo chcete a začnite v malom. V ďalších rokoch to môžete postupne rozširovať.

rastliny-v-zahradkarstve
Rastliny v zahradkárstve

Platí to aj pre nakupovanie rastlín: Je ľahké nechať sa zlákať bohatým výberom rastlín v záhradkárstve a priniesť domov príliš veľké množstvo rastlín. Nezabudnite, že výsadba trvá určitý čas, a preto kupujte iba to, čo môžete pohodlne zasadiť v priebehu nasledujúceho dňa alebo dvoch.

Ak ste zvedaný na ďalšie tipy, tak si prečítajte 7 tipov pre začínajúcich záhradkárov – 2.časť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *