Zrazu sa zase začína kúriť a vy premýšľate ako to urobiť, aby budúci účet nebol tak vysoký ako naposledy. Nové okná už zaobstarať nestihnete, vymeniť radiátory tiež nie. Navyše je to veľká investícia, ktorá naruší mnohokrát už tak napätý rodinný rozpočet. Ušetriť ale môžete aj inými spôsobmi. Akými? Pripravili sme pre vás šesť tipov ako ušetriť na kúrení.
Obsah článku:
Nekúrte tam, kde to nie je potrebné
Schválne, na koľko stupňov máte vykúrený byt? Pokiaľ chcete ušetriť, rozhodne nie je nutné kúriť na 25 stupňov, navyše pre každú miestnosť je vhodná iná teplota. Zatiaľ čo v obývačke je lepšie kúriť na 20 až 22, napríklad v spálni úplne stačí 16 až 18 stupňov Celsia. S chodbami je to podobné. Naopak prikúriť si môžete v kúpeľni.
Udržte teplo vo vnútri
Prejdete okolo okna a ucítite závan chladného vzduchu? V predsieni je studená podlaha, pretože pod dverami sa dostáva zima z chodby? Zamerajte sa na tato miesto a nepúšťajte teplo von. Je dobré okná a dvere niečím utesniť. Pre začiatok by mohlo stačiť tesnenie, ktoré kúpite v každom hobby obchode. Pri dverách niekedy tiež stačí kúpiť vyšší prah a teplo zostane vo vnútri. Na noc je lepšie zatiahnuť rolety a závesy, teplo sa tak dlhšie udrží v miestnosti.
Nevetrajte dlho, ale intenzívne
Pre klímu v domácnosti je vetranie zásadné. Keď je vonku chladno, vetrajte krátko a intenzívne. Okná otvorte dokorán, môžete vytvoriť aj prievan. Tým sa vymení vzduch, ale o teplo neprídete. Pokiaľ vetráte napríklad otvorenou ventilačkou a dlho, postupne sa ochladzujú steny a vybavenie domácnosti, a vy potom budete musieť celý byt vykúriť znovu.
Pustite teplo z radiátorov do miestnosti
Teplo z radiátorov sa musí dostať až k vám. V prípade, že cez radiátory máte záclony a závesy, nepôjde to. Na radiátoroch tiež nesušte bielizeň, radšej si kúpte sušiak. Predávajú sa aj fólie, ktoré nalepíte za radiátor, a ten teplo od steny odráža do miestnosti a nevykúri sa stena.
Teplo si regulujte
Ste celý deň mimo domácnosti? Kúpte si termostat, ktorý udrží teplotu v byte na prijateľnom minime. Vy si ho nastavíte tak, že začne viac kúriť pred vaším návratom. To isté platí v noci, keď je ideálna teplota na spánok 16 až 18 stupňov. Termostat potom zapne napríklad pol hodiny pred tým, než vám zazvoní budík. A čo je lepšie než vstať do vyhriateho bytu?
Kúrenie nevypínajte
Pokiaľ sa snažíte ušetriť tým, že kúrite úplne vypínate, nerobíte dobre. Na príliš vychladnutý byt je potom potrebné intenzívnejšie kúriť a spotreba je vyššia. Pokiaľ bývate v bytovom dome, či už je zásobovaný centrálne či má vlastnú kotolňu, je dobré vždy kúriť minimálne na 16 stupňov. Toto teplo máte totiž väčšinou už v cene a zaplatíte ich tak či tak. Priplácate až to, čo prekúrite „navyše“. Ak teda necháte teplotu klesnúť nižšie, nepomôžete si, naopak, platíte niečo, čo ste nevyužili.